Wyrok KIO KIO 2011/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2011/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 18 czerwca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Siedlce w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, postępowanie, zamawiający, oferta, wykonawca. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 522 ust. 2, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 218 ust. 2, art. 223 ust. 1, art. 107 ust. 2, art. 16, art. 525 ust. 1, art. 528.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego przystąpienie po stronie zamawiającego zgłosił wykonawca Skamex Spółka Akcyjna z siedzibą w Łodzi , dalej: „ uczestnik postępowania ”. Zgłoszenie przystąpienia spełniało warunki określone w art. 525 ust....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2011/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 18 czerwca 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Elżbieta Dobrenko

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestnika postępowania odwoławczego w dniu 18 czerwca 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 21 maja 2025 r. przez wykonawcę Abook Spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie

w postępowaniu prowadzonym przez Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła
II w Siedlcach Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

przy udziale wykonawcy Skamex Spółka Akcyjna z siedzibą w Łodzi, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2. znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 7 500,00 zł (siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy Abook Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, stanowiącej wpis od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…………

Sygn. akt: KIO 2011/25

UZASADNIENIE

Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, dalej: „zamawiający prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia
w trybie podstawowym, którego przedmiotem jest: „Dostawa rękawic do celów medycznych”, dalej: „postępowanie”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych 3 marca 2025 r. pod nr 2025/BZP 00128076.

21 maja 2025 r. wykonawca Abook Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Warszawie, dalej: „odwołujący” wniósł odwołanie wobec czynności wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy SKAMEX Spółka Akcyjna z siedzibą w Łodzi; dalej „SKAMEX” (w zakresie pakietu VIII) oraz zaniechania odrzucenia oferty wykonawcy SKAMEX (pakiet VIII), w tym niewykonania postanowienia KIO z dnia 29.04.2025 r. (KIO 1433/25).

Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie przepisów Pzp, tj.:

1)art. 522 ust. 2 Pzp przez niezastosowanie się do postanowienia KIO z dnia 29.04.2025 r. KIO 1433/25 pomimo uwzględnienia w całości zarzutów odwołania oraz niewniesienia sprzeciwu przez przystępującego po stronie zamawiającego wykonawcy SKAMEX,
a w konsekwencji zaniechanie wykonania i powtórzenia przez zamawiającego czynności
w postępowaniu, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu złożonym poprzednio przez odwołującego, tj. następujących czynności:

a)nakazania zamawiającemu, powtórzenia czynności badania i oceny ofert w zakresie pakietu VIII oraz

b)odrzucenia oferty złożonej przez SKAMEX w zakresie pakietu VIII;

2)art. 226 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 218 ust. 2 Pzp przez zaniechanie odrzucenia oferty SKAMEX w zakresie pakietu VIII, pomimo że treść oferty tego wykonawcy jest niezgodna z warunkami zamówienia określonymi w dokumentach zamówienia, tj. próbki przedłożone wraz z ofertą nie spełniają wymagań opisanych w SWZ przez zamawiającego oraz art. 223 ust. 1 PZP przez prowadzenie z wykonawcą SKAMEX niedozowanych negocjacji dotyczących treści jego oferty;

3)art. 107 ust. 2 PZP przez niezasadne jego zastosowanie, tj. wezwanie wykonawcy SKAMEX do uzupełnienia przedmiotowego środka dowodowego w zakresie potwierdzającym przebadanie oferowanego produktu w zakresie przenikalności na cytostatyki zgodnie z normą ASTM D 6978, pomimo że w dokumentach zamówienia nie przewidział takiego przedmiotowego środka dowodowego, czym zamawiający doprowadził do niedozwolonych na gruncie PZP negocjacji dotyczących treści oferty tego wykonawcy (art. 223 ust. 1 PZP);

4)art. 16 PZP przez prowadzenie postępowania w sposób naruszający zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia, tj. niewykonania postanowienia KIO z dnia 29.04.2025 r., nieuzasadnionego unieważnienia czynności odrzucenia oferty SKAMEX z dnia 9.05.2025 r., niepoinformowania wykonawców o odrzuceniu oferty SKAMEX w dniu 9.05.2025 r. na zasadach określonych w art. 253 ust. 1 i 2 PZP oraz unieważnieniu tej czynności w dniu 8.05.2025 r. oraz prowadzenia niedozwolonych negocjacji z wykonawcą SKAMEX.

Odwołujący wniósł o:

a)rozpoznanie i uwzględnienie niniejszego odwołania,

b)nakazanie zamawiającemu unieważnienia wyboru najkorzystniejszej oferty, powtórzenia czynności badania i oceny ofert w zakresie pakietu VIII oraz odrzucenia oferty złożonej przez SKAMEX w zakresie pakietu VIII.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.

Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego przystąpienie po stronie zamawiającego zgłosił wykonawca Skamex Spółka Akcyjna z siedzibą w Łodzi, dalej: „uczestnikpostępowania”.

Zgłoszenie przystąpienia spełniało warunki określone w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp.

Zamawiający w piśmie z 12 maja 2025 r. oświadczył, że uwzględnia zarzuty odwołania, skutkiem czego dokona unieważnienia wyboru ofert w zakresie pakietu VIII, powtórzenia czynności badania i oceny ofert w ww. zakresie z odrzuceniem oferty Skamex.

Uczestnik postępowania oświadczył, że nie wnosi sprzeciwu wobec uwzględnienia odwołania w całości – pismo z 16 czerwca 2025 r.

Stosownie do art. 522 ust. 2 ustawy Pzp, jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności
w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Z uwagi na brak sprzeciwu uczestnika postępowania wobec uwzględnienia zarzutów odwołania, Izba, działając na podstawie art. 522 ust. 2 ustawy Pzp, postanowiła jak w pkt
1 sentencji.

Izba, mając na uwadze wynik postępowania odwoławczego, stosując odpowiednio przepis
§ 9 ust. 1 pkt 2 lit a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r.
w sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), postanowiła znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego oraz zwrócić odwołującemu kwotę uiszczoną tytułem wpisu od odwołania.

Uwzględniając powyższe, postanowiono jak w sentencji.

Przewodnicząca:………………………