Wyrok KIO KIO 2696/13

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2696/13 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 5 grudnia 2013 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Podkarpacki Urząd Wojewódzki z siedzibą w Rzeszów w trybie przetarg nieograniczony. Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: dowody. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 190 ust. 1.

Istota sprawy

Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego przez Zamawiającego – Wojewodę Podkarpackiego na podstawie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907 [ustawa Pzp), którego przedmiotem jest „Realizacja Platformy EAS na potrzeby projektu „Elektroniczna Platforma Informacji o Aktach Sprawy – EAS”. Zdaniem Odwołującego Zamawiający naruszył art. 7 – R-Data sp. z o. o. z Krakowa w tym postępowaniu ust 1 w zw. z art....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2696/13

WYROK
z dnia 5 grudnia 2013 r.

Krajowa Izba Odwoławcza- w składzie:

Przewodniczący: Agata Mikołajczyk
Honorata Łopianowska
Jolanta Markowska

Protokolant: Paweł Nowosielski

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 grudnia 2013 r. w Warszawie odwołania wniesionego
do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 22 listopada 2013 r. przez wykonawcęR-
Data Sp. z o.o., ul. Jana Pawła II 190, 31-982 Krakóww postępowaniu prowadzonym
przezPodkarpacki Urząd Wojewódzki, ul. Grunwaldzka 15, 35-959 Rzeszów,

przy udziale wykonawcyLTC Sp. z o.o., ul. Narutowicza 2, 98-300 Wieluńzgłaszającego
przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego,

orzeka:

1. oddala odwołanie;

2. kosztami postępowania obcią aR-Data Sp. z o.o., ul. Jana Pawła II 190, 31-982 Kraków
i zalicza w poczet kosztów postępowania odwoławczego kwotę15 000 zł 00 gr(słownie:
piętnastu tysięcy pięciuset złotych zero groszy) uiszczoną przezR-Data Sp. z o.o., ul. Jana
Pawła II 190, 31-982 Krakówtytułem wpisu od odwołania.

1


Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień
publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907) na niniejszy wyrok – w terminie 7 dni od dnia jego
doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do
Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Przewodniczący: ……………………………………….

……………………………………….

……………………………………….

2


Sygn. akt: KIO 2696/13
Uzasadnienie
Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego przez
Zamawiającego – Wojewodę Podkarpackiego na podstawie ustawy z dnia 29
stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907 [ustawa
Pzp), którego przedmiotem jest „Realizacja Platformy EAS na potrzeby projektu
„Elektroniczna Platforma Informacji o Aktach Sprawy – EAS”. Zdaniem Odwołującego
Zamawiający naruszył art. 7 – R-Data sp. z o. o. z Krakowa w tym postępowaniu
ust 1 w zw. z art. 24 ust 2 pkt 4 ustawy Pzp z uwagi na zaniechanie wykluczenia
e wykonawcy LTC sp. z o. o. z siedzibą w Wieluniu (dalej „LTC", pomimo,
wykonawca ten (1) nie wykazał spełniania warunków udziału w postępowaniu oraz
(2) zło ył nieprawdziwe informacje mające wpływ na wynik prowadzonego
postępowania i w konsekwencji zaniechał odrzucenia oferty tego wykonawcy.
Wskazał równie na naruszenie art. 7 ust 3 w zw. z art. 91 ustawy Pzp z uwagi na
uznanie za najkorzystniejszą, ofertę wykonawcy LTC, która podlega odrzuceniu. W
związku z powy szym Odwołujący wniósł o uniewa nienie wyboru oferty
najkorzystniejszej, powtórzenie czynności oceny ofert, wykluczenie LTC sp. z o. o. z
orazoferty postępowaniadokonanie ponownego wyborunajkorzystniejszej.
Odwołujący stwierdził tak e, e ma interes w uzyskaniu przedmiotowego zamówienia
oraz mo e ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez Zamawiającego powołanych
przepisów prawa zamówień publicznych. W uzasadnieniu odwołania odnośnie braku
spełnienia warunków udziału w postępowaniu przez LTC sp. z o.o. podał, e
Zamawiający w § 5 ust. 2 pkt 2 a) SIWZ zastrzegł, e pozytywnie oceni spełnienie
przez wykonawcę warunku, je eli wykonawca wyka e m.in., e nale ycie zrealizował
lub realizuje, co najmniej dwie usługi, odpowiadające swoim rodzajem usługom
stanowiącym przedmiot zamówienia, polegające na zaprojektowaniu i budowie
systemu teleinformatycznego, o wartości, co najmniej 600.000,00 złotych brutto
ka da, z wyłączeniem dostarczonego sprzętu. Podkreślił, e Zamawiający wymagał,
aby wykonawca wykazał doświadczenie w zaprojektowaniu i budowie systemu
teleinformatycznego. Wykonawca LTC w ofercie podał, e wykonał usługę na rzecz
ŚląskiegoCentrum Społeczeństwa Informacyjnego, co nie wynika – jego zdaniem – z
przedło onych przez LTC referencji. Wykonawca LTC przedło ył referencje
wystawione przezŚląskieCentrum Społeczeństwa Informacyjnego, w których
zaświadcza się, e wykonawca ten zrealizował usługę, polegającą na rozbudowie
3


