Wyrok KIO KIO 1617/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1617/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 20.06.2023
- Przewodniczący
- Beata Pakulska-Banach
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Gmina Starachowice
- Miejscowość
- Starachowice
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1617/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 20 czerwca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Starachowice z siedzibą w Starachowice w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: certyfikat, naruszenie uczciwej konkurencji, postępowanie odwoławcze, równe traktowanie wykonawców, zamawiający. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 116 ust. 1, art. 112 ust. 1, art. 16 pkt 1), art. 16 pkt 3, art. 105 ust. 1, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 4, art. 522 ust. 3, art. 557, art. 575, art. 568 pkt 3.
Istota sprawy
Zgodnie z art. 522 ust. 3 ustawy Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo wykonawca, który...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1617/23
POSTANOWIENIE
z dnia 20 czerwca 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Beata Pakulska-Banach
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 20 czerwca 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 5 czerwca 2023 r. przez wykonawcę Nextbike Polska S.A. w restrukturyzacji z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Starachowice
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze,
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcyNextbike Polska S.A. w restrukturyzacji z siedzibą w Warszawie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ……………….………………
Sygn. akt: KIO 1617/23
U z a s a d n i e n i e
Gmina Starachowice, zwana dalej „zamawiającym”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.), zwanej dalej „ustawą Pzp” lub „Pzp” pod nazwą: „Realizacja Systemu Roweru Miejskiego w Starachowicach w ramach projektu "Poprawa komunikacji publicznej w Starachowicach poprzez modernizację infrastruktury i zakup taboru niskoemisyjnego – etap II”, numer referencyjny: ZP.271.20.2023.PMag.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 24 maja 2023 roku nr 2023/S 099-307582.
Wykonawca - Nextbike Polska S.A. w restrukturyzacji z siedzibą w Warszawie, zwany dalej „odwołującym”, w dniu 5 czerwca 2023 r. wniósł odwołanie od czynności dokonanej przez zamawiającego polegającej na ustaleniu treści postanowień Specyfikacji Warunków Zamówienia wraz z załącznikami (dalej „SWZ”) oraz ogłoszenia o zamówieniu w sposób sprzeczny z ustawą Pzp.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
1) art. 116 ust. 1 w zw. z art. 112 ust. 1 w zw. z art. 16 pkt 1) i 3) ustawy Pzp poprzez określenie warunku w zakresie wymaganej zdolności technicznej i zawodowej w sposób nadmierny, nie proporcjonalny do przedmiotu zamówienia, żądając wykazania się zbędnym doświadczeniem, co prowadzi do naruszenia uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców i świadczy o przygotowaniu i prowadzeniu Postępowania w sposób nieproporcjonalny;
2) art. 105 ust. 1 w zw. z art. 99 ust. 1 i 4 w zw. z art. 16 pkt 1), 2) i 3) ustawy Pzp poprzez żądanie złożenia przedmiotowego środka dowodowego - certyfikatu ISO 27001, co stanowi żądanie nadmierne, nieproporcjonalne i utrudniające uczciwą konkurencję, a ponadto żądnie złożenia certyfikatu ISO 27001 zostało opisane w sposób nieprecyzyjny i niejednoznaczny, co prowadzi do naruszenia uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców i świadczy o przygotowaniu i prowadzeniu Postępowania w sposób nieprzejrzysty i nieproporcjonalny;
3) art. 99 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie jednoznacznego i wyczerpującego opisania przedmiotu zamówienia, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty;
4) art. 99 ust. 4 ustawy Pzp poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób, który utrudnia uczciwą konkurencję, ze wskazaniem na rozwiązania dostarczane przez konkretnego wykonawcę, co prowadzi do uprzywilejowania niektórych wykonawców i produktów i wyeliminowania innych;
5) art. 16 pkt 1, 2 i 3 ustawy Pzp poprzez przygotowanie i prowadzenie Postępowania w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców, nieprzejrzysty oraz nieproporcjonalny.
W oparciu o powyższe zarzuty odwołujący wnosił o:
1) uwzględnienie odwołania,
2) nakazanie zamawiającemu dokonania zmiany treści SWZ i ogłoszenia o zamówieniu w sposób wskazany w uzasadnieniu odwołania.
Do postępowania odwoławczego nie przystąpił po stronie zamawiającego, jak i odwołującego, żaden wykonawca.
W dniu 19 czerwca 2023 r. – przed otwarciem rozprawy - zamawiający przekazał Prezesowi Krajowej Izby Odwoławczej odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył, iż uwzględnia w części zarzuty przedstawione w odwołaniu.
Jednocześnie zamawiający podkreślił, że nie uwzględnia jedynie zarzutów dotyczących wymagań określonych w rozdz. V pkt 2 ppkt 1) lit. n OPZ, dotyczących wymagania, aby System zawierał mapę działającą w czasie rzeczywistym z aktualną pozycją poszczególnych rowerów wraz z ich statusem i poziomem naładowania akumulatorów, i w tym zakresie zamawiający wnosił o oddalenie odwołania. W pozostałym zakresie uwzględnił zarzuty odwołującego. Dodatkowo, zamawiający wskazał, że zgodnie z art. 522 ust. 3 zd. 2 ustawy Pzp, wykonał czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia w zakresie przez niego uwzględnionym, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu i dokonał zmian we właściwych dokumentach postępowania.
Także w dniu 19 czerwca 2023 r. odwołujący przekazał Prezesowi Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie o cofnięciu odwołania w zakresie zarzutów nieuwzględnionych przez zamawiającego. Oświadczenie to zostało uzupełnione o brakujący podpis osoby umocowanej do reprezentowania odwołującego w dniu 20 czerwca 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje.
Zgodnie z art. 522 ust. 3 ustawy Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo wykonawca, który przystąpił po stronie zamawiającego nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia części zarzutów. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu w zakresie uwzględnionych zarzutów.
Wobec uwzględnienia przez zamawiającego w części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, a także braku uczestników postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego, Izba na podstawie art. 522 ust. 3 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 tejże ustawy.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b) ww. rozporządzeniaW przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w części zarzuty przedstawione w odwołaniu i pozostałe zarzuty zostały przez odwołującego wycofane, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w części zarzutów przedstawionych w odwołaniu - w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Mając powyższe na uwadze Izba orzekła jak w sentencji i nakazała dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodniczący: ……………….………………