Wyrok KIO KIO 4984/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 4984/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 22 grudnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Skarb Państwa - Minister Cyfryzacji, w imieniu i na rzecz którego działa Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: rażąco niska cena, zamówienie, odwołanie, zastrzeżenie, zamawiający. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 11 ust. 2, art. 18 ust. 3, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 528, art. 557, art. 568 pkt 1, art. 568 pkt 2, art. 575.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od nich wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego przystąpienie zgłosił wykonawca Suntar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Tarnowie. Zgłoszenie przystąpienia spełniało warunki określone w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 4984/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 22 grudnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Elżbieta Dobrenko

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 22 grudnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 17 listopada 2025 r. przez wykonawcę Grupa E Spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Tychach

w postępowaniu prowadzonym przez Skarb Państwa - Ministra Cyfryzacji, w imieniu i na rzecz którego działa Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy

przy udziale uczestnika po stronie odwołującego wykonawcy Suntar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Tarnowie

postanawia:

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wnoszącego odwołanie wykonawcy Grupa E Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Tychach kwoty 13 500 zł 00 gr (trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…………

Sygn. akt: KIO 4984/25

U z a s a d n i e n i e

Skarb Państwa – Minister Cyfryzacji, w imieniu i na rzecz którego działa Naukowa
i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy, zwany dalej „zamawiającym”, prowadzi na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, zwanej dalej „ustawą Pzp”, postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest: „Dostawa Zestawów do Nauczania Zdalnego (ZNZ) - w ramach umowy ramowej”, zwane dalej: „postępowaniem” .

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
11 czerwca 2025 r. pod numerem 373185-2025.

17 listopada 2025 r. wykonawca Grupa E Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Tychach wniósł odwołanie wobec czynności i zaniechań zamawiającego, polegających na zaniechaniu odtajnienia wyjaśnień rażąco niskiej ceny wraz z załącznikami złożonych przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia MBA System sp. z o.o. (Lider Konsorcjum) i NTT Technology sp. z o.o. (Członek Konsorcjum) (dalej: „NTT”), (dalej łącznie: „MBA”).

Zaskarżonym czynnościom i zaniechaniom zamawiającego odwołujący zarzucił naruszenie art. 18 ust. 3 Pzp w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (dalej: „Uznk”) poprzez zaniechanie odtajnienia wyjaśnień rażąco niskiej ceny wraz z załącznikami złożonych przez MBA mimo braku wykazania ustawowych przesłanek zastrzeżenia tych informacji jako tajemnicy przedsiębiorstwa.

Odwołujący wniósł o:

1. uwzględnienie odwołania;

2. nakazanie zamawiającemu:

− unieważnienia czynności badania i oceny ofert, w tym wyboru najkorzystniejszej oferty,

− ponowne badanie i ocenę ofert,

− odtajnienie informacji zastrzeżonych przez wykonawcę MBA,

3. zasądzenie od zamawiającego na rzecz odwołującego kosztów postępowania, w tym kosztów reprezentacji wg przedstawionych na rozprawie rachunków.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od nich wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.

Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego przystąpienie zgłosił wykonawca Suntar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Tarnowie.

Zgłoszenie przystąpienia spełniało warunki określone w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp.

W piśmie z dnia 9 grudnia 2025 r. – odpowiedzi na odwołania wniesione w postępowaniach odwoławczych o sygn. akt 4984/25 oraz KIO 4985/25, zamawiający wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego, na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, w związku z podjęciem decyzji o odtajnieniu wyjaśnień rażąco niskiej ceny następujących wykonawców:

1) Konsorcjum: MBA System sp. z o. o., NTT Technology Sp. z o.o.– czego dotyczyła treść odwołania I,

2) Skynevo Sp. z o.o. Sp.k. - czego dotyczyła treść odwołania I oraz odwołania II,

3) Grupa E sp. z o.o. – odwołującego I,

4) Suntar Sp. z o.o. - odwołującego II,

5) Computex Sp. z o.o. Sp.k.

