Wyrok KIO KIO 2797/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2797/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 07.08.2025
- Przewodniczący
- Irmina Pawlik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Poznań
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2797/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 7 sierpnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Wielkopolskie Centrum Onkologii z siedzibą w Poznań w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: oferta, odwołanie, postępowanie odwoławcze, zamówienie, wykonawca. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3, art. 239, art. 16, art. 17, art. 223 ust. 1, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c), art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 226 ust. 1 pkt 3, art. 7 pkt 20, art. 106 ust. 2, art. 107 ust. 2, art. 568 pkt 2, art. 557, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Izba stwierdziła skuteczność przystąpienia zgłoszonego do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego przez wykonawcę Neomed Polska sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie. Izba ustaliła, że Zamawiający w dniu 26 czerwca 2025 r. zawiadomił wykonawców o wyborze oferty Przystępującego jako najkorzystniejszej w Pakiecie nr 1. Po wniesieniu przez Odwołującego odwołania wobec ww....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 2797/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 7 sierpnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Irmina Pawlik
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 7 sierpnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 7 lipca 2025 r. przez wykonawcę Becton Dickinson Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Wielkopolskie Centrum Onkologii z siedzibą w Poznaniu
przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego: wykonawcy Neomed Polska sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze;
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Becton Dickinson Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwoty 15 000 zł 00 gr (piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: …………………….………
Sygn. akt: KIO 2797/25
U z a s a d n i e n i e
ZamawiającyWielkopolskie Centrum Onkologii z siedzibą w Poznaniu (dalej jako „Zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Zakup materiałów opatrunkowych i wyrobów medycznych” (wewnętrzny identyfikator: 24/2025). Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w dniu 28 lutego 2025 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej S: 42/2025 pod numerem 134365-2025. Do ww. postępowania o udzielenie zamówienia zastosowanie znajdują przepisyustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, dalej „ustawa Pzp”). Wartość szacunkowa zamówienia przekracza progi unijne, o których mowa w art. 3 ustawy Pzp.
W dniu 7 lipca 2025 r. wykonawca Becton Dickinson Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej jako „Odwołujący”) wniósł odwołanie wobec:
1.zaniechania odrzucenia oferty wykonawcy Neomed Polska sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie (dalej jako „Przystępujący”) w zakresie Pakietu nr 1 ze względu na niezgodność oferty tego wykonawcy z warunkami zamówienia a także ze względu na jej niezgodność z przepisami ustawy Pzp oraz ze względu na fakt, że została złożona przez wykonawcę, który nie złożył w przewidzianym terminie przedmiotowego środka dowodowego, co w efekcie stanowiło naruszenie art. 239 ustawy Pzp w związku z art. 16 i 17 ustawy Pzp w związku z art. 223 ust. 1 ustawy Pzp w związku z art. 226 ust. 1 pkt 2) lit. c) ustawy Pzp oraz art. 226 ust. 1 pkt 5) ustawy Pzp a także art. 226 ust. 1 pkt 3) ustawy Pzp w związku z art. 7 pkt 20) ustawy Pzp, art. 106 ust. 2 oraz art. 107 ust. 2 ustawy Pzp;
2.wyboru oferty Przystępującego jako najkorzystniejszej oferty w postępowaniu w zakresie Pakietu nr 1 mimo, że oferta tego wykonawcy jest niezgodna z warunkami zamówienia określonymi w dokumentach zamówienia a także przepisami ustawy Pzp oraz mimo, że Przystępujący nie złożył w przewidzianym terminie przedmiotowego środka dowodowego, co w efekcie stanowiło naruszenie art. 239 ustawy Pzp w związku z art. 16 i 17 ustawy Pzp w związku z art. 223 ust. 1 ustawy Pzp w związku z art. 226 ust. 1 pkt 2) lit. c) ustawy Pzp oraz art. 226 ust. 1 pkt 5) ustawy Pzpa a także art. 226 ust. 1 pkt 3) ustawy Pzp w związku z art. 7 pkt 20) ustawy Pzp, art. 106 ust. 2 oraz art. 107 ust. 2 ustawy Pzp.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności z dnia 26 czerwca 2025 r. polegającej na wyborze oferty Przystępującego jako najkorzystniejszej w postępowaniu w zakresie Pakietu nr 1, odrzucenia oferty Przystępującego w zakresie Pakietu nr 1, przeprowadzenia ponownego badania i oceny ofert w zakresie Pakietu nr 1 z wyłączeniem odrzuconej oferty Przystępującego oraz z uwzględnieniem oferty Odwołującego.
Odwołujący w dniu 10 lipca 2025 r. złożył pismo zawierające wniosek o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, wskazując, że Zamawiający 10 lipca 2025 r. anulował zaskarżoną czynność wyboru oferty w Pakiecie nr 1 i poinformował, że dokona ponownej oceny i badania ofert w Pakiecie nr 1.
Przystępujący w piśmie zawierającym zgłoszenie przystąpienia również wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp z uwagi na anulowanie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej w Pakiecie nr 1.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:
Izba stwierdziła skuteczność przystąpienia zgłoszonego do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego przez wykonawcę Neomed Polska sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie.
Izba ustaliła, że Zamawiający w dniu 26 czerwca 2025 r. zawiadomił wykonawców o wyborze oferty Przystępującego jako najkorzystniejszej w Pakiecie nr 1.
Po wniesieniu przez Odwołującego odwołania wobec ww. czynności wyboru oferty najkorzystniejszej oraz wobec zaniechania odrzucenia oferty Przystępującego, Zamawiający pismem z 10 lipca 2025 r. zawiadomił wykonawców o anulowaniu wyboru oferty w Pakiecie nr 1. Zamawiający wskazał, że dokona ponownej oceny i badania ofert w Pakiecie nr 1 w zakresie wskazanym w odwołaniu, o czym wykonawcy zostaną poinformowani w terminie niezwłocznym w odrębnej korespondencji. Następnie Zamawiający w dniu 5 sierpnia 2025 r. zawiadomił wykonawców o wyborze oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej w Pakiecie nr 1 oraz o odrzuceniu oferty Przystępującego w Pakiecie nr 1 na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c) i art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp.
Biorąc pod uwagę powyższe Izba stwierdziła, że w przedmiotowym przypadku zachodzi podstawa do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
Zgodnie z tym przepisem Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.
Zamawiający unieważnił dokonaną 26 czerwca 2025 r. czynność wyboru oferty Przystępującego jako najkorzystniejszej w Pakiecie nr 1, która została objęte zakresem zaskarżenia w odwołaniu i do której unieważnienia jako wadliwej Odwołujący dążył. Tym samym nie istnieje już czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, której legalność miała podlegać ocenie Izby w postępowaniu odwoławczym, a odwołanie utraciło substrat zaskarżenia. W ocenie składu orzekającego prowadzenie w takiej sytuacji postępowania odwoławczego uznać należy za zbędne. Ponadto Zamawiający powtórzył już proces badania i oceny ofert, ostatecznie dokonując wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej w Pakiecie nr 1 i odrzucając ofertę Przystępującego. Na dalsze, podjęte przez Zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia już po wniesieniu odwołania, czynności wykonawcom przysługuje odrębny środek ochrony prawnej.
W tym stanie rzeczy Izba umorzyła postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557, art. 574 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15 000 uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Przewodnicząca: …………………….………