Wyrok KIO KIO 415/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 415/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 27 lutego 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie z siedzibą w Szczecin w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: zamawiający, postępowanie, odwołanie, wykonawca, zasada uczciwej konkurencji. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 112 ust. 1, art. 112 ust. 2 pkt 4, art. 116 ust. 1, art. 117 ust. 1, art. 117 ust. 4, art. 99 ust. 1, art. 439 ust. 1, art. 439 ust. 2, art. 522 ust. 3, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 17 ust. 1, art. 3531 k.c., art. 5 k.c., art. 58 § 2 k.c., art. 441 Pzp, art. 8 ust. 1 Pzp.

Istota sprawy

ziściły się przesłanki określone w art. 522 ust. 3 Pzp zgodnie z którym w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania ‎ po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 415/23

POSTANOWIENIE

z 27 lutego 2023 r.

 Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:

Przewodniczący: Ernest Klauziński

Protokolant: Aldona Karpińska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron w 27 lutego 2023 roku
w Warszawie, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 13 lutego 2023 r. przez wykonawcę: Korporacja Budowlana Doraco sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Pomorski Uniwersytet Medyczny
w Szczecinie działającego w imieniu własnym oraz w imieniu i na rzecz Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie im. prof. Tadeusza Sokołowskiego z siedzibą w Szczecinie, przy udziale wykonawców:

1.PORR S.A. z siedzibą w Warszawie,

2.Warbud S.A. z siedzibą w Warszawie,

3.Mostostal Warszawa S.A. z siedzibą w Warszawie

zgłaszających przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego

postanawia:

1.Umarza postępowanie odwoławcze.

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego Korporacja Budowlana Doraco sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku kwoty 20 000,00 złotych (dwadzieścia tysięcy złotych 00/100) uiszczonej tytułem wpisu
od odwołania.


Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych
(t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1710) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej
do Sądu Okręgowego w Warszawie.

.................................…...........……………………………


Sygn. akt KIO 415/23

U Z A S A D N I E N I E

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie działającego w imieniu własnym oraz
w imieniu i na rzecz Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie im. prof. Tadeusza Sokołowskiego z siedzibą
w Szczecinie (dalej: Zamawiający) prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie pn. „Budowa budynku kliniczno-dydaktyczno-badawczego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wraz z infrastrukturą techniczną
i zagospodarowaniem terenu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie”, nr referencyjny
DZP-240/3/PN/202, (dalej: Postępowanie). Postępowanie jest prowadzone zgodnie
z przepisami Ustawy z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1710) zwanej dalej w skrócie Pzp.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 3 lutego 2023 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 2023/S 025-071614.

Izba ustaliła, że 13 lutego 2023 r. wykonawca Korporacja Budowlana Doraco sp. z o.o.
z siedzibą w Gdańsku (dalej: Odwołujący) wniósł odwołanie i zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów ustawy Pzp:

1)art. 112 ust. 1 i ust. 2 pkt 4 oraz art. 116 ust. 1 w zw. z art. 16 pkt 1 oraz pkt 3 Pzp poprzez określenie w warunku udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznych lub zawodowych w sposób nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia i nadmierny dla zweryfikowania zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia, wskazujący na możliwość spełnienia warunków udziału przez nieuzasadnienie wąski krąg wykonawców, podczas, gdy warunki realizacji zamówienia zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia wynikającym z ogłoszenia spełnia więcej wykonawców, a w konsekwencji w sposób naruszający zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, w zakresie w jakim Zamawiający żąda wykazania, aby doświadczenie osoby skierowanej do pełnienia funkcji Projektanta Głównego dotyczyło m.in.: budowy, przebudowy lub rozbudowy budynku (lub zespołu takich budynków projektowanych w ramach jednego zadania)
z pomieszczeniami laboratorium o powierzchni użytkowej tych pomieszczeń minimum 500 (pięćset) m2;

2)art. 117 ust. 1 i ust. 4 w zw. z art. 16 pkt 1, 2 i 3 Pzp poprzez określenie szczególnego sposobu spełniania przez wykonawców wspólnie ubiegających się o wykonanie zamówienia w sposób nieuzasadniony i nieproporcjonalny w odniesieniu do wymogu osobistego wykonania zamówienia w zakresie zdolności, które są wymagane
do wykonania poszczególnych robót. Powyższe powoduje nierówne i niezgodne
z zasadami uczciwej konkurencji traktowanie wykonawców wspólnie ubiegających
się o udzielenie zamówienia, w zakresie w jakim brak jest ograniczeń do zatrudniania podwykonawców dla poszczególnych zakresów, także wchodzących w skład specyficznych doświadczeń opisanych w warunkach udziału (doświadczenia referencyjne), a ograniczenia do wykonywania robót składających się na takie doświadczenia referencyjne obejmują wyłącznie poszczególnych wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia (dotyczy Roz. VIII pkt 6 i 9 SWZ);

