Wyrok KIO KIO 2945/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2945/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 18.10.2023
- Przewodniczący
- Przemysław Dzierzędzki
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Komenda Główna Policji
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- umowa ramowa
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2945/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 18 października 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Komenda Główna Policji z siedzibą w Warszawa w trybie umowa ramowa. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: koszt, odwołanie, oferta, zamówienie, kryteria oceny ofert. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 17 ust. 1, art. 17 ust. 2, art. 239 ust. 2, art. 241 ust. 3, art. 242 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 241 ust. 1, art. 568 pkt 2, art. 513 ust. 1, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
Izba, działając na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, postanowiła umorzyć odwoławcze, gdyż dalsze postępowanie stało się zbędne. Stosownie do art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne . Zbędność postępowania odwoławczego wynikała z faktu, że po wniesieniu odwołania zamawiający 11 października 2023 r....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 2945/23
POSTANOWIENIE
z dnia 18 października 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Przemysław Dzierzędzki
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania w dniu 18 października 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 5 października 2023 r. przez wykonawcę P.S., prowadzącego w Warszawie działalność gospodarczą pod firmą Copy.Net.pl P.S.
w postępowaniu prowadzonym przez Komendę Główną Policji w Warszawie
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15.000,00 zł (słownie: piętnastu tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy P.S., prowadzącego w Warszawie działalność gospodarczą pod firmą Copy.Net.pl P.S., stanowiącej wpis od odwołania.
Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ………….…………
Sygn. akt: KIO 2945/23
U z a s a d n i e n i e
Komenda Główna Policji w Warszawie, zwana dalej „zamawiającym”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1605), zwanej dalej „ustawą Pzp” lub „Pzp”, którego przedmiotem jest „zawarcie umowy ramowej na dostawę sprzętu drukującego oraz skanerów”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 30 sierpnia 2023 r., nr 2023/S 166-522178.
Wobec czynności i zaniechań zamawiającego w ww. postępowaniu w dniu 5 października 2023 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wniósł odwołanie wykonawca P.S., prowadzący w Warszawie działalność gospodarczą pod firmą Copy.Net.pl P.S., zwany dalej „odwołującym”.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
1)art. 16 pkt 1 i 3 Pzp tj. obowiązku przygotowania postepowania w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców oraz proporcjonalny w odniesieniu do kryteriów oceny ofert w zakresie zadania nr 3 kryterium K4;
2)art. 17 ust. 1 oraz 2 Pzp poprzez zastosowanie w postępowaniu w celu wyboru oferty najkorzystniejszej, kryteriów nie zapewniających najlepszej jakości, uzasadnionej charakterem zamówienia i nie prowadzących do uzyskania najlepszych efektów zamówienia w stosunku do poniesionych nakładów;
3)art. 239 ust. 2 Pzp w zw. art. 16 pkt 1 i 3 Pzp poprzez zastosowanie kwestionowanych kryteriów oceny prowadzących do uznania za najkorzystniejszą oferty, która nie przedstawia najkorzystniejszego stosunku jakości do ceny;
4)art. 241 ust. 3 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 Pzp poprzez zastosowanie kryteriów oceny ofert, które w istocie odnoszą się nie do przedmiotu zamówienia, tj. jakościowych cech przedmiotowych produktów, ale do podmiotu oferującego konkretną markę jednego produktu;
5)art. 242 ust. 2 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 Pzp poprzez określenie kryteriów oceny ofert w sposób, który nie premiuje faktycznie produktu "lepszego" poprzez opisanie, a wyłącznie produkt konkretnego producenta urządzenia oraz wykluczający wykonawców oferujących urządzenia ze zintegrowanym tonerem z bębnem, co w sposób sformułowania kryteriów oceny ograniczył zasadniczo i w całkowicie nieuzasadniony sposób możliwość realnego konkurowania przez wykonawców oferowanymi produktami,
6)art. 99 ust. 4 Pzp w zw. z art. 241 ust. 1 Pzp oraz art. 16 pkt 1 i 3 Pzp poprzez opisanie kryterium oceny K4 i w sposób zbieżny w skutkach z użyciem w opisie zamówienia urządzenia Sharp MX-B557P, które jako jedyne w tym kryterium może otrzymać maksymalną ocenę ofert oraz dokonanie w ten sposób zmiany przedmiotu zamówienia, skutkującą ograniczeniem konkurencji.
Odwołujący wniósł o nakazanie zamawiającemu dokonania zmiany treści postanowień dokumentów zamówienia w następujący sposób:
3.1. w odniesieniu do K4 w zadaniu nr 3 (cześć XIII SWZ)
K4 – Wydajność pojedynczego bębna czarnego do zaoferowanego urządzenia wg danych producenta zaoferowanego urządzenia – waga 10 % (maksymalnie Wykonawca może otrzymać 10 punktów):
•w przypadku technologii urządzenia, w której nie zastosowano bębna lub zastosowano bęben zintegrowany z tonerem – Wykonawca otrzymuje – 10 pkt.
•100.000 i więcej stron – 10 pkt.
•50.001 do 99.999 stron – 5 pkt.
•50.000 stron (wymaganie minimalne) – 0 pkt.
•poniżej 50.000 stron oferta Wykonawcy, który zaoferuje taką wydajność zostanie odrzucona.
