Wyrok KIO KIO 3744/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 3744/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 28.12.2023
- Przewodniczący
- Elżbieta Dobrenko
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Poznań
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 3744/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 28 grudnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, postępowanie odwoławcze, umorzenie postępowania, unieważnienie czynności, zamówienie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 223 ust. 1, art. 528, art. 525 ust. 1, art. 568 pkt 2, art. 557, art. 575, art. 574.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego przystąpienie zgłosił wykonawca P.P., P.W., W.W., działający jako wspólnicy spółki cywilnej pod nazwą: B.P. P.W. W.W. spółka cywilna. Zgłoszenie spełniało warunki określone w art....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 3744/23
POSTANOWIENIE
z dnia 28 grudnia 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Elżbieta Dobrenko
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestnika postępowania odwoławczego w dniu 28 grudnia 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 13 grudnia 2023 r. przez wykonawcę X3D Sp. z o.o. z siedzibą w Bytowie w postępowaniu prowadzonym przez Uniwersytet Artystyczny im. M.A. w Poznaniu
przy udziale wykonawcy: P.P., P.W., W.W., działających jako wspólnicy spółki cywilnej pod nazwą B.P. P.W. W.W. spółka cywilna zgłaszającego, przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego
postanawia:
1. umorzyć postępowanie odwoławcze,
2. znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15.000,00 zł (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy X3D Sp. z o.o.
z siedzibą w Bytowie,stanowiącej wpis od odwołania.
Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ………….………….……
Sygn. akt: KIO 3744/23
U z a s a d n i e n i e
Zamawiający Uniwersytet Artystyczny im. M.A. w Poznaniu, zwany dalej „Zamawiającym” prowadzi, na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, zwaną dalej „ustawą Pzp” postępowanie o udzielenie zamówienia
pn.: „Zakup drukarek 3D oraz skanerów wielkogabarytowych jako wyposażenia prototypowni UAP w ramach projektu RPWP.01.01.00-30-0006/19””, zwane dalej: „Postępowaniem” .
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w dniu 25 października 2023 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem: 2023/S 206-647147.
W dniu 13 grudnia 2023 r. wykonawca X3D Sp. z o.o. z siedzibą w Bytowie, zwany dalej: „Odwołującym”, wniósł odwołanie wobec czynności odrzucenia oferty złożonej przez Odwołującego.
Zaskarżonej czynności Odwołujący zarzucił, iż została dokonana z naruszeniem:
1) art. 226 ust. 1 pkt 5 Prawa zamówień publicznych poprzez odrzucenie oferty Odwołującego pomimo, iż oferta ta jest zgodna z warunkami zamówienia określonymi w opisie przedmiotu zamówienia;
2) art. 223 ust. 1 Prawa zamówień publicznych w związku z art. 226 ust. 1 pkt 5 Prawa zamówień publicznych poprzez brak zastosowania procedury wyjaśnienia treści oferty przed odrzuceniem oferty ze względu na jej niezgodność z warunkami zamówienia, podczas gdy nie zostały usunięte wszelkie wątpliwości co rzeczywistego istnienia tej „niezgodności”.
Odwołujący wniósł o:
1) uwzględnienie odwołania,
2) nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego,
3) nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty oraz dokonania ponownego badania i oceny ofert.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.
Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego przystąpienie zgłosił wykonawca P.P., P.W., W.W., działający jako wspólnicy spółki cywilnej pod nazwą: B.P. P.W. W.W. spółka cywilna. Zgłoszenie spełniało warunki określone w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp.
Zamawiający w piśmie z dnia 27 grudnia 2023 r. oświadczył, że zostały unieważnione czynności: wyboru najkorzystniejszej oferty, złożonej przez Wykonawcę: B.P., P.W., W.W. s.c oraz odrzucenia oferty złożonej przez Wykonawcę X3D spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z powyższym odwołanie w sprawie
o sygnaturze KIO 3744/23 jest bezprzedmiotowe. Zamawiający wniósł o umorzenie postępowania.
W ocenie Izby, w związku z dokonaniem czynności będącej przedmiotem żądania odwołania: unieważnianiem czynności wyboru najkorzystniejszej oferty oraz odrzuceniem oferty złożonej przez Odwołującego, postępowanie odwoławcze stało się zbędne.
Zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.
Zamawiający, po wniesieniu odwołania dokonał czynności będącej przedmiotem żądania odwołania, a zatem na dzień rozpoznania odwołania na posiedzeniu niejawnym nie istniała już czynność, której dotyczyło odwołanie. Oznacza to, że w momencie orzekania przez Izbę nie istniał substrat odwołania, stanowiący podstawę do skorzystania ze środków ochrony prawnej przez Odwołującego. Spór stał się bezprzedmiotowy.
W ocenie Izby, wobec powyższego prowadzenie dalszego postępowania odwoławczego jest zbędne. Jest to przesłanka umożliwiająca umorzenie postępowania odwoławczego, na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp i zdaniem Izby może znaleźć zastosowanie w powyższym przypadku.
W konsekwencji mając na względzie okoliczności niniejszej sprawy, na podstawie przepisu art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, orzeczono jak w pkt 1 sentencji.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do jego wyniku, na podstawie
art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) z którego wynika, że w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości ze względu na stwierdzenie, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne, zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy, koszty znosi się wzajemnie.
Na podstawie art. 574 ustawy Pzp, Izba orzekła o dokonaniu zwrotu Odwołującemu uiszczonego wpisu w wysokości 15.000 zł, o czym orzeczono w pkt 2 sentencji orzeczenia.
Przewodniczący: …………………………………