Wyrok KIO KIO 1950/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1950/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 20.07.2023
- Przewodniczący
- Elżbieta Dobrenko
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Szczecin
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1950/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 20 lipca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie, zamawiający, wskazanie, umorzenie postępowania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 579, art. 580.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie nie wpłynęło zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego. W piśmie z dnia 7 lipca 2023 r. Zamawiający oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty odwołania....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1950/23
POSTANOWIENIE
z dnia 20 lipca 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Elżbieta Dobrenko
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 20 lipca 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 6 lipca 2023 r. przez wykonawcę MIRANEX Sp. z o.o.
z siedzibą w Sadach
w postępowaniu prowadzonym przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie
postanawia:
1. umorzyć postępowanie odwoławcze,
2. znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15.000,00 zł (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy MIRANEX Sp.
z o.o. z siedzibą w Sadach, stanowiącej wpis od odwołania.
Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t. jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie -
w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ………….…………
Sygn. akt: KIO 1950/23
U z a s a d n i e n i e
Zamawiający Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie, dalej: „Zamawiający” prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia pn. „Sukcesywne dostawy materiałów biurowych
i papieru kserograficznego”, numer referencyjny: ZZ-2380-41/23, w zakresie zadania 1, dalej jako: „Postępowanie”.
Ogłoszenie o zamówieniu ukazało się w dniu 17 maja 2023 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod nr 2023/S 075-224776.
W dniu 6 lipca 2023 r. wykonawca MIRANEX Sp. z o.o. z siedzibą w Sadach złożył odwołanie od niezgodnego z przepisami Pzp zaniechania Zamawiającego w Postępowaniu.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu:
1.naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 5 P.z.p. poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Respol Polska Sp. z o.o., ul. Szczawiowa 71, 70-010 Szczecin w sytuacji w której wykonawca zaoferował:
1) “TAURUS DŁUGOPIS TDA-01” tj. długopis przeźroczysty podczas gdy Zamawiający wymagał długopisu lekko przezroczystego, w czego konsekwencji oferta wykonawcy nie spełnia wymagań ustanowionych przez Zamawiającego w dokumentach zamówienia,
2) “RAYAN KOPERTA B4 RB HK BRĄZ 250SZT” podczas gdy Zamawiający wymagał kopert RBD. Kopera rozszerzana RBD ma rozszerzane dno i boki, a koperta RB ma rozszerzany tylko bok. W konsekwencji oferta wykonawcy nie spełnia wymagań ustanowionych przez Zamawiającego w dokumentach zamówienia.
Odwołujący żądał nakazania Zamawiającemu:
1. unieważnienia podjętej dnia 26 czerwca 2023 r. czynności wyboru oferty wykonawcy Respol Polska Sp. z o.o., jako oferty najkorzystniejszej,
2. ponowienia badania i oceny ofert, w tym odrzucenie oferty Respol Polska Sp. z o.o.,
3. unieważnienie Postępowania na podstawie art. 255 pkt 2) P.z.p.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.
Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie nie wpłynęło zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego.
W piśmie z dnia 7 lipca 2023 r. Zamawiający oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty odwołania.
Mając na uwadze, że Zamawiający uwzględnił zarzuty przedstawione w odwołaniu w całości, a do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego nie zgłosił przystąpienia
żaden wykonawca, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp.
Zgodnie z przywoływanym przepisem, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego
w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu. Stosownie do art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze,
w formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522.
W związku z powyższym Izba, działając na podstawie art. 522 ust. 1 i art. 568 pkt
3 ustawy Pzp, postanowiła jak w pkt 1 sentencji.
Izba orzekła o wzajemnym zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego oraz nakazała zwrot odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, stosownie do przepisu
§ 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r.
w sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437),
W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych
w odwołaniu,- w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Wobec powyższego, Izba orzekła jak w sentencji.
Przewodniczący: ………….………….……