Wyrok KIO KIO 2702/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2702/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 13 sierpnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Skarb Państwa – Agencja Uzbrojenia w Warszawie. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, wykonawca, zamawiający, oferta, postępowanie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 218 ust. 2, art. 107 ust. 2, art. 16, art. 17 ust. 2, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

: W dniu 1 lipca 2025 r. zamawiający przekazał wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu kopię odwołania pocztą elektroniczną. W dniu 3 lipca 2025 roku wykonawca Mildat sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego. Izba stwierdziła, że zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego ww. wykonawcy spełnia wymagania określone w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2702/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 13 sierpnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Beata Pakulska-Banach

Członkowie: Bartosz Stankiewicz

  Renata Tubisz

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 30 czerwca 2025 r. przez wykonawcę Megmar Logistics & Consulting sp. z o.o. z siedzibą w Kutnie

w postępowaniu prowadzonym przez Skarb Państwa – Agencję Uzbrojenia w Warszawie

przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy Mildat sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego

postanawia:

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.

2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Megmar Logistics & Consulting sp. z o.o. z siedzibą w Kutniekwoty 13 500 zł (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych), stanowiącej 90% kwoty uiszczonej przez ww. wykonawcę tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych. 

Przewodnicząca: ……………….…………………

Członkowie: ………………………………….

  ………………………………….

Sygn. akt: KIO 2702/25

UZASADNIENIE

Skarb Państwa – Agencja Uzbrojenia w Warszawie (dalej: „zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, na realizację zadania pn.: „Dostawa 20 mm nb. do samolotu FA-50”, numer referencyjny: nr AU/10/IX/2025.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 7 lutego 2025 roku, numer publikacji ogłoszenia: 86311-2025, numer wydania: Dz.U. S: 27/2025. Wartość zamówienia przekracza kwoty progów unijnych, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 Pzp.

WykonawcaMegmar Logistics & Consulting sp. z o.o. z siedzibą w Kutnie w dniu 30 czerwca 2025 roku wniósł odwołanie od niezgodnych z przepisami ustawy Pzp czynności zamawiającego, polegających na wyborze jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez wykonawcę – Mildat sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie oraz zaniechaniu odrzucenia oferty tego wykonawcy (cz. 1 i 2 zamówienia).

Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:

1) art. 226 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 218 ust. 2 ustawy Pzp przez zaniechanie odrzucenia oferty Mildat pomimo, że treść oferty tego wykonawcy jest niezgodna z warunkami zamówienia określonymi w dokumentach zamówienia, tj. wykonawca ten wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi nie zadeklarował wraz z ofertą zaoferowania rozwiązań równoważnych, ani nie wykazał, że rozwiązania równoważne są zgodne z rozwiązaniami tożsamymi opisanymi przez zamawiającego;

ewentualnie (gdyby Izba uznała ww. zarzut jako przedwczesny):

art. 107 ust. 2 ustawy Pzp przez zaniechanie wezwania wykonawcy Mildat do złożenia dokładnego opisu rozwiązania równoważnego, z którego wynikać będzie zachowanie równoważności co najmniej w zakresie opisanym w załącznikach nr 1A – 1B do SWZ, oświadczenia, że oferowane wyroby są dopuszczone do eksploatacji na samolotach FA50 użytkowanych w Siłach Zbrojnych RP lub są po pozytywnych testach dopuszczających do eksploatacji na samolotach FA-50 użytkowanych w Siłach Zbrojnych RP i potwierdzenia (oświadczenie) możliwości bezpiecznego wykorzystania na eksploatowanych w SZ RP statkach powietrznych FA-50 bez konieczności przeprowadzania dodatkowych prac (modyfikacji, aktualizacji oprogramowania itp.) wydane przez producenta statku powietrznego lub odpowiednią władzę lotniczą dla danego kraju producenta statku powietrznego;

2) art. 16 oraz 17 ust. 2 ustawy Pzp przez prowadzenie postępowania w sposób naruszający zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia, przejrzystości oraz dokonanie wyboru wykonawcy niezgodnie z przepisami Pzp.

W oparciu o powyższe odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu:

1) unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty;

2) powtórzenia czynności badania i oceny ofert, a w konsekwencji odrzucenia oferty złożonej przez Mildat.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła co następuje:

W dniu 1 lipca 2025 r. zamawiający przekazał wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu kopię odwołania pocztą elektroniczną.

W dniu 3 lipca 2025 roku wykonawca Mildat sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego.

Izba stwierdziła, że zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego ww. wykonawcy spełnia wymagania określone w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp.

W dniu 7 sierpnia 2025 roku zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie wnosząc o jego oddalenie.

W dniu 8 sierpnia 2025 roku uczestnik postępowania odwoławczego – wykonawca Mildat sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przekazał Prezesowi Krajowej Izby Odwoławczej stanowisko pisemne w sprawie wraz z dowodami.

W dniu 11 sierpnia 2025 r. odwołujący złożyłdo Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie o cofnięciu odwołania w całości. Cofnięcie odwołania zostało podpisane przez osobę prawidłowo umocowaną do reprezentowania odwołującego.

Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a stosownie do treści art. 520 ust. 2 Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby. Zgodnie z powołanym przepisem cofnięcie odwołania jest czynnością dyspozytywną wykonawcy wnoszącego odwołanie, którą może dokonać aż do czasu zamknięcia rozprawy.

Stosownie zaś do art. 568 pkt 1 ustawy Pzp Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

Mając powyższe na uwadze Izba umorzyła postępowanie odwoławcze.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia  30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437) i nakazała zwrot na rzecz odwołującego kwoty 13 500 zł, stanowiącej 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Przewodnicząca: ……………….…………………

Członkowie: ………………………………….

  ………………………………….