Zamawiający poinformował również, że przekazał pisma z decyzją o odtajnieniu w dniach
4 grudnia, 8 grudnia oraz 9 grudnia 2025 r. wszystkim wykonawcom. W tej sytuacji zachodzi przesłanka określona w art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, tj. dalsze prowadzenie postępowania staje się zbędne, ze względu na zmianę stanu faktycznego.

Zamawiający w piśmie skierowanym do wszystkich wykonawców – Zawiadomieniu nr
2 o uznaniu zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa za nieskuteczne stwierdził, że
w przypadku otrzymania przez zamawiającego wniosku o udostępnienie wyjaśnień
w przedmiocie rażąco niskiej ceny i załączników do wyjaśnień wykonawców, na podstawie art. 74 ustawy Pzp lub w trybie dostępu do informacji publicznej, będą podlegać one udostępnieniu w całości, po upływie terminu na wniesienie przez wykonawców odwołania na czynność zamawiającego, polegającą na uznaniu zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa wykonawców za nieskuteczne.

Odwołujący wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt
2 ustawy Pzp, wskazując, że zamawiający 9 grudnia 2025 r. mimo braku formalnego uwzględnienia odwołania przez zamawiającego, dokonał czynności zgodnie z żądaniami odwołującego (pismo z 19 grudnia 2025 r.). Wobec powyższego odpadł substrat zaskarżenia
i wystąpiła przesłanka umorzenia postępowania, o której mowa w art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.

Odwołujący wskazał także, że jeżeli z jakichkolwiek względów Izba uzna, że przesłanka ta nie wystąpiła to, z ostrożności procesowej, cofa odwołanie w całości.

Izba stwierdziła, że sam fakt podjęcia przez zamawiającego decyzji o uznaniu za nieskuteczne zastrzeżenia wyjaśnień w przedmiocie rażąco niskiej ceny i załączników do tych wyjaśnień, złożonych przez wykonawców MBA System Sp. z o.o., NTT Technology Sp. z o.o. jako tajemnicy przedsiębiorstwa z zastrzeżeniem, że wyjaśnienia podlegać będą udostępnieniu
w całości po upływie terminu na wniesienie odwołań oraz poinformowanie o powyższej decyzji wykonawców nie oznacza w jej ocenie, że odpadł substrat zaskarżenia i spełniona została przesłanka umorzenia postępowania odwoławczego z art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.

Jednocześnie zamawiający nie unieważnił czynności wyboru ofert najkorzystniejszych.

W związku z tym, iż odwołujący cofnął odwołanie w całości, na wypadek uznania przez Izbę, że nie wystąpiła przesłanka umorzenia postępowania, na podstawie przepisu art. 568 pkt
2 ustawy Pzp, postępowanie odwoławcze podlegało umorzeniu na podstawie przepisu art. 568 pkt 1 ustawy Pzp.

Zgodnie z art. 520 ust. 1 i ust. 2 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.

Cofnięcie odwołania jest nieograniczonym uprawnieniem odwołującego do czasu zamknięcia rozprawy. Skuteczne cofnięcie odwołania znosi wszelkie skutki prawne związane z jego wniesieniem.

Stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego, Izba uwzględniła okoliczność, iż cofnięcie odwołania miało miejsce przed dniem, na który został wyznaczony termin posiedzenia
z udziałem stron, zatem na rzecz odwołującego należało zwrócić 90% kwoty wpisu uiszczonego na rachunek Urzędu Zamówień Publicznych, czyli kwotę 13 500,00 zł, stosownie do art. 557 i art. 575 Pzp oraz § 9 ust.1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania
(Dz. U. z 2020 r., poz. 2437 ze zm.).

Uwzględniając powyższe postanowiono, jak w sentencji.

Przewodnicząca: …………………………