Wyrok KIO KIO 2326/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2326/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 21 sierpnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miejski Zarząd Dróg w Opolu z siedzibą w Opole w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania odwoławczego, odwołanie, zamawiający, wykonawca, postępowanie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 240 ust. 1, art. 240 ust. 2, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 436 pkt 2, art. 3531, art. 5, art. 487 § 2, art. 433 pkt 4, art. 522 ust. 3, art. 433 pkt 2.

Istota sprawy

Zamawiający – Miejski Zarząd Dróg w Opolu, ul. płk. Witolda Pileckiego 1, 45-331 Opole, prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Oczyszczanie miasta w zakresie zimowego oczyszczania nawierzchni jezdni na ulicach miasta Opola”, numer referencyjny: NP.260.50.2023.P. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 26.07.2023 r., nr 2023/S 142-454717.   W dniu 07.08.2023 r....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2326/23

POSTANOWIENIE

z dnia 21 sierpnia 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:

Przewodnicząca: Emilia Garbala

Protokolant:  Oskar Oksiński

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron w dniu 21 sierpnia 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 7 sierpnia 2023 r. przez wykonawcę REMONDIS OPOLE sp. z o.o., Aleja Przyjaźni 9, 45-573 Opole,

w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Miejski Zarząd Dróg w Opolu, ul. płk. Witolda Pileckiego 1, 45-331 Opole,

postanawia:

1.umarza postępowanie odwoławcze,

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy REMONDIS OPOLE sp. z o.o., Aleja Przyjaźni 9, 45-573 Opole, kwoty 15 000,00 zł (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), tytułem uiszczonego wpisu.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodnicząca:……..…....………………

U z a s a d n i e n i e

Zamawiający – Miejski Zarząd Dróg w Opolu, ul. płk. Witolda Pileckiego 1, 45-331 Opole, prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Oczyszczanie miasta w zakresie zimowego oczyszczania nawierzchni jezdni na ulicach miasta Opola”, numer referencyjny: NP.260.50.2023.P. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 26.07.2023 r., nr 2023/S 142-454717.

 W dniu 07.08.2023 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie, w którym wykonawca REMONDIS OPOLE sp. z o.o., Aleja Przyjaźni 9, 45-573 Opole (dalej: „odwołujący”), zarzucił zamawiającemu naruszenie:

1)art. 240 ust. 1 i 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, poprzez ukształtowanie kryteriów oceny ofert w sposób uniemożliwiający wybór oferty najkorzystniejszej,

2)art. 99 ust. 1, 2 i 4 w zw. z art. 16 pkt 1, 2 i 3 ustawy Pzp w zakresie, w jakim zamawiający nie przekazał wykonawcom kompletnego Opisu Przedmiotu Zamówienia - brak załącznika nr 6 - Opis Przedmiotu Zamówienia,

3)art. 99 ust. 1, 2 i 4 oraz art. 436 pkt 2 w zw. z art. 16 pkt 1, 2 i 3 ustawy Pzp oraz art. 3531 w zw. z art. 5 oraz art. 487 § 2 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy Pzp w zakresie, w jakim zamawiający pomimo, iż wymaga utrzymywania gotowości dyspozytora, jego codziennej pracy oraz gotowości obsługi sprzętu, nie przewidział możliwości rozliczenia pracy dyspozytora oraz gotowości obsługi sprzętu do wykonania usługi (brak pozycji w formularzu cenowym, brak w umowie cen jednostkowych), co w konsekwencji oznacza, iż zamawiający nie zamierza zapłacić wykonawcy za ten zakres świadczeń,

4)art. 99 ust. 1, 2 i 4 oraz art. 433 pkt 4 w zw. z art. 16 pkt 1, 2 i 3 ustawy Pzp w zakresie, w jakim zamawiający przewidział możliwość nieokreślonego zmniejszenia zakresu świadczenia niezgodnie z art. 433 pkt 4 ustawy Pzp, co uniemożliwia zaplanowanie pracy zgodnie z wymaganiami warunków zamówienia oraz uniemożliwia prawidłową wycenę i pokrycie kosztów związanych ze spełnieniem wymagań zamawiającego,

5)art. 99 ust. 1, 2 i 4 oraz art. 436 pkt 2 w zw. z art. 16 pkt 1, 2 i 3 ustawy Pzp oraz art. 3531 w zw. z art. 5 oraz art. 487 § 2 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy Pzp w zakresie, w jakim zamawiający nie przewidział wynagrodzenia za gotowość w okresie I i III gwarantującego minimalne wynagradzanie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę do realizacji przedmiotu niniejszego zamówienia,

6)art. 99 ust. 1, 2 i 4 oraz art. 436 pkt 2 w zw. z art. 16 pkt 1, 2 i 3 ustawy Pzp oraz art. 3531 w zw. z art. 5 oraz art. 487 § 2 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy Pzp w zakresie, w jakim zamawiający określił, iż wszelkie naprawy w trakcie realizacji odśnieżania np. zmiana koła, wszystkie nieuzgodnione z zamawiającym postoje pow. 20 minut, będą odliczane od czasu pracy,

7)art. 433 pkt 2 ustawy Pzp oraz art. 3531 w zw. z art. 5 oraz art. 487 § 2 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy Pzp w zakresie, w jakim zamawiający przewidział nadmierne i zbyt rygorystycznie nakładane kary umowne, w § 8 ust. 2 lit. a), b), d), e) oraz i) - k) Wzoru umowy, w tym w szczególności w zakresie, w jakim przewidziano karę umowną za zasypanie terenów przyległych do jezdni (chodników, trawników, przystanków) w sytuacji, gdy usługa polega na oczyszczaniu całej szerokości jezdni, co przy prawidłowym wykonywaniu usługi oznacza odkładanie zgarnianego z jezdni śniegu na teren przyległy do jezdni.

W związku z powyższym odwołujący wniósł o nakazanie zamawiającemu dokonania modyfikacji swz, w tym projektu umowy, we wskazany w odwołaniu sposób.

 Pismem z dnia 18.08.2023 r. zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył, że uwzględnia je w części, tj. w zakresie zarzutów nr: 1, 2 i częściowo 5, 6 i 7. W pozostałym zakresie wniósł o oddalenie odwołania.

 Pismem z dnia 18.08.2023 r. odwołujący oświadczył, że cofa odwołanie w zakresie zarzutów nieuwzględnionych przez zamawiającego.

Żaden wykonawca nie przystąpił do postępowania odwoławczego.

 Zgodnie z art. 522 ust. 3 ustawy Pzp, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo wykonawca, który przystąpił po stronie zamawiającego nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia części zarzutów. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu w zakresie uwzględnionych zarzutów.

 Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437), w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości:

2) koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił:

b) w części zarzuty przedstawione w odwołaniu i pozostałe zarzuty zostały przez odwołującego wycofane, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w części zarzutów przedstawionych w odwołaniu

- w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Dlatego też Izba umorzyła postępowanie odwoławcze i nakazała zwrócić odwołującemu kwotę uiszczonego wpisu od odwołania.

Przewodnicząca:……..…....………