Wyrok KIO KIO 1502/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1502/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 12 maja 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miasto Stołeczne Warszawa – Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty – Mokotów m.st. Warszawy z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, postępowanie, przedmiotowe środki dowodowe, certyfikat, zasada proporcjonalności. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 17 ust. 1, art. 17 ust. 2, art. 106 ust. 1, art. 106 ust. 2, art. 106 ust. 3, art. 554 ust. 1, art. 554 ust. 3, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2.

Istota sprawy

Ze względu na fakt, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie zgodnie z art. 520 ust. 1 i 2 P.z.p. oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu. Dlatego też postanowiono jak w sentencji. Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1502/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 12 maja 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Ewa Sikorska

na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 12 maja 2025 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 18 kwietnia 2025 r. przez wykonawcę PRZP Systemy Informacyjne Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Połańcu, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego –Miasto Stołeczne Warszawa – Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty – Mokotów m.st. Warszawy

Uczestnicy postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego:

A. Meran Point Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Otwocku,

B. Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe "PIOMAR" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Brzegu

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz: wykonawcy PRZP Systemy Informacyjne Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Połańcu kwoty 13 500 zł 00 gr(słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga, za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:……………….…….

Sygn. akt: KIO 1502/25

Uzasadnienie

Zamawiający – Miasto Stołeczne Warszawa – Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty – Mokotów m.st. Warszawy – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest dostawa komputerów stacjonarnych typu All-in-One do szkół i placówek oświatowych w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

Postępowanie prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 roku – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 roku, poz. 1320), zwanej dalej ustawą P.z.p.

W dniu 18 kwietnia 2025 r. wykonawca PRZP Systemy Informacyjne Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Połańcu (dalej: odwołujący) wniósł odwołanie wobec czynności i zaniechań zamawiającego polegających na sporządzeniu Specyfikacji Warunków Zamówienia (dalej „SWZ”) z naruszeniem:

- art. 16 pkt 1 i 3 ustawy P.z.p., tj. obowiązku przygotowania postępowania w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców oraz proporcjonalny,

- naruszenie art. 17 ust. 1 oraz 2 ustawy P.z.p. poprzez zastosowanie w postępowaniu wymagań dotyczących złożenia przedmiotowych środków dowodowych objętych zarzutami odwołania nie zapewniających najlepszej jakości, uzasadnionej charakterem zamówienia i nie prowadzących do uzyskania najlepszych efektów zamówienia w stosunku do poniesionych nakładów,

- naruszenie art. 106 ust. 1, 2 i 3 ustawy P.z.p. poprzez żądanie złożenia w charakterze przedmiotowych środków dowodowych jednocześnie dwóch certyfikatów, tj. TCO oraz EPEAT w sytuacji, kiedy nie jest to niezbędne do przeprowadzenia postępowania i poprzez powyższy wymóg doszło do naruszenia zasady proporcjonalności przedmiotowych środków dowodowych, zaś jednocześnie żądanie złożenia obu wskazanych certyfikatów stanowi bezpodstawne ograniczenie uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców,

W oparciu o przedstawione wyżej zarzuty na podstawie art. 554 ust. 1 i 3 ustawy P.z.p. odwołujący wniósł o :

- merytoryczne rozpatrzenie oraz uwzględnienie odwołania,

- dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z dokumentacji postępowania - na okoliczności wskazane odwołaniem,

a także o:

- modyfikację opisu przedmiotu zamówienia w sposób zawarty w uzasadnieniu odwołania tj: w Rozdziale V SWZ V. Wykaz przedmiotowych środków dowodowych składanych wraz z ofertą

alternatywnie:

- usunięcie wymogu złożenia wraz z ofertą certyfikatu EPEAT albo

- zmianę wymagania poprzez dopuszczenie możliwości złożenia w charakterze PSD jednego z dwóch certyfikatów tj. TCO lub EPEAT.

W dniu 9 maja 2025 roku, przed rozprawą, odwołujący cofnął odwołanie z dnia 18 kwietnia 2025 roku.

Izba zważyła, co następuje:

Ze względu na fakt, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie zgodnie z art. 520 ust. 1 i 2 P.z.p.oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.

Dlatego też postanowiono jak w sentencji.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.

Przewodnicząca:……………....…….