Wyrok KIO KIO 3619/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3619/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 13.12.2023
- Przewodniczący
- Ernest Klauziński
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Katowice
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3619/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 13 grudnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Polska Grupa Górnicza S.A. z siedzibą w Katowice w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie, wykonawca, umorzenie postępowania, certyfikat. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 579, art. 580, art. 226 ust. 1 pkt 2) lit. c), art. 16 pkt 1)-3), art. 107 ust. 2, art. 239 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 568.
Istota sprawy
do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca. Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 Pzp. Zgodnie z treścią tego przepisu w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO 3619/23
POSTANOWIENIE
z 13 grudnia 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodniczący: Ernest Klauziński
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w Warszawie 13 grudnia
2023 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 1 grudnia
2023 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: SEVITEL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Katowicach, SYBET Spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Chorzowie w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego: Polską Grupę Górniczą S.A. z siedzibą w Katowicach
postanawia:
1)umarza postępowanie odwoławcze;
2)nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych
na rzecz odwołującego: wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: SEVITEL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Katowicach, SYBET Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Chorzowie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych
(t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1605) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej
do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ……………................................…………………
Sygn. akt: KIO 3619/23
U z a s a d n i e n i e
Polska Grupa Górnicza S.A. z siedzibą w Katowicach (dalej: Zamawiający) prowadzi
na podstawie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. — Prawo zamówień publicznych
(t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1605, dalej: Pzp) postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego pn.: „Modernizacja i rozbudowa systemu łączności radiowej w oparciu
o technologię kabla promieniującego dla Polskiej Grupy Górniczej S.A. Oddział KWK ROW Ruch Marcel”, numer: 492200690, zwane dalej postępowaniem.
Ogłoszenie w sprawie zamówienia publicznego z 3 marca 2023 r. zostało opublikowane
w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem: 2023/S 045-128767.
1 grudnia 2023 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: SEVITEL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Katowicach, SYBET Spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Chorzowie (dalej: Odwołujący), wnieśli odwołanie i zarzucili Zamawiającemu naruszenie:
1.art. 226 ust. 1 pkt 2) lit. c) oraz art. 16 pkt 1)-3) przez odrzucenie oferty złożonej przez Odwołującego z powodu braku przedłożenia załącznika do certyfikatu badania typu WE nr TEST 12 ATEX 022X dotyczącego transpondera UltraTAG-B, mimo że:
a)Zamawiający nie wymagał w dokumentach zamówienia przedłożenia załączników do certyfikatów badania typu WE,
b)Odwołujący nie przewidzieli zastosowania transpondera UltraTAG-B do realizacji zamówienia,
c)informacje zawarte w załączniku do certyfikatu badania typu WE Zamawiający otrzymał w innych przedmiotowych środkach dowodowych przedłożonych przez Odwołujących,
2.art. 107 ust. 2 w związku z art. 16 punkt 2) poprzez jego niezastosowanie
i zaniechanie wezwania Odwołującego do uzupełnienia załącznika do certyfikatu badania typu WE TEST 12ATEX 022X dotyczącego transpondera UltraTAG-B, mimo że wykonawcy ci nie zostali wcześniej prawidłowo wezwani do uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych,
3.art. 239 ust. 1 oraz art. 16 pkt 1) i 2) przez wybór oferty złożonej przez Becker – Warkop Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Świerklanach jako najkorzystniejszej, mimo że korzystniejszą ofertę złożył Odwołujący.
13 grudnia 2023 r. Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie (pismo datowane
na 12 grudnia 2023 r.) oświadczył, że uwzględnia je w całości.
Przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego 7 grudnia 2023 r. zgłosił wykonawca Becker-Warkop sp. z o.o. z siedzibą w Świerklanach. Wykonawca
ten 13 grudnia 2023 r. złożył oświadczenie o wycofaniu zgłoszenia przystąpienia.
W konsekwencji Izba uznała, że do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca.
Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 Pzp. Zgodnie z treścią tego przepisu w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze
na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem
że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu. Taka sytuacja zaistniała w przedmiotowym postępowaniu odwoławczym. Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty odwołania, natomiast po jego stronie nie przystąpił do postępowania odwoławczego żaden wykonawca, co wyczerpuje dyspozycję ww. przepisu i obliguje Izbę
do umorzenia postępowania odwoławczego. Powyższe powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 568 Pzp orzekając w formie postanowienia umorzyła postępowanie odwoławcze.
Przewodniczący: ……………................................…………………