systemu teleinformatycznego pn. System Elektronicznej Komunikacji Administracji
Publicznej w WojewództwieŚląskim- SEKAP tj. oprogramowania FINN 8 SQL
PeUP, FINN 8 SQL, Komputer Komunikacyjny, FINN 8 SQL WEB, zrealizowanego
przez LTC sp. z o. o. Wykonawca - LTC nie wykazał tym samym spełnienia
warunków udziału w postępowaniu, albowiem z tej referencji wynika, i LTC
zrealizował usługę rozbudowy Systemu Elektronicznej Komunikacji Administracji
Publicznej w WojewództwieŚląskim– SEKAP, a nie jak wymagał tego Zamawiający
- zaprojektowanie i budowę systemu teleinformatycznego (§ 5 ust. 2 pkt 2 a] SIWZ).
Ponadto z tej referencji wynika, e LTC realizował usługę rozbudowy
oprogramowania, a nie jak tego wymagał Zamawiający usługę zaprojektowania i
budowyposiadanie systemu teleinformatycznego. Zdaniem Odwołującego,
doświadczenia w projektowaniu i budowie systemu teleinformatycznego jest
doświadczeniem o szerszym zakresie ani eli doświadczenie, jakie posiada
Wykonawca LTC, a zatem jedynie w rozbudowie. Wynika to ze stopnia
skomplikowania tych zadań. Zaprojektowanie jest bowiem zadaniem bardziej
zło onym z uwagi na fakt, i przed zbudowaniem systemu teleinformatycznego musi
on dokonać analizy oraz określić wymagania w celu określenia wymagań
dotyczących informacji i procesów zachodzących w tym systemie, oraz ustalenia
relacji między nimi lub między nimi, a innym systemem, a następnie w oparciu o tak
ustalone informacje - wykonać projekt systemu. W ocenie Odwołującego rozbudowa
systemu powoduje natomiast konieczność korzystania z gotowych rozwiązań
technicznych zaoferowanych przez wykonawcę systemu na etapie jego budowy.
Projektowanie jest tym samym zadaniem o wy szym stopniu trudności, a to przede
wszystkim z uwagi na fakt, e od wykonawcy wymaga się stworzenia systemu od
podstaw, natomiast sama rozbudowa polega jedynie na poszerzeniu mo liwości
systemu, który ju istnieje. Podmiot, który rozbudowuje system pracuje na ju
wytworzonej infrastrukturze. Podkreślił, e doświadczenie LTC ogranicza się jedynie
zbudowanego, albowiem wskazane referencje LTC do modyfikacji systemu ju
dotyczą realizacji usługi rozbudowy nie systemu teleinformatycznego, a wyłącznie
e system teleinformatyczny nie jest oprogramowania systemu. Dalej podał,
pojęciem to samym z oprogramowaniem. Wskazał na art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 18
lipca 2002 r. oświadczeniuusług drogą elektroniczną (Dz. U. Dz.U.2002.144.1204
ze zm.) zgodnie z którym system teleinformatyczny jest to „zespół współpracujących
ze sobą urządzeń informatycznych i oprogramowania, zapewniający przetwarzanie i
4


