Wyrok KIO KIO 3234/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3234/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 14.11.2023
- Przewodniczący
- Anna Osiecka-Baran
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Gostynin
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3234/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 14 listopada 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Wojewódzki Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie z siedzibą w Gostynin w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamawiający, wykonawcy, zdolność zawodowa, unieważnienie czynności. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a), art. 109 ust. 1 pkt 8, art. 109 ust. 1 pkt 10, art. 359 pkt 2, art. 128 ust. 1, art. 117 ust. 3, art. 117 ust. 4, art. 239 ust. 1, art. 522 ust. 2, art. 568 pkt 3, art. 553 zd. 2, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i braku sprzeciwu Przystępującego co do uwzględnienia zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 2 ustawy Pzp. Przepis ten stanowi, że jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO 3234/23
POSTANOWIENIE
z dnia 14 listopada 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Anna Osiecka-Baran
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 14 listopada 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 30 października 2023 r. przez Naprzód Catering Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodziw postępowaniu prowadzonym przez zamawiającegoWojewódzki Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. E.W. w Gostyninie
przy udziale wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia BC KONESER Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Sierpcu oraz B.K. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą PPH „KUDASZEWICZ” B.K. z siedzibą w Sulbinach, zgłaszających przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.
2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Naprzód Catering Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) tytułem zwrotu kwoty uiszczonego wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie
14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej doSądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ……………………………………….
Sygn. akt KIO 3234/23
UZASADNIENIE
Wojewódzki Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. E.W. w Gostyninie, dalej „Zamawiający”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym bez negocjacji pn. Usługa żywienia w zakresie przygotowania i dostarczania całodziennych posiłków na bazie kuchni Wykonawcy dla pacjentów WSZPZOZ w Gostyninie-Zalesiu. Postępowanie to prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.), dalej „ustawa Pzp”.Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2023/BZP 00437983/07 w dniu 11 października 2023 r.
W dniu 30 października 2023 r. wykonawca Naprzód Catering Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi, dalej „Odwołujący”, wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie, zarzucając Zamawiającemu naruszenie:
1) art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a) w zw. z art. 109 ust. 1 pkt 8 lub 10) w zw. z art. 359 pkt 2 ustawy Pzp przez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia BC KONESER Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Sierpcu oraz B.K. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą PPH „KUDASZEWICZ” B.K. z siedzibą w Sulbinach, dalej „Wykonawcy”, pomimo że Wykonawcy w formularzu ofertowym złożyli oświadczenie, że wykonali usługę na rzecz Szpitala Mazowieckiego w Garwolinie Sp. z o.o. i zataili informację, że usługę tę wykonał jedynie członek konsorcjum B.K. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą PPH „KUDASZEWICZ” B.K., co wprowadziło Zamawiającego w błąd co do faktu, że BC KONESER Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada zdolność zawodową wymaganą do wykonania zamówienia;
2) ewentualnie art. 128 ust. 1 w zw. z art. 117 ust. 3 w zw. z art. 359 pkt 2 ustawy Pzp przez zaniechanie wezwania Wykonawców do wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu dotyczącym zdolności zawodowej, tj. zaniechanie wezwania do wykazania, że BC KONESER Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spełnia samodzielnie warunek udziału w postępowaniu w zakresie zdolności zawodowej, bowiem zgodzie z oświadczeniem z art. 117 ust. 4 ustawy Pzp, to ten członek konsorcjum wykona kompleksowe świadczenie usług żywienia zbiorowego, bowiem B.K. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą PPH „KUDASZEWICZ” B.K., która wykazała spełnienie warunku udziału w postępowaniu w zakresie zdolności zawodowej, wykona jedynie przygotowywanie produkcji wyrobów mącznych do świadczenia usług żywienia zbiorowego;
3) art. 239 ust. 1 w zw. z art. 359 pkt 2 ustawy Pzp przez wybór oferty Wykonawców, pomimo iż nie została zweryfikowana w zakresie spełnienia warunków udziału w postępowaniu.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie Zamawiającemu: unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej; odrzucenia oferty Wykonawców na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a) w zw. z art. 109 ust. 1 pkt 8 lub 10) ustawy Pzp, ewentualnie wezwania Wykonawców do wykazania, że BC KONESER Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spełnia warunek udziału w postępowaniu w zakresie zdolności zawodowej, o której mowa w rozdziale XI ust. 2 pkt 4 lit. a) Specyfikacji Warunków Zamówienia.
Do postępowania odwoławczego w ustawowym terminie przystąpili po stronie Zamawiającego wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia BC KONESER Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Sierpcu oraz B.K. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą PPH „KUDASZEWICZ” B.K. z siedzibą w Sulbinach, dalej „Przystępujący”.
Pismem z dnia 3 listopada 2023 r. Zamawiający poinformował Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej o uwzględnieniu zarzutów przedstawionych w odwołaniu.
Przystępujący pismem z dnia 7 listopada 2023 r. oświadczył, że nie wnosi sprzeciwu wobec uwzględnienia odwołania we wskazanym przez Zamawiającego zakresie.
Mając na uwadze powyższe, Izba zważyła co następuje.
Wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i braku sprzeciwu Przystępującego co do uwzględnienia zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 2 ustawy Pzp. Przepis ten stanowi, że jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 2 i art. 568 pkt 3 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie
art. 553 zd. 2 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2010 r. w sprawie wysokości szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że jeżeli zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione
w odwołaniu przed otwarciem rozprawy, a uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Przewodniczący: ……………………………………….