Wyrok KIO KIO 396/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 396/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 20 lutego 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o. z siedzibą w Poznań w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania odwoławczego, zwrot od odwołania, odwołanie, zamawiający, przystępujący. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 522 ust. 2, art. 568 pkt 3, art. 508 ust. 1, art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2.

Istota sprawy

Zamawiający prowadzi postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na budowę zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażem podziemnym w Poznaniu na polu inwestycyjnym 7MW”, numer sprawy ZP-18/PN/2022. Ogłoszenie o zamówieniu opublikowano w Dz. Urz. U.E. 7 grudnia 2022r.pod poz. 2022/S 236-680982. W dniu 16 lutego 2023r. za wpływem bezpośrednim i drogą elektroniczną przesłano pismo zamawiającego, p.n....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 396/23

POSTANOWIENIE

z dnia 20 luty 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Renata Tubisz

po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron w Warszawie w dniu 20 luty 2023 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej

w dniu 13 luty 2023r. przez odwołującego: Konsorcjum wykonawców: AGROBEX BUDOWNICTWO sp. z o.o. ul. Kochanowskiego 7, 60-845 Poznań (Lider Konsorcjum) i AGROBEX sp. z o.o. ul. Kochanowskiego 7, 60-845 Poznań (Członek Konsorcjum) w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o. ul. Konfederacka 4, 60-281 Poznań z udziałem przystępującego: BUDIMEX S.A. ul. Siedmiogrodzka 9,01-204 Warszawa, po stronie zamawiającego

postanawia :

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze

2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 20.000 zł 00 gr (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej przez odwołującego Konsorcjum wykonawców: AGROBEX BUDOWNICTWO sp. z o.o. ul. Kochanowskiego 7, 60-845 Poznań (Lider Konsorcjum) i AGROBEX sp. z o.o. ul. Kochanowskiego 7, 60-845 Poznań (Członek Konsorcjum) tytułem wpisu od odwołania

Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust.1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (j.t. Dz. U. z 2022 poz.1710 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego wWarszawie

Przewodniczący: …..……………………..

Sygn. akt KIO 396/23

Uzasadnienie

Zamawiający prowadzi postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na budowę zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażem podziemnym w Poznaniu na polu inwestycyjnym 7MW”, numer sprawy ZP-18/PN/2022. Ogłoszenie o zamówieniu opublikowano w Dz. Urz. U.E. 7 grudnia 2022r.pod poz. 2022/S 236-680982.

W dniu 16 lutego 2023r. za wpływem bezpośrednim i drogą elektroniczną przesłano pismo zamawiającego, p.n. odpowiedź zamawiającego na odwołanie - uwzględnienie odwołania przez zamawiającego , w którym zamawiający w całości uwzględnia odwołanie. Przystępujący po stronie zamawiającego w dniu 16 lutego 32023r. złożył oświadczenie o nie wnoszeniu sprzeciwu. Izba w związku z art.522 ust.2 i art.568 pkt 3 oraz art.508 ust.1 ustawy PZP stwierdza w opisanych powyżej okolicznościach sprawy spełnienie przesłanek ustawowych odpowiadających uwzględnieniu przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu. Wobec powyższego Izba umorzyła postępowanie odwoławcze na posiedzeniu bez udziału stron, wskutek uwzględnienia odwołania i braku zgłoszenia w ustawowym terminie sprzeciwu przez przystępującego po stronie zamawiającego, w związku z uwzględnieniem odwołania. Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 1) lit. a) Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości koszty, o których mowa w § 5 pkt 2 znosi się wzajemnie, - w takim przypadku Izba orzekła o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 20.000,00 złotych to jest w wysokości uiszczonego wpisu od odwołania.

Przewodniczący:………………………..