przechowywanie, a tak e wysyłanie i odbieranie danych poprzez sieci
telekomunikacyjne za pomocą właściwego dla danego rodzaju sieci urządzenia
końcowego". Oprogramowanie jest zatem wyłącznie częścią składową systemu
teleinformatycznego. Potwierdzeniem, e wykonawca nie spełnia warunków udziału
w postępowaniu jest równie umowa z dnia 21 czerwca 2011 r. zawarta pomiędzy
WojewództwemŚląskim-ŚląskimCentrum Społeczeństwa Informacyjnego a LTC
sp. z o. o. oraz protokoły odbioru do niniejszej umowy. Jego zdaniem, z umowy tej
wynika, e przedmiotem zamówienia jest Kontrakt K-SOD „Rozbudowa PeUP, SOD
oraz integracja z e-PUAP (§ 1 Umowy z dnia 21 czerwca 2011 r.). Przedmiot tej
umowy nie wskazuje zatem, e wykonawca LTC realizował usługę zaprojektowania i
rozbudowy systemu teleinformatycznego. Wobec powy szego, skoro wykonawca
LTC przedło ył referencje, z których wynika, e zakres wskazanych w wykazie
doświadczenia usług stoi w sprzeczności z wykazem usługświadczonychna rzecz
ŚląskiegoCentrum Społeczeństwa Informacyjnego, Zamawiający powinien uznać, e
wykonawca LTC nie wykazał spełnienia warunków udziału w postępowaniu,
poniewa usługa wymieniona w referencji nie odpowiada zakresowi wymaganemu
przez Zamawiającego, w taki sposób, aby mo na było uznać, e wykonawca LTC
posiada odpowiednie doświadczenie. Tym samym powinien zostać wykluczony z
udziału w postępowaniu. Powołując się na stanowisko KIO stwierdził, e (…)
dokumenty składane na potwierdzenie nale ytego wykonania usługi powinny
korespondować z informacjami ujętymi w wykazie - a zatem potwierdzać informacje
w nim ujęte. Dalej podał, e „przedkładane w postępowaniu o udzielenie zamówienia
publicznego referencje słuąpotwierdzeniu spełniania warunku. Istotna treść
merytoryczna dokumentu pozwalająca na weryfikację, czy wykonawca posiada
wymagany potencjał". Zdaniem Odwołującego, Zamawiający powinien był zbadać
zakres usług zgłoszony w ofercie LTC - w wykazie usług oraz porównać z zakresem
wskazanym w referencji, mając na uwadze zakres wykonanych prac na podstawie
umowy z dnia 21 czerwca 2011 r. Odwołujący wniósł tak e o wykluczenie
wykonawcy LTC z tego postępowania o udzielenie zamówienia na podstawie art. 24
ust 2 pkt 4 ustawy Pzp. Wykonawca podniósł, e podane w ofercie informacje nale y
oceniać w oparciu o dyspozycję art. 24 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp oraz z
uwzględnieniem wskazanego pkt 3 tego przepisu i wykonawca LTC powinien zostać
wykluczony z postępowania w zakresie zło enia przez niego nieprawdziwych
informacji mających wpływ na wynik postępowania. W tym przypadku wskazał, e na
5


