Wyrok KIO KIO 4446/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 4446/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 25.11.2025
- Przewodniczący
- Małgorzata Rakowska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Jastrzębie-Zdrój
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 4446/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 25 listopada 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. z siedzibą w Jastrzębie-Zdrój w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania, podstawy wykluczenia, postępowanie odwoławcze, zamawiający, środki dowodowe. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 112 ust. 1, art. 112 ust. 2, art. 126 ust. 1, art. 126 ust. 2, art. 393 ust. 1 pkt 4, art. 462 ust. 5, art. 462 ust. 6, art. 18 ust. 1, art. 433 pkt 1, art. 433 pkt 3, art. 574, art. 576, art. 139.
Istota sprawy
Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. z siedzibą w Jastrzębiu - Zdroju, zwana dalej „zamawiającym”, działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj.: z dnia 14 lipca 2023 r., Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą Pzp”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego na „Najem dla JSW S.A....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 4446/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 25 listopada 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Małgorzata Rakowska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania w dniu 25 listopada 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 16 października 2025 r. przez wykonawcę JOY GLOBAL (POLAND) Sp. z o.o. z siedzibą w Tychach, ul. Murarska 20, 43-100 Tychy w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Jastrzębską Spółkę Węglową S.A. z siedzibą w Jastrzębiu – Zdroju, Zakład Wsparcia Produkcji, ul. Towarowa 1, 44-330 Jastrzębie – Zdrój
postanawia:
1.Umarza postępowanie odwoławcze.
2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy JOY GLOBAL (POLAND) Sp. z o.o. z siedzibą w Tychach, ul. Murarska 20, 43-100 Tychy kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej wniesiony wpis.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………..…….…….
Sygn. akt: KIO 4446/25
Uzasadnienie
Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. z siedzibą w Jastrzębiu - Zdroju, zwana dalej „zamawiającym”, działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj.: z dnia 14 lipca 2023 r., Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą Pzp”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego na „Najem dla JSW S.A. KWK „Borynia-Zofiówka” Ruch Borynia poremontowego kombajnu ścianowego z elektrycznym systemem posuwu wraz z wyposażeniem”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 8 października 2025r. pod nr OJ S 193/2025, numer publikacji ogłoszenia: 660555-2025.
W dniu 16 października 2025 r. (pismem z tej samej daty) wykonawca JOY GLOBAL (POLAND) sp. z o. z siedzibą w Tychach, zwany dalej „odwołującym”, wniósł odwołanie od niezgodnej z przepisami ustawy Pzp czynności zamawiającego polegającej na opublikowaniu w dniu 8 października 2025 r. na stronie prowadzonego postępowania treści dokumentów zamówienia, które naruszają przepisy ustawy Pzp, zarzucając zamawiającemu naruszenie:
1.art. 112 ust. 1 i 2 ustawy Pzp w zw. z art. 116 ust. 1 i 2 ustawy Pzp poprzez ustanowienie warunku udziału w postępowaniu w sposób naruszający ustawę Pzp poprzez nieokreślenie jakichkolwiek poziomów zdolności w warunku określonym w pkt 7.4. SWZ;
2.art. 112 ust. 2 ustawy Pzp w zw. z art. 116 ust. 1 i 2 ustawy Pzp poprzez ustanowienie warunku udziału w postępowaniu w sposób niedopuszczalny w ustawie, tj. niedotyczący żadnego z pkt wskazanych w ust. 2 artykułu 112 ustawy Pzp;
3.art. 126 ust. 2 ustawy Pzp w zw. z art. 139 ustawy Pzp w zw. z art. 7 pkt 17 i pkt 20 ustawy Pzp poprzez żądanie złożenia w postępowaniu dokumentów, które nie stanowią podmiotowych środków dowodowych jako podmiotowych środków dowodowych;
4.art. 17 pkt 17 i 20 ustawy Pzp poprzez zaklasyfikowanie dokumentów stanowiących przedmiotowe środki dowodowe do podmiotowych środków dowodowych;
5.art. 126 ust. 1 i 2 ustawy Pzp w zw. z art. 139 ustawy Pzp poprzez żądanie złożenia podmiotowych środków dowodowych wraz z ofertą w sytuacji, gdy zamawiający jednocześnie przewidział stosowanie tzw. „procedury odwróconej”;
