Wyrok KIO KIO 1897/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1897/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 18 lipca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, oferta najkorzystniejsza, postępowanie odwoławcze, zamawiający, uzupełnienie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 253 ust. 1 pkt 1, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c, art. 239 ust. 1 w zw. z art. 241 ust. 3, art. 528, art. 568 pkt 2, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie wpłynęło zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego wykonawcy REDIREM I.D.. Zgłoszenie spełniało warunki określone w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1897/23

POSTANOWIENIE

z dnia 18 lipca 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Elżbieta Dobrenko

po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron i uczestnika postępowania w dniu 18 lipca 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 3 lipca 2023 r. przez wykonawcę PAGMA - BUD Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi

w postępowaniu prowadzonym przez Państwową Uczelnię Zawodową im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie

przy udziale wykonawcy REDIREM I.D., zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego

postanawia:

1. umorzyć postępowanie odwoławcze,

2. znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 10.000,00 zł (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy PAGMA - BUD Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, stanowiącej wpis od odwołania.

Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t. jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie -
w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: ………….………….……

Sygn. akt: KIO 1897/23

Uzasadnienie

Zamawiający Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie, dalej: „Zamawiający,prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem jest Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych związanych z rozbudową budynku. Inwestycja realizowana jest w formule „zaprojektuj i wybuduj” w ramach zadania pn.: „Rozbudowa budynku dydaktycznego WNoZiNS przy ul. Wojska Polskiego 51
w Ciechanowie”, dalej: „Postępowanie”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2023/BZP 00189203 z dnia 24 kwietnia 2023 r.

Wykonawca PAGMA - BUD Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, dalej: „Odwołujący”, w dniu 3 lipca 2023 r. wniósł odwołanie dotyczące czynności i zaniechań Zamawiającego w ww. postępowaniu.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu dokonanie błędnej oceny i badania ofert, tj. zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy REDIREM I.D., ewentualnie zaniechanie wezwania do złożenia wyjaśnień i uzupełnień w zakresie spełniania warunków udziału
w postępowaniu.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1. Art. 253 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie poinformowania Wykonawców
o punktacji przyznanej ofertom w każdym kryterium oceny ofert;

2. Art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Wykonawcy REDIREM, który nie spełnia warunków udziału w postępowaniu, który na wezwanie Zamawiającego, w wyznaczonym terminie, nie złożył wykazów wykonanych robót
i wykonanych projektów, potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu;

3. Art. 226 ust. 1 pkt 2 lit c ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy REDIREM, który nie złożył w przewidzianym terminie podmiotowego środka dowodowego w postaci referencji na usługi projektowe, potwierdzającego spełnianie warunku udziału
w postępowaniu;

4. Art. 239 ust. 1 w zw. z art. 241 ust. 3 ustawy Pzp poprzez wybór oferty REDIREM,
a w szczególności poprzez przyznanie maksymalnej liczby punktów w kryterium Doświadczenie projektanta branży konstrukcyjno – budowlanej wyznaczonego do realizacji zamówienia w sytuacji, gdy Wykonawca winien otrzymać 0 punktów w tym kryterium i jego oferta nie powinna zostać oceniona jako najkorzystniejsza.

Odwołujący wniósł o nieważnienie wyboru oferty najkorzystniejszej, dokonanie ponownej oceny i badania ofert i odrzucenie oferty REDIREM a także zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania odwoławczego.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.

Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie wpłynęło zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego wykonawcy REDIREM I.D.. Zgłoszenie spełniało warunki określone w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp.

Izba ustaliła, że pismem z dnia 13 lipca 2023 r., przed otwarciem posiedzenia Izby, Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której wniósł o oddalenie odwołania
w zakresie punktu 1 odwołania z uwagi na to, że zawiera on nieuzasadnione zarzuty. Zamawiający wskazał, że w jego ocenie na częściowe uwzględnienie mogą zasługiwać pozostałe zarzuty, w związku czym Zamawiający w dniu 04.07.2023 r. dokonał unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty i przystąpił do ponownego badania i oceny ofert. Dopiero ocena ta pozwoli na podjęcie dalszych czynności i wyborów.

Pismem z dnia 12 lipca 2023 r. Odwołujący złożył wniosek o zniesienie terminu posiedzenia
i rozprawy oraz umorzenie postępowania odwoławczego na posiedzeniu bez udziału stron
i uczestnika postępowania z uwagi przekazane przez Zamawiającego zawiadomienie
o unieważnaieniu czynności wyboru ofert najkorzystniejszej.

Wobec wskazanych powyżej okoliczności Izba, na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, postanowiła umorzyć odwoławcze, gdyż dalsze postępowanie stało się zbędne. Stosownie do art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.

Zbędność postępowania odwoławczego wynikała z faktu, że po wniesieniu odwołania Zamawiający unieważnił czynność wyboru oferty najkorzystniejszej, która została zaskarżona w odwołaniu oraz powrócił do czynności badania i oceny ofert.

Izba stwierdziła, że w powyższych okolicznościach sprawy brak jest substratu zaskarżenia.
A w związku z powyższym orzekanie w przedmiocie zarzutów stało się zbędne.

Izba wskazuje, że moment wyboru oferty najkorzystniejszej oznacza koniec procesu badania i oceny ofert, w tym badania przez Zamawiającego istnienia podstaw odrzucenia oferty lub np. wykluczenia wykonawcy z postępowania.

Zamawiający poprzez wybór danej oferty jako najkorzystniejszej przesądza, że oferta ta nie podlega odrzucaniu, a wykonawca który ją złożył nie podlega wykluczeniu z udziału
w postępowaniu. Natomiast na skutek unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, zamawiający powrócił do etapu badania i oceny ofert. O zakończeniu tego procesu będzie można mówić dopiero w momencie zawiadomienia wykonawców o rezultatach badania - zawiadomienia o wyborze oferty najkorzystniejszej czy też unieważnienia postępowania. Zamawiający może ponownie zbadać oferty pod kątem zarzutów wskazanych w odwołaniu, a nawet może się zdarzyć, że nie dojdzie do kolejnego wyboru oferty najkorzystniejszej.

Wykonawcom służyć będzie prawo wniesienia odwołania w terminie liczonym od dnia zawiadomienia o ewentualnej nowej czynności wyboru oferty najkorzystniejszej lub czynności unieważnienia postępowania, gdyż dopiero w tym momencie będzie można mówić o istnieniu substratu zaskarżenia (to jest czynności lub zaniechania zamawiającego).

Zgodnie z art. 557 ustawy Pzp, w wyroku oraz w postanowieniu kończącym postępowanie odwoławcze Izba rozstrzyga o kosztach postępowania odwoławczego. Z kolei w świetle art. 575 ustawy Pzp, strony oraz uczestnik postępowania odwoławczego wnoszący sprzeciw ponoszą koszty postępowania odwoławczego stosownie do jego wyniku.

Izba, kierując się wynikiem postępowania odwoławczego, stosując przepis § 9 ust.
2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych

kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), postanowiła znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego oraz zwrócić odwołującemu kwotę 10.000 zł uiszczoną tytułem

wpisu od odwołania.

Przewodniczący: ………….………….……