Wyrok KIO KIO 5175/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 5175/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 19 grudnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Powiat Wschowski z siedzibą w Wschowa w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, oferta, postępowanie, zamawiający, środki dowodowe. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 3, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 239 ust. 1 i 2, art. 106 ust. 2, art. 107 ust. 2, art. 253 ust. 1 pkt 2, art. 520 ust. 1, art. 568 pkt. 1, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego przystąpienia nie zgłosił żaden wykonawca. Odwołujący w piśmie z 19 listopada 2025 r. oświadczył, że cofa odwołanie. Zgodnie z art. 520 ust....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 5175/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 19 grudnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Elżbieta Dobrenko

     

po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron w dniu 19 grudnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 18 listopada 2025 r. przez wykonawcę „EWPA” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Komornikach

w postępowaniu prowadzonym przez Powiat Wschowski

postanawia:

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wnoszącego odwołanie wykonawcy „EWPA” Spółka z ograniczona odpowiedzialnością
z siedzibą w Komornikach kwoty 6 750 zł 00 gr (sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącej 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…………

Sygn. akt: KIO 5175/25

Uzasadnienie

Zamawiający Powiat Wschowski, dalej: „zamawiający prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym, którego przedmiotem jest: „Zakup i dostawa koparko-ładowarki”, dalej: „postępowanie”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych
8 października 2025 r. pod numerem 2025/BZP 00463789.

18 listopada 2025 r. wykonawca „EWPA” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Komornikach, dalej: „odwołujący” wniósł odwołanie od czynności zamawiającego, tj.:

1.odrzuceniu oferty odwołującego;

2.zaniechaniu uzasadnienia w sposób wyczerpujący, rzetelny i przejrzysty decyzji
o odrzuceniu oferty odwołującego;

3.zaniechaniu wybrania oferty odwołującego jako najkorzystniejszej, względnie zaniechanie wezwania odwołującego do uzupełnienia w zakresie złożonych wraz z ofertą przedmiotowych środków dowodowych;

4.nieprawidłowym uwzględnieniu wyjaśnień co do parametrów maszyny zaprezentowanych w karcie katalogowej;

5.prowadzaniu postępowania w sposób naruszający zasadę proporcjonalności.

Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:

1.art. 16 pkt 3 ustawy Pzp poprzez zaniechanie obowiązkowi podejmowania działań, które są odpowiednie, konieczne i niezbędne do osiągnięcia celów zamówienia, bez nadmiernego obciążania wykonawców;

2.art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez odrzucenie oferty odwołującego w sytuacji, kiedy jej treść jest zgodna z warunkami zamówienia;

3.art. 239 ust. 1 i 2 ustawy Pzp poprzez odrzucenie oferty odwołującego, która stanowi najkorzystniejszą ofertę na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w dokumentach zamówienia, a jednocześnie prezentuje najkorzystniejszy stosunek jakości do ceny;

4.art. 106 ust. 2 ustawy Pzp poprzez żądanie przedłożenia nieproporcjonalnych przedmiotowych środków dowodowych do przedmiotu zamówienia;

5.art. 107 ust. 2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania do uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych w sytuacji, kiedy w ocenie zamawiającego odwołujący złożył przedmiotowe środki dowodowe niekompletne;

6.art. 253 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp poprzez zbyt lakoniczne i niejasne uzasadnienie faktyczne decyzji o odrzuceniu oferty odwołującego.

Odwołujący wniósł o:

1.uwzględnienie odwołania w całości;

2.nakazanie zamawiającemu unieważnienia decyzji o odrzuceniu oferty odwołującego;

3.nakazanie zamawiającemu powtórzenia czynności:

a)badania i oceny ofert,

b)wyboru oferty najkorzystniejszej.

Izba ustaliła i zważyła, co następuje:

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.

Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego przystąpienia nie zgłosił żaden wykonawca.

Odwołujący w piśmie z 19 listopada 2025 r. oświadczył, że cofa odwołanie.

Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Ppz, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże
z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.

Cofnięcie odwołania jest nieograniczonym uprawnieniem odwołującego do czasu zamknięcia rozprawy. Skuteczne cofnięcie odwołania znosi wszelkie skutki prawne związane z jego wniesieniem.

Stosownie do art. 568 pkt. 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego, Izba uwzględniła okoliczność, iż cofnięcie odwołania nastąpiło przed wyznaczeniem terminu rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania, zatem na rzecz odwołującego należało zwrócić 90% kwoty wpisu uiszczonego na rachunek Urzędu Zamówień Publicznych, czyli kwotę 6 750,00 zł, stosownie do art. 557 i art. 575 Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437 ze zm.).

 Uwzględniając powyższe postanowiono, jak w sentencji.

Przewodnicząca: …………………………