Wyrok KIO KIO 4026/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 4026/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 24 października 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie z siedzibą w Lublin w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie, zamawiający, wykonawca, dokumentacja. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 17 ust. 1, art. 17 ust. 2, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 99 ust. 5, art. 522 ust. 2, art. 568 pkt 3, art. 557.

Istota sprawy

Zgodnie z art. 522 ust. 2 ustawy Pzp „Jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu”. Z kolei przepis art....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 4026/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 24 października 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Robert Siwik

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 24 października 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 22 września 2025 r. przez wykonawcę: Biochem Polska S.A.
z siedzibą w Piasecznie, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie,

przy udziale wykonawcy zgłaszającego przystąpienie po stronie Zamawiającego: Becton Dickinson Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

postanawia:

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.

2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
Odwołującego: Biochem Polska S.A. z siedzibą w Piasecznie kwotę 15 000 zł (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącą uiszczony wpis od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodniczący: ………………………………………


Sygn. akt: 4026/25

Uzasadnienie

W dniu 22 września 2025 r. wykonawca Biochem Polska S.A. z siedzibą w Piasecznie („Odwołujący”) wniósł na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.) – dalej także jako „Pzp” – odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w postępowaniu o udzielenie zamówienia prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na: dostawę leków, wyrobów medycznych i produktów mlekozastępczych (numer sprawy: ZP.381.91.2025).

Ogłoszenie w sprawie przedmiotowego zamówienia zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej nr 590518-2025 w dniu 10.09.2025 r.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1)„art. 16 pkt 1 i 3 w zw. z art. 17 ust. 1-2 ustawy Pzp - poprzez zastosowanie w postępowaniu parametrów granicznych zasadniczo ograniczających konkurencyjność w postępowaniu i równe traktowanie wykonawców, poprzez taki dobór parametrów produktu, który powoduje możliwość zaoferowania produktów wyłącznie konkretnego producenta, bez dopuszczenia innych rozwiązań funkcjonujących na rynku, mimo iż nie ma ku temu funkcjonalnego i jakościowego uzasadnienia, przez co Zamawiający uniemożliwił złożenie konkurencyjnej oferty przez Odwołującego, który nie będąc ani producentem wskazanych przez Zamawiającego produktów nie jest w stanie uzyskać oferty cenowej od producenta określonych produktów lepszej niż Wykonawca Becton Dickinson Polska sp. z o.o., przez co naruszona zostaje zasada udzielania zamówienia publicznego zapewniającego najlepszą jakość uzasadnioną charakterem zamówienia oraz zasada konkurencyjności i równego traktowania wykonawców, bowiem na rynku funkcjonują produkty równoważne, które jednakże przez opis równoważności Zamawiającego nie są możliwe do zaoferowania, a faktycznymi jedynymi produktami dopuszczonymi są poszczególne produkty konkretnego producenta;

2)art. 99 ust. 2 ustawy Pzp poprzez sporządzenie SWZ w zakresie opisu przedmiotu zamówienia (w zakresie parametrów dotyczących produktów zadaniu 188) w sposób utrudniający i ograniczający uczciwą konkurencję, poprzez taki ich dobór, które uniemożliwiają złożenie Odwołującemu konkurencyjnej oferty, bowiem ofertę można skonstruować wyłącznie w oparciu o produkt jednego producenta;

3)art. 99 ust. 4 i 5 ustawy Pzp – poprzez opisanie parametrów produktów w sposób ograniczający możliwość zaoferowania produktów różnych producentów, w tym również w zakresie określenia równoważności co przy uwzględnieniu treści SWZ powoduje brak możliwości realnego ubiegania się o przedmiotowe zamówienie Odwołującemu, który oferuje produkt o parametrach spełniających przeznaczenie danego produktu,

4)naruszenie art. 3 ust. 1 i art. 15 ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób, który utrudnia uczciwą konkurencję a jednocześnie „sam w sobie” stanowi czyn nieuczciwej konkurencji polegający na zróżnicowanym traktowaniu klienta oraz wymuszaniu na klientach wyboru określonego kontrahenta oraz wymuszaniu zakupu u określonego przedsiębiorcy”.

Odwołujący wskazywał, że naruszenie wskazanych powyżej przepisów ustawy Pzp niewątpliwie będzie miało istotny wpływ na wynik postępowania, bowiem ofertę konkurencyjną cenowo może złożyć jeden wykonawca – będący dystrybutorem i jednocześnie będący podmiotem zależnym od producenta BectonDickinson, który jest jedynym producentem opisanego konkretnie produktu.

