Wyrok KIO KIO 5892/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 5892/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 03.02.2026
- Przewodniczący
- Elżbieta Dobrenko
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Bełżyce
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 5892/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 3 lutego 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Nr 1 w Bełżycach z siedzibą w Bełżyce w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamawiający, umorzenie postępowania, wpis, Specyfikacja Warunków Zamówienia. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 91 ust. 1, art. 91 ust. 2, art. 436 pkt 1, art. 112 ust. 1, art. 246 ust. 2, art. 99 ust. 1, art. 520 ust. 1, art. 568 pkt. 1.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie nie wpłynęły zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego. Odwołujący w piśmie z 30 stycznia 2026 r. oświadczył, że cofa w całości odwołanie oraz wnosi o zwrot 90% wpisu od odwołania....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 5892/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 3 lutego 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Elżbieta Dobrenko
po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 3 lutego 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 29 grudnia 2025 r. przez wykonawcę CloudiMed Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie
w postępowaniu prowadzonym przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
Nr 1 w Bełżycach
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.
2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wnoszącego odwołanie wykonawcy CloudiMed Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie kwoty 13 500 zł 00 gr (trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….…………
Sygn. akt: KIO 5892/25
Uzasadnienie
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Nr 1 w Bełżycach, dalej: „zamawiający” prowadzi, na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych, dalej: „ustawa Pzp”, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest: „Podniesienie poziomu ucyfrowienia systemu udzielania świadczeń zdrowotnych w Szpitalu Powiatowym im. dr W. Oczki w SP ZOZ Nr
1 w Bełżycach”, dalej: „postępowanie”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
15 grudnia 2025 r. pod numerem 832161-2025.
29 grudnia 2025 r. wykonawca CloudiMed Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Warszawie, dalej: „odwołujący” wniósł odwołanie od czynności zamawiającego
w postępowaniu w zakresie treści Specyfikacji Warunków Zamówienia oraz treści ogłoszenia o wszczęciu postępowania w zakresie wskazanym w odwołaniu.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
- art. 91 ust. 1 i 2 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 i 99 ust. 4 ustawy Pzp wyrażające się
w sporządzeniu dokumentacji postępowania w sposób ograniczający uczciwą konkurencję i równe traktowanie wykonawców, przez brak podziału zamówienia na części w zakresie Zadania 1, a tym samym ograniczający bezpodstawnie krąg podmiotów mogących ubiegać się o zamówienie;
- art. 436 pkt 1 art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp przez opisanie terminu realizacji zamówienia konkretną datą, a nie w dniach, tygodniach lub miesiącach, co obiektywnie uniemożliwia wykonawcom określenie czasu jaki będą oni mieli na realizację zamówienia (począwszy od dnia zawarcia umowy), a wskazanie daty wykonania zamówienia konkretnymi datami nie jest uzasadnione obiektywną przyczyną;
- art. 112 ust. 1 w zw. z art. 16 ustawy Pzp przez określenie w rozdz. 6 ust. 6.1.4 SWZ warunków udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej
w sposób nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia oraz uniemożliwiający ocenę zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia;
- art. 246 ust. 2 ustawy Pzp poprzez określenie kryterium ceny jako jedynego kryterium oceny ofert, podczas gdy w świetle przedmiotu zamówienia zasadne było ustanowienie kryteriów jakościowych odnoszących się do parametrów technicznych, funkcjonalnych
i innowacyjnych;
- art. 99 ust. 1 w zw. z art. 16 ustawy Pzp przez ustanowienie w Załączniku nr 1 do wniosku o postępowania nieprecyzyjnych i niejednoznacznych wymagań lub wymagań niepodyktowanych uzasadnionymi potrzebami zamawiającego, a wskazującym na konkretne technologie właściwe dla określonej grupy wykonawców w zakresie Zadania
1 szczegółowo opisanych w treści odwołania.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie zamawiającemu dokonanie modyfikacji Specyfikacji Warunków Zamówienia, zgodnie z treścią odwołania.
Izba ustaliła i zważyła, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.
Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie nie wpłynęły zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego.
Odwołujący w piśmie z 30 stycznia 2026 r. oświadczył, że cofa w całości odwołanie oraz wnosi o zwrot 90% wpisu od odwołania.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże
z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Cofnięcie odwołania jest nieograniczonym uprawnieniem odwołującego do czasu zamknięcia rozprawy.
Skuteczne cofnięcie odwołania znosi wszelkie skutki prawne związane z jego wniesieniem.
Stosownie do art. 568 pkt. 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
Odwołujący wycofał odwołanie przed dniem, na który zostało wyznaczone posiedzenie
w przedmiotowej sprawie. Odwołujący uiścił wpis w wysokości 15 000 zł, do zwrotu pozostała wobec powyższego kwota 13 500 zł, o czym orzeczono w pkt 2 sentencji.
Uwzględniając powyższe postanowiono, jak w sentencji.
Przewodnicząca: …………………………