Wyrok KIO KIO 2403/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2403/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 14.07.2025
- Przewodniczący
- Katarzyna Odrzywolska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- dialog konkurencyjny
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2403/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 14 lipca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z siedzibą w Warszawa w trybie dialog konkurencyjny. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, proporcjonalność, zapewnienie najlepszej jakości, umorzenie postępowania odwoławczego, zamówienie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16, art. 17, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 362, art. 156 ust. 1 pkt 4, art. 174 ust. 1, art. 174 ust. 2 pkt 1, art. 174 ust. 3, art. 172, art. 382, art. 121 ust. 1, art. 522 ust. 3, art. 557, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z siedzibą w Warszawie - dalej „zamawiający” - prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie dialogu konkurencyjnego, na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r., poz. 1320) - dalej: „ustawa Pzp” na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych w ramach projektu „Zabudowa Systemu ERTMS Poziom 1 Limited Supervision”; numer referencyjny: 9090/1RZR1/02916/02538/25/P;...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 2403/25 Warszawa, 14 lipca 2025 r.
POSTANOWIENIE
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Katarzyna Odrzywolska
Członkowie: Mateusz Paczkowski
Beata Pakulska - Banach
Protokolantka: Klaudia Kwadrans
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron w dniu 14 lipca 2025 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 12 czerwca 2025 r. przez wykonawcę Zakłady Automatyki "Kombud” S.A. z siedzibą w Radomiu
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego, którym jest: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z siedzibą w Warszawie
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze;
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Zakłady Automatyki "Kombud” S.A. z siedzibą w Radomiu kwoty
20 000 zł 00 gr (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie
- Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: ……………………………….………
……………………………….………
……………………………….………
Sygn. akt: KIO 2403/25
U z a s a d n i e n i e
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z siedzibą w Warszawie - dalej „zamawiający”
- prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie dialogu konkurencyjnego, na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r., poz. 1320) - dalej: „ustawa Pzp” na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych w ramach projektu „Zabudowa Systemu ERTMS Poziom 1 Limited Supervision”; numer referencyjny: 9090/1RZR1/02916/02538/25/P; numer sprawy: PZ.292.883.2025 (dalej „postępowanie” lub „zamówienie”).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 2 czerwca 2025 r. pod numerem 350915-2025 OJ S 104/2025.
W dniu 12 czerwca 2025 r. przez wykonawcę Zakłady Automatyki "Kombud” S.A.
z siedzibą w Radomiu - dalej „odwołujący” zostało wniesione, do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, odwołanie na czynności zamawiającego podjęte w postępowaniu, polegające na przygotowaniu postępowania z naruszeniem przepisów ustawy Pzp:
I.art. 16 ustawy Pzp, art. 17 ustawy Pzp, art. 99 ust. 1, 2 i ust. 4 ustawy Pzp w zw. z art. 362 ustawy Pzp, art. 156 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp w zw. z art. 174 ust. 1 ustawy Pzp, ust. 2 pkt. 1, ust. 3, art. 172 w zw. z art. 382 ustawy Pzp przez sformułowanie opisu potrzeb
i wymagań dotyczącego przedmiotu zamówienia, z którego wynika zakres zamówienia obejmujący powiązanie systemu ERTMS ETCS Poziom 1 Limited Supervision