Ustalono także, że odwołujący wniósł odwołanie wobec dokonanej przez zamawiającego w dniu 25 września 2023 r. modyfikacji SWZ:
Poprawny zapis dla kryterium K4 w Zadaniu nr 3:
K4 – Wydajność pojedynczego bębna czarnego do zaoferowanego urządzenia wg danych producenta zaoferowanego urządzenia (w przypadku zastosowania technologii połączenia tonera z bębnem przyjmuje się do kryterium tą samą wydajność tonera i bębna) – waga 10 % (maksymalnie Wykonawca może otrzymać 10 punktów):
- w przypadku technologii urządzenia, w której nie zastosowano bębna Wykonawca otrzymuje – 10 pkt. ·
- 100.000 i więcej stron – 10 pkt.
- 50.001 do 99.999 stron – 5 pkt. ·
- 50.000 stron (wymaganie minimalne) – 0 pkt.
- poniżej 50.000 stron oferta Wykonawcy, który zaoferuje taką wydajność zostanie odrzucona
Ustalono także, że w dniu 11 października 2023 r., po wniesieniu odwołania zamawiający dokonał następującej zmiany SWZ:
Poprawny zapis dla kryterium K4 w Zadaniu nr 3:
K4 – Wydajność pojedynczego bębna czarnego do zaoferowanego urządzenia wg danych producenta zaoferowanego urządzenia (w przypadku zastosowania technologii połączenia tonera z bębnem przyjmuje się do kryterium tą samą wydajność tonera i bębna) – waga 10 % (maksymalnie Wykonawca może otrzymać 10 punktów):
•80.00 stron i więcej, lub w przypadku technologii urządzenia, w której nie zastosowano bębna Wykonawca otrzymuje– 10 pkt.
•45.000 stron – 79.999 stron – 6 pkt.
•35.001 stron - 44.999 stron – 2 pkt.
•35.000 stron (wymaganie minimalne) – 0 pkt.
•poniżej 35.000 stron oferta Wykonawcy, który zaoferuje taką wydajność zostanie odrzucona
Pismem z dnia 13 października 2023 r. odwołujący złożył wniosek o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 Pzp wskazując, że z uwagi na wykonanie przez Zamawiającego żądania odwołania dalsze prowadzenie postępowania odwoławczego stało się zbędne. Oświadczył, że w niniejszej sprawie substrat odwołania utracił swój byt poprzez wykonanie czynności przez Zamawiającego zgodnie z jego wolą.
Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje.
Izba, działając na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, postanowiła umorzyć odwoławcze, gdyż dalsze postępowanie stało się zbędne. Stosownie do art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.
Zbędność postępowania odwoławczego wynikała z faktu, że po wniesieniu odwołania zamawiający 11 października 2023 r. dokonał modyfikacji treści SWZ w zakresie zakwestionowanego przez odwołującego kryterium K4 w Zadaniu nr 3 co spowodowało, że treść warunków zamówienia, wobec których odwołujący wniósł odwołanie już nie istnieje.
Dostrzeżenia wymaga również, że zgodnie z art. 513 ust. 1 ustawy Pzp odwołanie przysługuje na:
1) niezgodną z przepisami ustawy czynność zamawiającego, podjętą w postępowaniu o udzielenie zamówienia, o zawarcie umowy ramowej, dynamicznym systemie zakupów, systemie kwalifikowania wykonawców lub konkursie, w tym na projektowane postanowienie umowy;
2) zaniechanie czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, o zawarcie umowy ramowej, dynamicznym systemie zakupów, systemie kwalifikowania wykonawców lub konkursie, do której zamawiający był obowiązany na podstawie ustawy;
3) zaniechanie przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia lub zorganizowania konkursu na podstawie ustawy, mimo że zamawiający był do tego obowiązany.
Rozstrzyganie w przedmiocie zarzutów skierowanych wobec historycznych, nieistniejących na moment wyrokowania, czynności zamawiającego stało się zbędne.
W związku z powyższym Izba, działając na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, postanowiła jak w pkt 1 sentencji.
Zgodnie z art. 557 ustawy Pzp, w wyroku oraz w postanowieniu kończącym postępowanie odwoławcze Izba rozstrzyga o kosztach postępowania odwoławczego. Z koleiw świetle art. 575 ustawy Pzp, strony oraz uczestnik postępowania odwoławczego wnoszący sprzeciw ponoszą koszty postępowania odwoławczego stosownie do jego wyniku.
Jak wskazuje się w piśmiennictwie, reguła ponoszenia przez strony kosztów postępowania odwoławczego stosownie do wyników postępowania odwoławczego oznacza, że „obowiązuje w nim, analogicznie do procesu cywilnego, zasada odpowiedzialności za wynik procesu, według której koszty postępowania obciążają ostatecznie stronę „przegrywającą” sprawę (por. art. 98 § 1 k.p.c.)” Jarosław Jerzykowski, Komentarz do art.192 ustawy - Prawo zamówień publicznych, w: Dzierżanowski W., Jerzykowski J., Stachowiak M. Prawo zamówień publicznych. Komentarz, LEX, 2014, wydanie VI.
Izba, kierując się wynikiem postępowania odwoławczego, stosując przepis § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), postanowiła znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego oraz zwrócić odwołującemu kwotę 15.000 zł uiszczoną tytułem wpisu od odwołania.
Przewodniczący: ………….…………