6.art. 393 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt. 2 i 3 ustawy Pzp poprzez żądnie złożenia oświadczenie w zakresie, o którym mowa w art. 393 ust. 1 pkt. 4 ustawy Pzp mimo, że zamawiający nie ustanowił podstawy odrzucenia oferty, o której mowa w tym przepisie;
7.art. 462 ust. 5 i 6 ustawy Pzp poprzez żądanie złożenia oświadczenia o braku zajścia podstaw wykluczenia w stosunku do podwykonawcy nie będącego podmiotem udostępniającym zasoby na etapie składania ofert;
8.art. 462 ust. 5 i 6 ustawy Pzp w zw. § 7 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie sposobu sporządzania i przekazywania informacji oraz wymagań technicznych dla dokumentów elektronicznych oraz środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursie poprzez zobowiązanie wykonawcy do złożenia oświadczenia o zajściu podstaw wykluczenia w stosunku do podwykonawców nie będących podmiotem udostępniającym zasoby, w sytuacji gdy takie oświadczenie powinien złożyć podwykonawca a wykonawca jedynie je przekazać;
9.art. 18 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 1 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej poprzez zawarcie w projektowanych postanowieniach umownych postanowienia dot. obowiązku zachowania w tajemnicy informacji, które zgodnie z powszechnie obowiązującym prawem są jawne;
10.art. 433 pkt. 1 i 3 ustawy Pzp poprzez wprowadzenie do projektowanych postanowień umownych, postanowień które nakładają na wykonawcę odpowiedzialność za opóźnienie, a także za okoliczności, za które wyłączną odpowiedzialność ponosi zamawiający;
11.art. 353¹ k.c. w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z i w zw. z art. 473 § 1 k.c. w zw. z art. 483 k.c. w zw. z art. 484 § 2 k.c. w zw. z art. 16 ustawy Pzp przez zastrzeżenie przez zamawiającego w ramach umowy górnego limitu kar umownych o rażąco wygórowanej wysokości, co jest nadmiernym i nieadekwatnym obciążeniem wykonawcy w stosunku do specyfiki realizacji i uwarunkowań rynkowych, stanowiąc jednocześnie wyraz nadużycia prawa zamawiającego do kształtowania postanowień umownych i jego pozycji dominującej oraz będąc postanowieniem niekorzystnym dla wykonawców, naruszającym równowagę stron umowy i prowadzącym do naruszenia praw podmiotowych wykonawców.
Odwołujący wniósł o:
1.uwzględnienie odwołania w całości;
2.nakazanie zamawiającemu zmianę zaskarżonych postanowień dokumentacji
postępowania w następujący sposób:
2.1.poprzez dookreślenie treści warunku wskazanego w pkt 7.4. SWZ w zakresie wskazania poziomów zdolności ocenianych w ramach warunku i wymaganych do spełnienia, a także określenie adekwatnego środka podmiotowego lub usunięcie warunku z postępowania;
2.2.poprzez przyporządkowanie środków dowodowych wskazanych w 10.1.8. - 10.1.10 SWZ do przedmiotowych środków dowodowych, wskazania jakie właściwości oferowanego produktu mają one potwierdzać oraz określenie procedur ich składania zgodnie z ustawą Pzp;
2.3.poprzez zmianę postanowień dot. składania podmiotowych środków dowodowych w ten sposób, że zamawiający pozostawi w dokumentacji tylko tzw. „procedurę odwróconą” ustanowioną art. 139 ustawy Pzp i odejdzie od nieuzasadnionego, a więc wbrew przepisowi korzystania z art. 126 ust 2 ustawy Pzp;
2.4.poprzez wykreślenie z Formularza ofertowego oświadczenia dot. udziału produktów o którym mowa w art. art. 393 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp;
2.5.poprzez ustanowienie zasad weryfikacji zajścia podstaw wykluczenia w stosunku do podwykonawców nie będących podmiotami udostępniającymi zasoby w sposób zgody z ustawą, w tym wykreślenie oświadczeń wykonawcy o braku zajścia podstaw w stosunku do podwykonawców z Formularza ofertowego;
2.6.poprzez zmianę projektowanych postanowień umownych dot. obowiązku zachowania poufności, w ten sposób iż obowiązkiem zostaną objęte tylko informacje mogące stanowić faktycznie tajemnicę przedsiębiorstwa;
2.7.poprzez zmianę projektowanych postanowień umownych wskazanych w uzasadnieniu w ten sposób, aby nakładały na wykonawcę tylko odpowiedzialność za zwłokę i nie nakładały odpowiedzialności za okoliczności, za które wyłączną odpowiedzialność ponosi zamawiający;
2.8.poprzez zmianę projektowanych postanowień umownych i określenie limitu kar umownych w wysokości 20% wartości umowy,
3.obciążenie zamawiającego obowiązkiem zwrotu na rzecz odwołującego kosztów postępowania, w tym kosztów ustanowienia pełnomocnika zgodnie z normami prawem przepisanymi.