3)art. 99 ust. 1 Pzp oraz art. 16 pkt 1-3 Pzp w zw. z art. art. 441 Pzp i dalej art. 3531 k.c., art. 5 k.c. oraz art. 58 § 2 k.c. w zw. z art. 8 ust. 1 Pzp przez wyznaczenie nieproporcjonalnie długiego terminu na skorzystanie z prawa opcji przez Zamawiającego, tj. przez określenie terminu, w którym Zamawiający może skorzystać z prawa opcji aż na - najpóźniej na 15 (piętnaście) miesięcy przed upływem terminu realizacji przedmiotu zamówienia, co uniemożliwia racjonalną ocenę i wycenę zadania, (rozdz. IV ust. 20, 21SWZ; pkt II.2.11) ust. 2 pkt 1 ogłoszenia) i powoduje, że Wykonawca ponosi nieuzasadnione ryzyko braku pokrycia wydatków poniesionych na konieczne zamówienia materiałów i urządzeń w braku gwarancji
ich zwrotu przez zamawiającego, który planuje w przypadku skorzystania z opcji zmniejszenie wynagrodzenia na podstawie kosztorysu pominiętych robót,
bez uwzględnienia ewentualnego zaangażowania finansowego wykonawcy w ich realizację;

4)art. 439 ust. 1-2 Pzp przez określenie w § 42 wzoru umowy zasad waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy, które naruszają wymóg waloryzacji wysokości wynagrodzenia w przypadku zmiany cen materiałów lub kosztów, podczas
gdy przewidziana przez zamawiającego metoda waloryzacji dotyczy zwiększenia
się wskaźnika wzrostu cen produkcji budowlano-montażowej w stosunku do wielkości tego wskaźnika dla miesiąca zawarcia umowy. W konsekwencji to nie wzrost cen
lub kosztów spowoduje uruchomienie procedury waloryzacyjnej a wzrost inflacji
w zakresie cen produkcji budowlano-montażowej. Ukształtowanie projektowanych postanowień umowy prowadzi do sytuacji, że mimo wzrostu cen i kosztów wykonywania zamówienia wynagrodzenie wykonawcy może zostać obniżone z tego powodu, że mechanizm zmiany wynagrodzenia wbrew art. 439 ust. 1 nie odnosi
się do wzrostu cen lub kosztów tylko do wzrostu wskaźnika inflacji w zakresie cen produkcji budowlano montażowej. Innymi słowy zmniejszenie się wskaźnika
inflacji w kolejnych miesiącach po zawarciu umowy spowoduje obniżenie wynagrodzenia wykonawcy co również narusza zasadę ekwiwalentności świadczeń, a w konsekwencji wszystkie te postanowienia naruszają uczciwą konkurencję
i uniemożliwiają racjonalną wycenę oferty, jednocześnie powodując, że Zamawiający nie spełnił wymagań art. 439 Pzp zawarcia w umowie postanowień dotyczących zasad wprowadzania zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy
na wypadek zmiany cen lub kosztów związanych z realizacją zamówienia;

5)art. 99 ust. 1 Pzp, art. 16 pkt 1-3 Pzp oraz art. 17 ust. 1 Pzp poprzez wprowadzenie limitu 3% zmian wartości liczbowych dla określenia równoważności rozwiązań proponowanych przez wykonawców podczas gdy dla zamówienia realizowanego
w formule zaprojektuj i wybuduj jakikolwiek limit ilościowy takich zmian jest niemożliwy do przewidzenia i nie realizuje jakiegokolwiek słusznego interesu zamawiającego. (dotyczy SWZ rozdział IV pkt. 15).

23 lutego 2023 roku Zamawiający, w odpowiedzi na odwołanie, oświadczył, że uwzględnił
je w zakresie zarzutu nr 3 i 4.

27 lutego 2023 r. Odwołujący w toku posiedzenia niejawnego z udziałem stron złożył oświadczenie o wycofaniu odwołania w zakresie zarzutów nieuwzględnionych przez Zamawiającego.

Wobec powyższego Izba uznała, że ziściły się przesłanki określone w art. 522 ust. 3 Pzp zgodnie z którym w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania
po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo wykonawca, który przystąpił po stronie zamawiającego nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia części zarzutów.
W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności
w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu
w zakresie uwzględnionych zarzutów.

W konsekwencji Izba umorzyła postępowanie o czym, zgodnie z art. 553 Pzp, orzekła postanowieniem.

.................................................................................