Wyrok KIO KIO 1214/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1214/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 8 kwietnia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Obornikach z siedzibą w Oborniki w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania, odwołanie, oferta, warunki zamówienia, zamawiający. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 18 ust. 1, art. 18 ust. 2, art. 18 ust. 3, art. 18 ust. 5, art. 18 ust. 4, art. 18 ust. 6, art. 74 ust. 1, art. 74 ust. 2, art. 239 ust. 1, art. 522 ust. 2, art. 557.

Istota sprawy

Zamawiający – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Obornikach – prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia pn. Świadczenie usług w zakresie przygotowania i dystrybucji całodziennego wyżywienia dla pacjentów SP ZOZ w Obornikach na 2026-2027 . Wartość zamówienia jest większa niż progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 21 stycznia 2026 r. pod numerem 43441-2026....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1214/26

POSTANOWIENIE

Warszawa, 8 kwietnia 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:

Przewodnicząca:Anna Chudzik

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 8 kwietnia 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 16 marca 2026 r. przez wykonawcę Naprzód Catering Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi,

w postępowaniu prowadzonym przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Obornikach,

przy udziale wykonawcy Nowa Borowianka Sp. z o.o. z siedzibą we Wronkach, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego,

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.

Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…….


Sygn. akt: KIO 1214/26

Uzasadnienie

Zamawiający – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Obornikach – prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia pn. Świadczenie usług w zakresie przygotowania i dystrybucji całodziennego wyżywienia dla pacjentów SP ZOZ w Obornikach na 2026-2027. Wartość zamówienia jest większa niż progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 21 stycznia 2026 r. pod numerem 43441-2026.

Wykonawca Naprzód Catering Sp. z o.o. wniósł 16 marca 2026 r. odwołanie, w którym zarzucił Zamawiającemu naruszenie przepisów:

1.art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp, poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy Nowa Borowianka Sp. z o. o. jako niezgodnej z warunkami zamówienia, podczas gdy:

a.proporcje procentowe ceny w ofercie ww. wykonawcy nie odpowiadają sztywno narzuconym przez Zamawiającego proporcjom cenowym - 25% śniadanie, 55% obiad 20% kolacja a także posiłek nocny min. 50 % ceny kolacji oraz podwieczorek dla dzieci min. 50% wartości śniadania;

b.w załączonym do oferty jadłospisie wykonawca nie zachował minimalnej gramatury warzyw 80 g do śniadania/kolacji tj. dzień 1 – śniadanie – sałata 10 g, papryka 50 g, dzień 3 – śniadanie – papryka 40 g, pomidor 30 g, kolacja – pomidor 30 g, ogórek 30 g, wobec czego treść oferty jest niezgodna z warunkami zamówienia;

c.w załączonym do oferty jadłospisie wykonawca nie zachował wymogu dostarczenia dodatku mięsnego do kolacji tj. w dniu 4 na kolację zaoferował: napój + pieczywo mieszane + tłuszcz do smarowania + warzywa oraz dwa dodatki: jajko gotowane oraz serek homo – lecz obydwa dodatki bezmięsne, brak jest zatem dodatku mięsnego, wobec czego treść oferty jest niezgodna z warunkami zamówienia;

2.art. 18 ust. 1, ust. 2,ust. 3, ust 5, ust 4 i 6 w zw. z art. 74 ust. 1 i 2 ustawy Pzp w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, poprzez nieuprawnione zaniechanie udostępnienia pełnego protokołu postępowania wraz załącznikami, tj. udostępnienie podmiotowych środków dowodowych wykonawcy Nowa Borowianka Sp. z o.o., takich jak wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonaniu zamówienia (załącznik nr 6 do SWZ) oraz wykaz urządzeń, sprzętu i wyposażenia(załącznik nr 7 do SWZ) z zastrzeżonymi danymi, mimo że nie są to dane niepodlegające udostępnieniu na podstawie przepisów szczególnych, a także wykonawca nie zastrzegł w niniejszym postępowaniu tajemnicy przedsiębiorstwa, czym Zamawiający naruszył zasadę jawności postępowania o udzielenia zamówienia;

3.art. 239 ust. 1 ustawy Pzp, poprzez wybór oferty Nowa Borowianka Sp. z o. o. jako najkorzystniejszej.

Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu:

unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;

odrzucenia oferty wykonawcy Nowa Borowianka Sp. z o. o. na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp;

udostępnienia pełnego protokołu postępowania wraz z załącznikami;

powtórzenia czynności badania i oceny ofert;

dokonania czynności wyboru oferty najkorzystniejszej.

Zamawiający w pisemnej odpowiedzi na odwołanie przekazanej do akt sprawy 23 marca 2026 r. oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu. Wykonawca Nowa Borowianka Sp. z o.o. złożył 2 kwietnia 2026 r. oświadczenie, że nie wnosi sprzeciwu wobec tego uwzględnienia.

Wobec powyższego postępowanie odwoławcze należało umorzyć, stosownie do dyspozycji art. 522 ust. 2 ustawy Pzp.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do art. 557 ustawy Pzp i § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a z 2020 r. poz. 2437), orzekając o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodnicząca:………………. ........