Wyrok KIO KIO 3105/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3105/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 25 sierpnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Uniwersytet Rzeszowski z siedzibą w Rzeszów w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: zamówienie, odwołanie, warunki udziału w postępowaniu, kryteria oceny ofert, postępowanie odwoławcze. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 112 ust. 1, art. 112 ust. 2 pkt 4, art. 116 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 135 ust. 1, art. 99 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 522 pkt 1, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

Uniwersytet Rzeszowski z siedzibą w Rzeszowie (dalej: „zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie przetargu nieograniczonego, ‎ na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1320) - dalej „ustawa Pzp” na usługi pn.: „Budowa nowego obiektu dydaktycznego wraz z wyposażeniem i towarzyszącą infrastrukturą techniczną przy ul....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 3105/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 25 sierpnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Katarzyna Odrzywolska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 25 sierpnia 2025 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 28 lipca 2025 r. przez wykonawcę Adamietz Sp. z o.o. z siedzibą w Strzelcach Opolskich

w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego, którym jest: Uniwersytet Rzeszowski
z siedzibą w Rzeszowie

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Adamietz Sp. z o.o. z siedzibą w Strzelcach Opolskich kwoty 20 000 zł 00 gr (dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie
- Sądu Zamówień Publicznych.

    Przewodnicząca: ……………………………….…

Sygn. akt: KIO 3105/25

Uzasadnienie

Uniwersytet Rzeszowski z siedzibą w Rzeszowie (dalej: „zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie przetargu nieograniczonego,
na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1320) - dalej „ustawa Pzp” na usługi pn.: „Budowa nowego obiektu dydaktycznego wraz z wyposażeniem i towarzyszącą infrastrukturą techniczną przy ul. Cichej w Rzeszowie”, numer postępowania: DZP.UR.261.162.2025 - dalej „postępowanie” lub „zamówienie”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 4 lipca 2025 roku numer wydania Dz. U. S: 126/2025, numer publikacji ogłoszenia 433474-2025.

W dniu 18 lipca 2025 r. zamawiający opublikował na stronie prowadzonego postępowania odpowiedzi na pytania wykonawców dotyczące treści specyfikacji warunków zamówienia (dalej „SWZ”) wprowadzające nowe obostrzenia i ograniczania co do warunków udziału w postępowaniu oraz w zakresie kryteriów oceny ofert.

WykonawcaAdamietz Sp. z o.o. z siedzibą w Strzelcach Opolskich (dalej „odwołujący”) w dniu 28 lipca 2025 r. wniósł odwołanie na czynności zamawiającego polegające
na ukształtowaniu treści SWZ w zakresie odpowiedzi zamawiającego z dnia 18 lipca 2025 r. w zakresie SWZ - Rozdział VII ust. 2 pkt 4) lit. a) i b) SWZ (warunki udziału w postępowaniu) oraz Rozdział XVII ust. 1 pkt 3-5) SWZ (kryteria oceny ofert).

Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie następujących przepisów ustawy Pzp:

1)art. 112 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 112 ust. 2 pkt 4 ustawy Pzp w zw. z art. 116 ust. 1 ustawy Pzp, art. 16 pkt 1 i 2 i 3 ustawy Pzp w zw. z art. 239 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 240 ust. 1 i 2 ustawy Pzp w zw. art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (dalej „Prbud”) w zw. z art. 16 pkt 1-3 ustawy Pzp poprzez nieuprawnione zawężenie pojęcia „budowa” i sformułowanie tym samym warunku udziału w postępowaniu dotyczącego zdolności technicznej i zawodowej w sposób nieproporcjonalny i nadmierny względem uzasadnionych potrzeb zamawiającego oraz w sposób przekraczający minimalne poziomy zdolności wykonawcy, niezbędne do prawidłowego wykonania przedmiotu zamówienia, tj. wskazanie w treści odpowiedzi na pytanie 30 z dnia 18 lipca 2025 r., że zamawiający, na potwierdzenie spełnienia warunku udziału w postępowaniu określonego w rozdziale VII ust. 2 pkt 4 lit. b) (dalej „Warunek”) SWZ nie dopuszcza doświadczenia zawodowego polegającego na rozbudowie budynku użyteczności publicznej (pomimo wskazania w treści Warunku, że wykonawca ma wykazać się doświadczeniem polegającym na wykonaniu budowy budynku użyteczności publicznej), co stoi w sprzeczności z ustawową i powszechnie obowiązującą definicją „budowy” wynikającej w ustawy Prbud, a co jednocześnie w sposób nieuprawniony skutkuje rażącym ograniczeniem konkurencji i naruszeniem zasady proporcjonalności oraz równego traktowania wykonawców;