potwierdzenie spełnienia warunków udziału w postępowaniu wykonawca LTC
przedło ył referencje z dnia 6 lipca 2011 r. wystawione przez Naczelnika Wydziału
Informatyki Urzędu Miasta Opola, a zatem referencje te zostały wystawione przez
podmiot, który nie miał wiedzy na temat wymienionych w referencji usług i tym
samym na temat ich nale ytego wykonania, gdy nie był podmiotem, na rzecz
którego usługa była realizowana. Podkreślił, e usługa podana przez LTC w wykazie
usług (załącznik nr 5 do oferty) tj. projekt pn. „E-Opołe. Budowa transakcyjnej
platformy e-Usług publicznych" została zrealizowana na podstawie umowy zawartej
pomiędzy LTC, a Fundacją Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Łodzi. Stroną tej
umowy nie był Urząd Miasta Opole. Tym samym referencja, jako wystawiona przez
podmiot trzeci nie mo e zostać uznana za potwierdzającą nale ycie wykonaną
usługę. Dalej podał, e posłu enie się taką referencją jest zło eniem nieprawdziwych
informacji mających na celu wprowadzenie w błąd Zamawiającego co do podmiotu,
na rzecz którego LTC usługę wykonał. Odwołujący w konkluzji stwierdził, e
wykonawca LTC powinien zostać wykluczony z postępowania. Dodatkowo podał, e
nie zachodzi podstawa do wezwania do uzupełnienia dokumentów potwierdzających
spełnianie warunków udziału w postępowaniu, albowiem zgodnie z ugruntowanym
orzecznictwem zło enie nieprawdziwych informacji mających wpływ na wynik
prowadzonego postępowania stanowi samodzielną przesłankę do wykluczenia
wykonawcy z postępowania.

W odpowiedzi na odwołanieZamawiający, wnosząc o jego oddalenie podał,
e wykonawca LTC potwierdził warunek wymagany w § 5 ust. 2 pkt 2a części A
SIWZ. Podał tak e, e w toku badania spełnienia warunków udziału w postępowaniu
Zamawiający pismem z dnia 30 października 2013 r. wystąpił o wyjaśnienie treści
jego oferty na podstawie art. 26 ust. 4 ustawy Pzp. Przedmiotem wystąpienia były
dokumenty dołączone przez Wykonawcę na spełnienie warunku wiedzy i
doświadczenia (strony 247 - 248 kopii przekazanej dokumentacji przetargowej) jak i
kwestie techniczne. W wyznaczonym terminie wykonawca zło ył stosowne
wyjaśnienia (strony 267 - 269 kopii przekazanej dokumentacji przetargowej).
Wynikało z nich, e obie wskazane w ofercie usługi dotyczyły projektowania i budowy
systemu teleinformatycznego - zgodnie z postawionym w SIWZ warunkiem
posiadania wiedzy i doświadczenia. Zamawiający uznał, mając na uwadze ofertę
oraz treść wyjaśnień, e wykonawca spełnił postawiony warunek posiadania wiedzy i
6


doświadczenia, zarówno w odniesieniu do usług zrealizowanych na rzeczŚląskiego
Centrum Społeczeństwa Informacyjnego z siedzibą w Katowicach jak i na rzecz
Urzędu Miasta Opola. Odnośnie zarzutu drugiego podał, e wykonawca pismem z
dnia 04 listopada 2013 r. udzielił wyczerpujących wyjaśnień tak e w przedmiotowej
kwestii. Przedło one w ofercie listy referencyjne, zło one wyjaśnienia nie budziły
wątpliwości, co do ich prawdziwości - Zamawiający nie widział podstaw do
kwestionowania tych dokumentów. Podkreślił, e Zamawiający nie posiada dowodów
mogących podwa yć prawdziwość dokumentów
składanych przez Odwołującego, dlatego nie podejmował czynności związanych
z wykluczeniem Wykonawcy oraz odrzuceniem jego oferty.

Do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającegoprzystąpił
wykonawca LTC wnosząc o oddalenie odwołania.