z systemami ETCS Poziom 2 zabudowanymi na liniach stycznych do przedmiotowego zamówienia przez innych, konkurujących wykonawców, co wiąże się z narzucaniem wykonawcy zamówienia stanowiącego przedmiot postępowania (dalej: „Wykonawca”) konieczności nawiązania własnym asumptem współpracy niezbędnej do realizacji całego zakresu zamówienia z dostawcami wyżej wymienionych systemów, co prowadzi
co najmniej do istotnego ryzyka zachwiania uczciwej konkurencji w postępowaniu,
a jednocześnie uniemożliwia rzetelne sporządzenie i wycenę przyszłych ofert
w postępowaniu, a przez to narusza zasadę proporcjonalności oraz negatywnie wpływa na efektywność wydatkowania środków przeznaczonych na realizację zamówienia;
II.art. 121 ust. 1 w zw. z art. 16 ustawy Pzp przez postawienie wymogu osobistego wykonania zakresu prac wskazanych w pkt 24.1 tiret 1 i 2 OPIW, co narusza i ogranicza konkurencję w postępowaniu przez wykluczenie możliwości złożenia oferty i wykonania przedmiotu zamówienia przez dostawców systemu ERTMS ETCS Poziom 1 Limited Supervision, którzy nie są jednocześnie producentami wszystkich jego komponentów;
III.art. 16 pkt. 1 i 3, art. 17 ust. 1-2 oraz art. 91 ust. 1 w zw. z art. 362 ustawy Pzp przez bezzasadny brak podziału zamówienia na części pomimo, że przedmiot zamówienia jest podzielny, a brak takiego podziału jest nieproporcjonalny i prowadzi do ograniczenia uczciwej konkurencji w ubieganiu się o zamówienie stanowiące przedmiot postępowania, dyskryminacji mniejszych wykonawców z branży urządzeń srk oraz jednocześnie nie zapewnia najlepszej jakości i efektów zamówienia w stosunku do nakładów, które poniesie zamawiający.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości i nakazanie zamawiającemu dokonania zmiany treści OPIW i Ogłoszenia o zamówieniu w sposób opisany w odwołaniu.
Izba ustaliła, że zamawiający wezwał wykonawców do zgłoszenia przystąpienia
do postępowania odwoławczego, w terminie 3 dni od dnia otrzymania kopii odwołania.
We wskazanym terminie do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.
Zamawiający, działając na podstawie art. 521 ust. 1 i 2 ustawy Pzp, złożył do akt sprawy odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył, że uwzględnia Zarzut nr II odwołania, dotyczący wymogu osobistego wykonania zamówienia. W pozostałym zakresie wnosił
o oddalenie odwołania.
Odwołujący w piśmie procesowym z 9 lipca 2025 r. wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego w zakresie Zarzutu nr II, w związku z jego uwzględnieniem przez zamawiającego. Jednocześnie podtrzymał odwołanie w zakresie Zarzutu nr III, dotyczącego braku podziału zamówienia na części. Poinformował także o gotowości wycofania przez odwołującego Zarzutu nr I w przypadku złożenia przez zamawiającego dodatkowego pisemnego oświadczenia lub oświadczenia do protokołu posiedzenia KIO o treści wskazanej w piśmie procesowym.
Odwołujący w piśmie z 11 lipca 2025 r. wniósł o przeprowadzenie dowodów
z wymienionych w nim dokumentów, na okoliczności przez niego wskazane.
Na posiedzeniu w dniu 14 lipca 2025 r. zamawiający złożył do protokołu oświadczenie w zakresie dotyczącym Zarzutu nr I, składając do akt sprawy treść oświadczenia, które jest gotów złożyć w ramach prowadzonego postępowania, a które to byłoby dla niego akceptowalne. Odwołujący, po zapoznaniu się z jego treścią - oświadczył, że cofa Zarzut nr I.
Jednocześnie odwołujący wyraził gotowość wycofania Zarzutu nr III w przypadku, gdy zamawiający zadeklaruje, że odpowiadając na pytania wykonawców, potwierdzi swoje intencje w zakresie związanym z treścią Zarzutu. Zamawiający na posiedzeniu złożył taką deklarację, w konsekwencji odwołujący oświadczył, że cofa Zarzut nr III.
Wobec uwzględnienia części zarzutów przez zamawiającego oraz wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego Izba, na podstawie art. 522 ust. 3 ustawy Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia, zgodnie z art. 568 pkt 3 tejże ustawy.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557, art. 574 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U.
z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodnicząca: ……………………………….………
……………………………….………
……………………………….………