Wyrok KIO KIO 1704/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1704/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 20 czerwca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Tramwaje Warszawskie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, oferta, zamówienie, postępowanie, wykonawca. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 223 ust. 1, art. 239 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 520 ust. 1, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. Cofnięte odwołanie jako niewywołujące skutków prawnych, nie podlega dalszej ocenie pod kątem istnienia podstaw do jego odrzucenia. Tym samym wnioski Zamawiającego i Przystępującego o odrzucenie odwołania zostały pozostawione bez rozpoznania....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1704/23

POSTANOWIENIE

z dnia 20 czerwca 2023 roku

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Irmina Pawlik

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników w dniu 20 czerwca 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 12 czerwca 2023 r. przez wykonawcę Dysten Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zabrzu w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Tramwaje Warszawskie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie

przy udziale wykonawcy Datamed SRL z siedzibą w Peschiera Borromeo, Włochy zgłaszającego przystąpienie do udziału w postępowaniu po stronie zamawiającego

postanawia:

1.umarza postępowanie odwoławcze;

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego Dysten Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zabrzu kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: ……………………………….………

Sygn. akt: KIO 1704/23

U z a s a d n i e n i e

ZamawiającyTramwaje Warszawskie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (dalej jako „Zamawiający”) prowadzi postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na dostawę, instalację i uruchomienie tablic Systemu Informacji Pasażerskiej czasu rzeczywistego na nowych trasach tramwajowych w Warszawie (numer postępowania: DWZ/129/2022). Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 5 grudnia 2022 r. pod numerem 2022/S 234-67449. Do ww. postępowania o udzielenie zamówienia zastosowanie znajdują przepisyustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm., dalej „ustawa Pzp”). Wartość szacunkowa zamówienia przekracza progi unijne, o których mowa w art. 3 ustawy Pzp.

W dniu12 czerwca 2023 r. wykonawca Dysten Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zabrzu (dalej jako „Odwołujący”) wniósł odwołanie wobec czynności wyboru oferty Datamed SRL z siedzibą w Peschiera Borromeo, Włochy (dalej jako „Przystępujący”) jako najkorzystniejszej w postępowaniu, zaniechania odrzucenia oferty ww. wykonawcy oraz zaniechania wezwania go do złożenia wyjaśnień. Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1.art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Przystępującego pomimo, że jej treść jest niezgodna z warunkami zamówienia;

2.art. 223 ust. 1 ustawy Pzp poprzez prowadzenie niedozwolonych negocjacji pomiędzy Zamawiającym a Przystępujący w zakresie złożonej przez Przystępującego oferty;

3.art. 223 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania Przystępującego do złożenia wyjaśnień w zakresie złożonej oferty oraz wyjaśnień w zakresie ceny;

4.art. 239 ust. 1 ustawy Pzp poprzez wybór oferty Przystępującego pomimo, że nie jest to oferta najkorzystniejsza na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w dokumentach zamówienia;

5.art. 16 pkt 1 ustawy Pzp poprzez prowadzenie postępowania w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców.

Odwołujący wniósł o, nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, powtórzenia czynności badania i oceny ofert, odrzucenia oferty Przystępującego, ewentualnie wezwania Przystępującego do złożenia wyjaśnień w zakresie parametrów i konstrukcji oferowanych tablic.

Izba stwierdziła skuteczność przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego przez wykonawcę Datamed SRL z siedzibą w Peschiera Borromeo, Włochy.

Zamawiający i Przystępujący w dniu 19 czerwca 2023 r. złożyli wniosek o odrzucenie odwołania na podstawie art. 538 pkt 3, 4 i 5 ustawy Pzp.

Równolegle, w tym samym dniu Odwołujący złożył pismo, w którym oświadczył, iż cofa odwołanie wniesione w sprawie.

Zgodnie z art. 520 ustawy Pzp Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy (ust. 1). Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesienie odwołania do Izby (ust. 2).

Mając na uwadze powyższe Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. Cofnięte odwołanie jako niewywołujące skutków prawnych, nie podlega dalszej ocenie pod kątem istnienia podstaw do jego odrzucenia. Tym samym wnioski Zamawiającego i Przystępującego o odrzucenie odwołania zostały pozostawione bez rozpoznania.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodniczący: ……………………………….………