Rozpoznając odwołanie Izba ustaliła i zwa yła, co następuje:

Odwołanie podlega oddaleniu
Rozpoznając odwołanie Izba przede wszystkim miała na uwadze dyrektywę zawartą
w art. 192 ust.7 ustawy Pzp, zgodnie, z którą Krajowa Izba Odwoławcza mo e orzekać tylko
w granicach zarzutów podniesionych w odwołaniu oraz podtrzymanych w toku rozprawy.
Tym samym przedmiotem rozstrzygnięcia mógł być tylko zarzut naruszenia art. 24 ust.2 pkt
4 ustawy Pzp, co do braku potwierdzenia przez LTC sp. z o.o. spełniania warunku udziału w
postępowaniu, określonego w § 5 ust. 2 pkt 2a) specyfikacji istotnych warunków zamówienia
[siwz], odnośnie usługi zrealizowanej na rzeczŚląskiegoCentrum Społeczeństwa
Informacyjnego, a wykazanej pod poz. 2 Wykazu. Na rozprawie, cofnięty został bowiem
zarzut naruszenia art. 24 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp oparty na twierdzeniu zło enia przez LTC
sp. z o. o. nieprawdziwych informacji, mających wpływ na wynik postępowania, z uwagi na
przedło one referencje, których wystawcą był Naczelnik Wydziału Informatyki Urzędu Miasta
Opola, nieposiadający – jak twierdził Odwołujący - wiedzy, w przedmiocie tego zamówienia,
w miejsce Fundacji Informatyki i Zarządzania, która była zleceniodawcą tego zamówienia.
Nie był równie przedmiotem rozpoznania przez Izbę zarzut odnośnie poz. 1 Wykazu,
[usługa realizowanej dla Urzędu Miasta Opola], albowiem zarzut dotyczący braku wykazania
spełnienia warunku określonego w § 5 ust. 2 pkt 2a) siwz w zakresie tej usługi, został
podniesiony dopiero na rozprawie, a nie w odwołaniu, jak tego wymagają przepisy ustawy
Pzp. Izba zwraca uwagę, e w odwołaniu kwestionowana była wyłącznie prawdziwość
7


referencji z uwagi na wystawcę tego dokumentu.

Rozpatrując zarzut naruszenia art. 24 ust.2 pkt 4 ustawy Pzp, Izba
zobowiązana była tak e uwzględniać dyrektywę z art. 190 ust.1 ustawy Pzp, zgodnie,
z którą strony i uczestnicy postępowania są obowiązani wskazywać dowody dla
stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne. Cię ar dowodu ma związek z
zasadąkontradyktoryjności,która obowiązuje w postępowaniu odwoławczym przed
Krajową Izbą Odwoławczą i w myśl tej zasady strony toczące spór mają obowiązek
przedstawiać przed KIO dowody na prawdziwość swoich twierdzeń, a skład
orzekający dokonuje ich oceny, zgodnie z zasadą swobodnej oceny dowodów,
oczywiście na podstawie wszechstronnego rozwa enia zebranego materiału, co
wynika z art. 190 ust.7 ustawy Pzp. W niniejszej sprawie cię ar dowodu spoczywał
na Odwołującym, który był zobowiązany do wykazania braku spełnienia warunku z §
5 ust. 2 pkt 2a) specyfikacji przez wykonawcę LTC, albowiem tego dotyczy zarzut
podniesiony w odwołaniu.

Izba w spornym zakresie ustaliła, e zgodnie ze wskazanym postanowieniem § 5 ust.
2 pkt 2a) specyfikacji, Zamawiający wymagał, aby wykonawca ubiegający się o
przedmiotowe zamówienie wykazał nale yte zrealizownie lub realizowanie, co najmniej
dwóch usług, odpowiadających swoim rodzajem usługom stanowiącym przedmiot
zamówienia, polegające na zaprojektowaniu i budowie systemu teleinformatycznego, o
wartości brutto, co najmniej 600.000,00 zł ka da, z wyłączeniem dostarczonego sprzętu.
Wykonawca LTC w ofercie podał, e wykonał usługę na rzeczŚląskiegoCentrum
Społeczeństwa Informacyjnego, a na potwierdzenie jej nale ytego wykonanaia przedło ył
dokument referencyjny. Odwołujący, kwestionując spełnienie tego warunku, podniósł, e ta
usługa nie obejmowała wymaganego projektowania oraz budowy systemu
teleinformatycznego, albowiem wykazane doświadczenie LTC ograniczyło się jedynie do
modyfikacji systemu ju zbudowanego - realizacji usługi rozbudowy oraz dotyczyło wyłącznie
oprogramowania systemu. Na dowód twierdzeń wskazał na referencję oraz na umowę z dnia
21 czewca 2011 r. zawartą pomiędzy WojewództwemŚląskim-ŚląskimCentrum
Społeczeństwa Informacyjnego a LTC sp. z o. o. oraz protokoły odbioru do tej umowy.

