Wyrok KIO KIO 4773/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 4773/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 15.12.2025
- Przewodniczący
- Katarzyna Odrzywolska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 4773/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 15 grudnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie, zamawiający, wykonawca, umorzenie postępowania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 137 ust. 6, art. 16, art. 91 ust. 1, art. 91 ust. 2, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 521 ust. 1, art. 521 ust. 2, art. 528 pkt 3, art. 515 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 568 pkt 2, art. 568 pkt 3, art. 522 ust. 3, art. 557, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie (dalej „zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie przetargu nieograniczonego, na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r., poz. 1320) - dalej: „ustawa Pzp” pn. „Rozbudowa platformy sztucznej inteligencji”; numer referencyjny postępowania: DZA-DZAZZP.2610.37.2025 (dalej „postępowanie” lub „zamówienie”)....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 4773/25 Warszawa, dnia 15 grudnia 2025 r.
POSTANOWIENIE
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Katarzyna Odrzywolska
Protokolantka: Karina Karpińska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron i uczestników postępowania
w dniu 15 grudnia 2025 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej
w dniu 30 października 2025 r. przez wykonawcę Allclouds.pl Sp. z o.o. z siedzibą
w Warszawie
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego, którym jest: Urząd Komisji Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie
przy udziale uczestnika wykonawcy ESKOM IT Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze;
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Allclouds.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie
- Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: ……………………………….………
Sygn. akt: KIO 4773/25
U z a s a d n i e n i e
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie (dalej „zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie przetargu nieograniczonego, na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r., poz. 1320) - dalej: „ustawa Pzp” pn. „Rozbudowa platformy sztucznej inteligencji”; numer referencyjny postępowania: DZA-DZAZZP.2610.37.2025 (dalej „postępowanie” lub „zamówienie”).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 20 października 2025 r. pod numerem OJ S 201/2025 690227-2025.
W dniu 30 października 2025 r. przez wykonawcę Allclouds.pl Sp. z o.o. z siedzibą
w Warszawie (dalej „odwołujący”) zostało wniesione odwołanie wobec czynności i zaniechań zamawiającego polegających na:
1.zaniechaniu obowiązkowi wydłużenia terminu składania ofert o czas niezbędny
na zapoznanie się ze zmianami specyfikacji warunków zamówienia (dalej „SWZ”)
i przygotowanie oferty, pomimo wprowadzenie istotnych zmian w SWZ w toku składania wyjaśnień do treści SWZ, a przez to naruszenie art. 137 ust. 6 oraz art. 16 ustawy Pzp;
2.niedopuszczenie standardowych, rynkowych klauzul gwarancji wadialnych co skutkuje niczym nieuzasadnionymi trudnościami w złożeniu oferty przez wykonawców z sektora MŚP, a przez narusza zasadę uczciwej konkurencji, proporcjonalności oraz równego traktowania wykonawców wynikającej z art. 16 ustawy Pzp;
3.niedopuszczenie składania ofert częściowych, co z uwagi na bardzo szeroki zakres zamówienia również uniemożliwia przedsiębiorcom z sektora MŚP przedstawienie oferty, a nie jest w żaden sposób uzasadnione charakterem zamówienia, a więc stanowi naruszenie art. 91 ust. 1, 2 oraz art. 16 ustawy Pzp;
4.niesprecyzowanie jasnych i mierzalnych kryteriów oceny zgodności przedmiotu zamówienia w zakresie zgodności AI Act, DORA, OWASP, CIS i RODO w dokumentacji postępowania co stanowi naruszenie art. 99 ust. 1 i 2 ustawy Pzp.
W związku z podniesionymi wyżej zarzutami odwołujący wnosił o dokonanie zmiany treści SWZ, zgodnie z opisem zawartym w odwołaniu.
Izba ustaliła, że zamawiający wezwał wykonawców do zgłoszenia przystąpienia
do postępowania odwoławczego, w terminie 3 dni od dnia otrzymania kopii odwołania.
We wskazanym terminie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego przystąpił wykonawca ESKOM IT Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
Zamawiający, działając na podstawie art. 521 ust. 1 i 2 ustawy Pzp, złożył do akt sprawy odpowiedź na odwołanie (pismo z 10 grudnia 2025 r.), w której oświadczył,
że:
1.uwzględnia odwołanie w zakresie zarzutu 2;
wnosi o odrzucenie odwołania:
2.w zakresie zarzutu 1 - z uwagi na jego bezprzedmiotowość;
3.w zakresie zarzutu 3 i zarzutu 4 - na podstawie art. 528 pkt 3 ustawy Pzp z uwagi
na wniesienie odwołania po upływie terminu określonego w art. 515 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy Pzp.
Odwołujący w piśmie procesowym z 12 grudnia 2025 r. oświadczył, że cofa odwołanie w części w zakresie zarzutu 3 i 4, jednocześnie wnosząc o umorzenie postępowania odwoławczego w zakresie zarzutu 1 na postawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp z uwagi na to,
że postępowanie stało się bezprzedmiotowe; umorzenie postępowania odwoławczego
w zakresie zarzutu 2 na podstawie art. 568 pkt 3 ustawy Pzp z uwagi na uznanie przez zamawiającego zarzutu odwołania w piśmie z dnia 10 grudnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza, mając na uwadze, że:
1.w zakresie zarzutu 1 postępowanie stało się bezprzedmiotowe;
2.w zakresie zarzutu 2 zamawiający w piśmie z 10 grudnia 2025 r. oświadczył, że odwołanie uwzględnia, z kolei przystępujący po jego stronie wykonawca nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia tego zarzutu przez zamawiającego;
3.w zakresie zarzutów 3 i 4 odwołujący w piśmie z 12 grudnia 2025 r. oświadczył, że cofa odwołanie;
na podstawie art. 522 ust. 3 ustawy Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając
w formie postanowienia, zgodnie z art. 568 pkt 2 i pkt 3 tejże ustawy.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557, art. 574 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b) oraz § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu
z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodnicząca: ……………………………….………