Wyrok KIO KIO 3608/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3608/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 2 października 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawa w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie, wykonawca, postępowanie, oferta. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 224 ust. 2 pkt 1, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 16, art. 17, art. 224 ust. 1, art. 239 ust. 1, art. 568 pkt 2.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od nich wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Żaden wykonawca nie zgłosił przystąpienia do postępowania odwoławczego. Zamawiający w piśmie przesłanym 26 września 2025 r. wniósł o oddalenie odwołania. Jednocześnie w ww. piśmie zamawiający wskazał, że w dniu 28 sierpnia 2025 r....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 3608/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 2 października 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Elżbieta Dobrenko

po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron w dniu 2 października 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 25 sierpnia 2025 r. przez wykonawcę Hubexo Poland Spółka Akcyjna w Warszawie

w postępowaniu prowadzonym przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy

postanawia:

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.

2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wnoszących odwołanie wykonawcy Hubexo Poland Spółka Akcyjna w Warszawie kwoty
7 500 zł 00 gr (siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy), uiszczonej przez ww. wykonawcę tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…………

Sygn. akt: KIO 3608/25

Uzasadnienie

Zamawiający Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy, dalej: „zamawiający prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym, którego przedmiotem jest: „Zakup dostępu do platformy zakupowej”, dalej: „postępowanie”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych
15 lipca 2025 r. pod numerem 2025/BZP 00327355.

25 sierpnia 2025 r. wykonawca Hubexo Poland Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, dalej: „odwołujący” wniósł odwołanie wobec niezgodnych z przepisami ustawy Pzp czynności
i zaniechań zamawiającego - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej - Państwowy Instytut Badawczy (dalej „zamawiający” lub „NASK”), podjętych w postępowaniu o udzielenie zamówienia pn.: Zakup dostępu do platformy zakupowej, tj. na:

1) zaniechanie przez zamawiającego wezwania wykonawcy eB2B Sp. z o.o. z siedzibą
w Warszawie (dalej „eB2B”) do złożenia wyjaśnień, w tym złożenia dowodów, w zakresie wyliczenia ceny oraz istotnej części składowej ceny, pomimo iż zaoferowana przez eB2B cena oraz istotne części składowe ceny, wydają się rażąco niskie w stosunku do przedmiotu zamówienia, oraz w sytuacji, gdy cena całkowita oferty złożonej w terminie jest niższa
o ponad 30% od wartości zamówienia powiększonej o należny podatek od towarów i usług;

3) niezgodny z ustawą Pzp wybór jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy eB2B, mimo, że wykonawca ten złożył ofertę z ceną noszącą znamiona rażąco niskiej jest o ponad 30% niższa niż wartość zamówienia.

Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:

1) art. 224 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 16 i art. 17 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania wykonawcy eB2B do złożenia wyjaśnień odnośnie ceny oferty,
w tym dowodów w zakresie jej wyliczenia, pomimo iż zaoferowana cena jest niższa o ponad 30% od wartości zamówienia powiększonej o należy podatek VAT ustalonej przed wszczęciem postępowania, a ww. rozbieżność nie wynikała z przyczyn oczywistych, niewymagających wyjaśnienia,

2) art. 224 ust. 1 z art. 16 i 17 w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania wykonawcy eB2B do złożenia wyjaśnień odnośnie ceny oferty, w tym dowodów w zakresie jej wyliczenia, pomimo iż cena ta powinna budzić istotne wątpliwości zamawiającego ponieważ odbiega od wartości szacunkowej ustalonej przed wszczęciem postępowania,

3) art. 224 ust. 1 z art. 16 i 17 w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wyjaśnienia wyliczenia istotnych części składowych ceny – tj. Utrzymanie systemu
i Integracja API REGON – pomimo, że ww. ceny ww. usług stanowią istotną część składową ceny całkowitej i budzą obiektywne i uzasadnione wątpliwości, co do możliwości wykonania tych istotnych elementów przedmiotu zamówienia,

4) art. 239 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp poprzez dokonanie wyboru oferty najkorzystniejszej bez odpowiedniej weryfikacji pod kątem zaistnienia przesłanek odrzucenia oferty

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie zamawiającemu:

1) unieważnienia czynności badania i oceny ofert,

2) unieważnienia czynności wyboru oferty eB2B jako najkorzystniejszej,

3) ponownego przeprowadzenia badania oraz oceny ofert,

4) wezwania eB2B do wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny,

5) ponowną ocenę niepodlegających odrzuceniu ofert złożonych w postępowaniu;

6)wybór oferty najkorzystniejszej zgodnie z przepisani ustawy Pzp i wybór oferty odwołującego jako najkorzystniejszej;

7) zasądzenie zwrotu kosztów wniesienia wpisu od odwołania oraz kosztów zastępstwa procesowego wg faktur przedstawionych przez pełnomocnika na rozprawie.

Izba ustaliła i zważyła, co następuje:

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od nich wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.

Żaden wykonawca nie zgłosił przystąpienia do postępowania odwoławczego.

Zamawiający w piśmie przesłanym 26 września 2025 r. wniósł o oddalenie odwołania. Jednocześnie w ww. piśmie zamawiający wskazał, że w dniu 28 sierpnia 2025 r. unieważnił czynność wyboru najkorzystniejszej oferty, a następnie w tym samym dniu wezwał wykonawcę eB2B Sp. z o.o. do złożenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny w zakresie części składowych oferty: Utrzymanie systemu i integracja API REGON. Wykonawca w wyznaczonym przez zamawiającego terminie przedstawił stosowne wyjaśnienia wraz z uzasadnieniem tajemnicy przedsiębiorstwa. W związku z tym postępowanie w zakresie powyższych zarzutów winno być umorzone na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.

Zamawiający dołączył do pisma Informację o unieważnieniu czynności wyboru oferty najkorzystniejszej przesłaną do wszystkich wykonawców.

W związku z czynnościami zamawiającego dokonanymi po wniesieniu odwołania, polegającymi na unieważnieniu czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, postępowanie podlegało umorzeniu w całości.

Zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.

W związku z unieważnieniem czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, która była przedmiotem zaskarżenia nie istnieje już tzw. substrat zaskarżenia – czynność wyboru oferty najkorzystniejszej.

Wobec powyższego Izba uznała, że prowadzenie dalszego postępowania odwoławczego stało się zbędne.

Rozstrzygnięcie o kosztach postępowania odwoławczego Izba wydała na podstawie § 9 ust. ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. poz. 2437).

W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości ze względu na stwierdzenie, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne, koszty znosi się wzajemnie.

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.

Przewodnicząca: …………………………