Wyrok KIO KIO 4962/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 4962/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 9 grudnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Muzeum Wojska Polskiego z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie, zamawiający, wykonawca, warunki udziału w postępowaniu. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 112 ust. 1, art. 116 ust. 1, art. 16 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 528, art. 553, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

Zamawiający Muzeum Wojska Polskiego, ul. Aleje Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. ‎ - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, z późn. zm.), dalej „ustawa Pzp”, pn. „Świadczenie usług ochrony osób i mienia na terenie Muzeum Wojska Polskiego ‎ w Warszawie” (numer referencyjny: 24/2025/MM )....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 4962/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 9 grudnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Adriana Urbanik

na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego
w dniu 9 grudnia 2025 r. w Warszawie wobec odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 7 listopada 2025 r. przez wykonawcę Target Sp. J. A.Ł. M.R. z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Target Sp. J. A.Ł. M.R. z siedzibą w Warszawie kwoty
15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie
- Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…….

Sygn. akt: KIO 4962/25

Uzasadnienie

Zamawiający Muzeum Wojska Polskiego, ul. Aleje Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r.
- Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, z późn. zm.), dalej „ustawa Pzp”, pn. „Świadczenie usług ochrony osób i mienia na terenie Muzeum Wojska Polskiego
w Warszawie” (numer referencyjny: 24/2025/MM).

Ogłoszenie o  zamówieniu opublikowane zostało w  Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 28 października 2025 r., za numerem Dz. U. S: 207/2025 712655 -2025.

7 listopada 2025 r. odwołanie złożył wykonawca TARGET Spółka Jawna A.Ł. M.R., ul. Gwiaździsta 15a lok. 400, 01-651 Warszawa, wobec niezgodnych
z przepisami ustawy Pzp czynności i zaniechań zamawiającego, podjętych w postępowaniu
o udzielenie zamówienia.

Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie przepisów art. 112 ust. 1, art. 116
ust. 1 w zw. z art. 16 i 17 ustawy Pzp poprzez:

a) ustalenie nieproporcjonalnego, dyskryminującego, przekraczającego minimalne poziomy zdolności warunku udziału w postępowaniu dotyczącego zdolności technicznej
lub zawodowej wykonawcy poprzez wymóg dysponowania Bankowozem typu A, co skutkuje naruszeniem zasady uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, efektywności oraz bezpodstawnie ogranicza dostęp do postępowania i uzyskania zamówienia wykonawcom zdolnym do należytego wykonania zamówienia, w tym odwołującemu,

b) art. 16 ust 1 ustawy Pzp poprzez nierówne traktowanie wykonawców, którzy mogą ubiegać się o przedmiotowe zamówienie.

Odwołujący wniósł o:

1)uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie zamawiającemu dokonanie zmiany treści SWZ i ogłoszenia, która będzie skutkowała doprowadzeniem dokumentów zamówienia do zgodności z ustawą Pzp, tj. zmianę treści SWZ i ogłoszenia poprzez wykreślenie: „Wykonawca przy realizacji zamówienia będzie dysponował pojazdem spełniającym właściwości BANKOWOZU TYPU A opisanego w załączniku numer 3
do ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia
7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne.”;

2) dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z dokumentów: Specyfikacja Warunków Zamówienia z postępowania pn. „Usługa ochrony osób i mienia” sygn. ZN.26.1.1.2025, prowadzone przez zamawiającego Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej, Plac Zamkowy 4, 00- 277 Warszawa, wraz z Opisem przedmiotu zamówienia na okoliczność, że warunek udziału w postępowaniu dotyczący zdolności technicznej lub zawodowej w zakresie dysponowania Bankowozem typu A jest nadmiernie wygórowany.

Do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.

5 grudnia 2025 r. zamawiający złożył pismo procesowe, w którym oświadczył,
że uwzględnił w całości zarzuty odwołania i wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i stwierdziła, co następuje:

Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym, zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, to jest odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.

Do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.

Izba, działając na podstawie art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3 oraz art. 553 zdanie drugie ustawy Pzp, postanowiła umorzyć postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie, ponieważ zamawiający w piśmie z 5 grudnia 2025 r. oświadczył, że uwzględnił w całości zarzuty odwołania, a do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego nie przystąpił
w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza
lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu. Złożenie oświadczenia o uwzględnieniu zarzutów w odwołaniu przez zamawiającego warunkuje zakończenie postępowania odwoławczego bez konieczności rozpoznawania zarzutów w odwołaniu i merytorycznego stanowiska izby.

Orzekając o zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego, izba uwzględniła fakt,
że przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione
w odwołaniu, zatem na rzecz odwołującego należało zwrócić kwotę wpisu uiszczonego
na rachunek Urzędu Zamówień Publicznych, stosownie do art. 557 i art. 575 ustawy z dnia
11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu
od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).

Przewodnicząca: ………………………