2)art. 112 ust. 1 w zw. z art. 112 ust. 2 pkt 4 ustawy Pzp w zw. z art. 116 ust. 1 ustawy Pzp, art. 16 pkt 1 i 2 i 3 ustawy Pzp w zw. z art. 135 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 99 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1-3 ustawy Pzp poprzez zaniechanie udzielenia odpowiedzi na pytanie wykonawcy (w ramach odpowiedzi na pytanie nr 30 w pakiecie odpowiedzi
z dnia 18 lipca 2025 r.) w zakresie postawionego w Warunku wymagania dotyczącego wykonania wzmocnienia fundamentów metodą palowania i zaniechanie udzielania wykonawcy odpowiedzi co do przedstawianej metody (opisanej w pytaniu nr 30) i jej akceptowania przez zamawiającego, co skutkuje niejednoznacznością w zakresie interpretacji warunków udziału w postępowaniu i kryteriów oceny ofert, a tym samym uniemożliwia wykonawcom rzetelne przygotowanie oferty oraz ocenę, czy ich doświadczenie będzie uznane za spełniające warunki udziału w postępowaniu,
co prowadzi do nieuprawnionego zawężenia konkurencji i działa na niekorzyść wykonawców posiadających doświadczenie zawodowe pozwalające na wykonanie przedmiotu zamówienia;

3)art. 112 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 112 ust. 2 pkt 4 ustawy Pzp w zw. z art. 135 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 99 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1-3 ustawy Pzp poprzez wprowadzenie przez zamawiającego - w ramach odpowiedzi na pytanie nr 29 z dnia
18 lipca 2025 r. - nowego, nieprecyzowanego wymagania dotyczącego przedstawianego w ramach Warunku i kryterium oceny ofert doświadczenia zawodowego polegającego
na wykonaniu obiektu posiadającego co najmniej jedną salę audytoryjną (aulę) wraz
z systemem transmisji, które to nowe wymaganie polegać ma na wykazaniu się doświadczeniem w wykonaniu sali audytoryjnej (auli) „o odpowiednich parametrach akustycznych i odpowiednim nagłośnieniu”, co stanowi wprowadzenie nieprecyzyjnego
i niejednoznacznego wymagania, co uniemożliwia wykonawcom ocenę, czy ich doświadczenie spełnia warunki udziału w postępowaniu (i kryteria oceny ofert), a co
w rezultacie prowadzi do naruszenia zasady przejrzystości, proporcjonalności oraz zasady równego traktowania wykonawców, albowiem może ograniczać krąg wykonawców mogących ubiegać się o zamówienie;

a w konsekwencji powyższych:

4)art. 16 pkt 1-3 ustawy Pzp poprzez przeprowadzenie postępowania w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, proporcjonalności i przejrzystości.

Odwołujący, wskazując powyższe, wnosił o rozpatrzenie i uwzględnienie odwołania oraz nakazanie zamawiającemu zmianę postanowień SWZ (wyjaśnień SWZ) w następujący sposób:

1)w zakresie odpowiedzi na pytanie 30 z dnia 18 lipca 2025 r.: cofnięcie przez zamawiającego udzielonej odpowiedzi w zakresie, w jakim zamawiający wskazał, że nie dopuszcza doświadczenia w zakresie rozbudowy budynku/ budynków użyteczności publicznej; udzielenie odpowiedzi na pytanie w zakresie dot. akceptowanej metody wzmocnienia fundamentów;

2)w zakresie odpowiedzi na pytanie 29 z dnia 18 lipca 2025 r. - cofnięcie przez zamawiającego udzielonej odpowiedzi w zakresie, w jakim zamawiający wskazał,
że przedstawiana sala audytoryjna ma być „o odpowiednich parametrach akustycznych
i odpowiednim nagłośnieniu”.

 Izba ustaliła, że zamawiający poinformował wykonawców o wniesieniu odwołania
i wezwał do zgłoszenia przystąpienia. W terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp,
do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.

 Zamawiający w piśmie procesowym, złożonym do akt sprawy w dniu 4 sierpnia
2025 r. oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty podniesione w odwołaniu, w myśl postanowień art. 522 ust. 1 ustawy Pzp, oraz wnosi o umorzenie postępowania odwoławczego.

Izba stwierdziła, że w sprawie zachodzi przesłanka umorzenia postępowania opisana w art. 568 pkt 3 ustawy Pzp w zw. z art. 522 pkt 1 ustawy Pzp, który stanowi, że Izba może umorzyć postępowanie na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy,
w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych
w odwołaniu pod warunkiem, że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego
nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie
z żądaniem zawartym w odwołaniu.

W przedmiotowej sprawie zamawiający w piśmie z 4 sierpnia 2025 r. złożył oświadczenie, że uwzględnia odwołanie w całości. Jednocześnie Izba ustaliła, że
do toczącego się postępowania odwoławczego nie przystąpił po stronie zamawiającego żaden wykonawca. Tym samym ziściły się przesłanki opisane w cytowanych wyżej przepisach.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r.
(Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu
z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodnicząca:……………………………….………