Mając na uwadze tak ustalony stan faktyczny, Izba przede wszystkim
stwierdziła, e pojęcie „budowa systemu” nie była przez Zamawiającego w sposób
8


szczególny zdefiniowana. Tak e to pojęcie nie było przedmiotem zapytania ze strony
wykonawców. Mając zatem na uwadze, chocia by definicję tego pojęcia w ustawie –
Prawo budowlane [art. 3 pkt 6] budowa systemu, zdaniem Izby, mogła dotyczyć
zarówno wykonywania nowego systemu od podstaw, jak i jego rozbudowę,
uwzględniając oczywiście uprzednie zaprojektowanie, w zakresie objętym realizacją.
Dalej Izba stwierdziła, e niewątpliwie oprogramowanie jest wyłącznie częścią
składową systemu teleinformatycznego, jednak e zdaniem Izby, przedkładane przez
Odwołującego tylko wybiórczo dokumenty – umowa bez załączników, w tym bez
harmonogramu realizacyjnego i specyfikacji oraz tylko niektóre protokoły odbioru –
nie potwierdziły zarzutu, e zakres prac wykonywanych na zlecenieŚląskiego
Centrum Społeczeństwa Informacyjnego, których odbiorcą było Miasto Opole,
e Zamawiający w obejmował wyłącznie oprogramowanie systemu, tym bardziej,
samym warunku wskazał pośrednio na wyłączenie dostawy sprzętu. Zdaniem Izby,
wykonawca tak e nie potwierdził, e kwestionowana usługa swoim zakresem nie
obejmowała projektowania. Tak jak wykazywał Przystępujący wykonawca LTC,
powołując się na przedło ony na rozprawie Opis przedmiotu zamówienia, stanowiący
istotny element specyfikacji, zło oność przedmiotu zamówienia wykluczała
mo liwość rozbudowy systemu bez uprzedniego jego zaprojektowania oraz
przedło enia do akceptacji zleceniodawcy. Powołując się na przedmiot zamówienia
w niniejszym postępowaniu, wykazał jednocześnie, e szczegółowe wytyczne, co do
zakresu projektu, podobnie jak w tym postępowaniu, nie mogą dowodzić, e usługa z
poz. 2 Wykazu nie obejmowała tak e wymaganego zaprojektowania, tym bardziej, e
z dokumentacji postępowania nie wynikało, e dostarczenie projektu było
obowiązkiem zleceniodawcy.

W konkluzji Izba stwierdza, e wobec powy szych ustaleń tak e zarzut
naruszenia art. 7 ust 3 ustawy Pzp w zw. z art. 91 ustawy Pzp nie mo e podlegać
uwzględnieniu.

Mając powy sze na uwadze orzeczono, jak w sentencji.
O kosztach postępowania orzeczono stosownie do jego wyniku na podstawie
przepisu art. 192 ust. 9 i 10 ustawy Pzp, uwzględniając tak e § 3 pkt 2 rozporządzenia
Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r. w sprawie wysokości i sposobu pobierania
wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich

9


rozliczania (Dz. U. nr 41, poz.238), zgodnie, z którym Izba w przedmiocie kosztów strony
orzeka wyłącznie na podstawie rachunków przedło onych do akt sprawy.

…………………………………………………………

…………………………………………………………

…………………………………………………………

10