W związku z powyższym Odwołujący wnosił o:

1)„uwzględnienie odwołania w całości i nakazanie Zamawiającemu zmiany opisu przedmiotu zamówienia w sposób umożliwiający złożenie oferty przez Odwołującego, a zatem poprzez dopuszczenie produktów i rozszerzenie opisu przedmiotu zamówienia w zakresie pakietu nr 188, o rozwiązania opisane poniżej odpowiednio:

Pozycja 1

Strzykawka do przepłukiwania z roztworem 0,9% NaCl, pojemność nominalna 3 ml, skala do 3ml i z wypełnieniem 3 ml. Do bezpiecznego przemywania kaniul i cewników dożylnych, strzykawki sterylne wewnątrz x 1 sztuka

Pozycja 2

Strzykawka do przepłukiwania z roztworem 0,9% NaCl Pojemność nominalna 5 ml, skala do 5ml i z wypełnieniem 5 ml. Do bezpiecznego przemywania kaniul i cewników dożylnych, strzykawki sterylne wewnątrz x 1 sztuka

Pozycja 3

Strzykawka do przepłukiwania z roztworem 0,9% NaCl, pojemność nominalna 10 ml, skala do 10ml i z wypełnieniem 10 ml. Do bezpiecznego przemywania kaniul i cewników dożylnych, strzykawki sterylne wewnątrz x 1 sztuka

Pozycja 4

Strzykawka do przepłukiwania fabrycznie napełniona izotonicznym roztworem 0.9% NaCl pojemność nominalna 3 ml, skala do 3 ml i z wypełnieniem 3 ml do procedur jałowych do bezpiecznego przemywania kaniul i cewników dożylnych – sterylna wewnątrz i na zewnątrz x1 sztuka

Pozycja 5

Strzykawka do przepłukiwania fabrycznie napełniona izotonicznym roztworem 0.9% NaCl pojemność nominalna 5 ml, skala do 5 ml i z wypełnieniem 5 ml do procedur jałowych do bezpiecznego przemywania kaniul i cewników dożylnych – sterylna wewnątrz i na zewnątrz x1 sztuka

Pozycja 6

Strzykawka do przepłukiwania fabrycznie napełniona izotonicznym roztworem 0.9% NaCl pojemność nominalna 10 ml, skala do 10 ml i z wypełnieniem 10 ml do procedur jałowych do bezpiecznego przemywania kaniul i cewników dożylnych – sterylna wewnątrz i na zewnątrz x1 sztuka

Dotyczy wszystkich pojemności

• Posiadająca średnicę cylindra odpowiadającej strzykawce o pojemności 10 ml,

• Graficzne oznaczenie strefy sterylnej na korpusie strzykawki,

• Ogranicznik tłoka strzykawki uniemożliwiający wysunięcie tłoka poza przestrzeń sterylną strzykawki i przypadkową kontaminację roztworu podczas przygotowania strzykawki do przepłukiwania lub strzykawki sterylizowane w całości w opakowaniach metodą radiacyjną, przez co nie posiadają żadnej strefy sterylnej bądź niesterylnej wewnątrz cylindra.

• Naciśnięcie tłoka strzykawki w celu odblokowania blokady (stopera) tłoka lub bez konieczności odblokowywania tłoka

• Specjalna budowa tłoka eliminująca zwrotny napływ krwi do cewnika, potwierdzony zerowy refluks,

• Tłok po użyciu całkowicie wciskany do wnętrza strzykawki lub tłok wciskany do strzykawki zgodnie z normą 7886-1

• Sterylizowana parowo lub radiacyjnie

• Wyrób medyczny klasy III lub IIb.

Odwołujący wnosił również o zasądzenie kosztów postępowania odwoławczego od Zamawiającego na rzecz Odwołującego, w tym kosztów zastępstwa procesowego. Wykazując interes w złożeniu odwołania wskazywał, że „Odwołujący jest zainteresowany udziałem w niniejszym postępowaniu i uzyskaniem zamówienia. Po analizie treści dokumentacji zamówienia Odwołujący stwierdził jednak, że nie może ubiegać się o niniejsze zamówienie w sposób realny - na zasadach równego traktowania wykonawców i uczciwej konkurencji, bowiem Zamawiający opisał przedmiot zamówienia w zakresie pakietu 188 w taki sposób, że możliwy do zaoferowania jest tylko jeden produkt, a produkt który posiada Odwołujący nie może być zaoferowany z uwagi na postawione parametry wykluczające inne produkty poza dokładnie opisanym przez Zamawiającego, poza tymi, które są oferowane przez Wykonawcę Becton Dickinson Polska sp. z o.o.”.

W dniu 26 września 2025 r. do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego swoje przystąpienie zgłosił wykonawca Becton Dickinson Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Zamawiający pismem z dnia 2 października 2024 r. uwzględnił całości zarzuty przedstawione w odwołaniu. Wobec powyższego Prezes Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 15 października 2025 r. skierował do wykonawcy Becton Dickinson Polska sp. z o.o. na podstawie § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. z 2020 r., poz. 2453) wezwanie do złożenia oświadczenia w przedmiocie wniesienia sprzeciwu co do uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu w terminie 3 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem umorzenia postępowania odwoławczego. W zakreślonym terminie wykonawca Becton Dickinson Polska sp. z o.o. nie odpowiedział na ww. wezwanie.

Izba ustaliła i zważyła, co następuje:

Zgodnie z art. 522 ust. 2 ustawy Pzp „Jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu”.

Z kolei przepis art. 568 ustawy Pzp stanowi, że „Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku: 1) cofnięcia odwołania; 2) stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne; 3) o którym mowa w art. 522”.

Mając na uwadze powyższe Izba uznała, że Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu przed otwarciem rozprawy, zaś uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu. Izba na podstawie art. 522 ust. 2 ustawy Pzp stwierdziła, że zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania odwoławczego na posiedzeniu niejawnym i, zgodnie z przepisem art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, orzekła jak w sentencji.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 557 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437).

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.

Przewodniczący: ………………………………………