Odwołujący podał w odwołaniu uzasadnienie do podniesionych zarzutów, przywołując m.in. postanowienia SWZ oraz orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
Zamawiający w dniu 17 października 2025 r. zamieścił odwołanie na stronie internetowej prowadzonego postępowania, tj. .
Termin na zgłoszenie przystąpienia upływał w dniu 20 października 2025 r. W tym terminie do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.
W dniu 18 listopada 2025 r. zamawiający złożył „Odpowiedź na odwołanie”, w której wskazał, że dokonał modyfikacji treści ogłoszenia o zamówieniu oraz dokumentów zamówienia w części, obejmującej zarzuty 1 – 6 odwołania i wniósł o:
1.„umorzenie postępowania w zakresie zarzutów nr 1 – 6 odwołania,
2.oddalenie odwołania w pozostałym zakresie, tj. w zakresie zarzutów 7 – 11,
3.zasądzenie od odwołującego na rzecz zamawiającego zwrotu kosztów postępowania, w tym zwrotu kosztów zastępstwa prawnego, w wysokości stwierdzonej w fakturze, która zostanie przedstawiona w trakcie rozprawy.”.
W dniu 24 listopada 2025 r. wpłynęło do Krajowej Izby Odwoławczej „Pismo procesowe odwołującego – cofnięcie odwołania”, w treści którego odwołujący oświadczył, że „w związku z częściowym uwzględnieniem przez Zamawiającego podniesionych w odwołaniu zarzutów:
1. składam oświadczenie o cofnięciu odwołania wniesionego przez JOY GLOBAL (POLAND) sp. z o.o. na treść postanowień dokumentacji postępowania opublikowanej przez Zamawiającego – JSW S.A. na najem dla JSW S.A. KWK „Borynia-Zofiówka” Ruch Borynia poremontowego kombajnu ścianowego z elektrycznym systemem posuwu wraz z wyposażeniem. Wewnętrzny identyfikator: 40/P/25 w zakresie zarzutów nie uwzględnionych przez Zamawiającego tj. zarzutów 7-11;
2. wnoszę o umorzenie postępowania odwoławczego w całości;
3. orzeczenie o kosztach postępowania zgodnie z normami prawem przepisanymi, w tym zwrot kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania na rachunek Odwołującego, z którego został dokonany wpis.”.
Wobec ustalenia, że zamawiający uwzględnił w części zarzuty odwołania,
a w pozostałym zakresie odwołujący cofnął odwołanie, zaistniały przesłanki do umorzenia postępowania, o których mowa w art. 568 pkt 1) i 3) ustawy Pzp a tym samym postępowanie podlega umorzeniu.
Biorąc powyższe pod uwagę, orzeczono jak w sentencji.
O kosztach postępowania orzeczono stosownie do wyniku postępowania na podstawie
art. 574 i art. 576 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj.: z dnia 14 lipca 2023 r., Dz. U. z 2023 r., poz. 1605) oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437).
Przewodnicząca: ………..…….…….