Wyrok KIO KIO 5926/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 5926/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 3 lutego 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Nadleśnictwo Kolbuszowa z siedzibą w Kolbuszowa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie, wykonawca, koszt, unieważnienie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1, art. 74 ust. 1, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c, art. 112 ust. 2 pkt 4, art. 239, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a, art. 109 ust. 1 pkt 8, art. 109 ust. 1 pkt 10, art. 224 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie nie wpłynęły zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego. W odpowiedzi na odwołanie - piśmie z 22 stycznia 2026 r....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 5926/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 3 lutego 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Elżbieta Dobrenko

po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron w dniu 3 lutego 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 29 grudnia 2025 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: J.Z., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Zakład Usług Leśnych „CENTROLAS” J.Z. oraz Ł.Z., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Firma Usługowo-Handlowo-Produkcyjna Ziemiański Łukasz

w postępowaniu prowadzonym przez Nadleśnictwo Kolbuszowa

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15 000,00 zł (piętnaście tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: J.Z., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Zakład Usług Leśnych „CENTROLAS” J.Z. oraz Ł.Z., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Firma Usługowo-Handlowo-Produkcyjna Ziemiański Łukasz, stanowiącej wpis od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….………

Sygn. akt: KIO 5926/25

UZASADNIENIE

Zamawiający Nadleśnictwo Kolbuszowa, dalej: „zamawiający” prowadzi, na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych, dalej: „ustawa Pzp”, postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego pn.: „Wykonywanie usług
z zakresu gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa w roku 2026”, dalej jako: „postępowanie”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
w dniu 3 listopada 2025 r., pod nr 724703-2025.

W dniu 29 grudnia 2025 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: J.Z., prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Zakład Usług Leśnych „CENTROLAS” J.Z. oraz Ł.Z., prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Firma Usługowo-Handlowo-Produkcyjna Ziemiański Łukasz, dalej: „odwołujący” wnieśli odwołanie wobec czynności i zaniechań zamawiającego w części
4 i 7 postępowania.

Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:

1. art. 16 pkt 1 ustawy Pzp w zw. art. 74 ust. 1 ustawy Pzp, poprzez prowadzenie postępowania z naruszeniem zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, polegające na utrudnieniu odwołującemu korzystania ze środków ochrony prawnej w wyniku zwłoki z udostępnieniem dokumentów,

2. art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b i c ustawy Pzp w zw. z art. 112 ust. 2 pkt 4 ustawy Pzp oraz w zw. z art. 16 pkt 1 ustawy Pzp oraz w zw. z art. 239 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez M.J., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą „LAS-FRONT M.J.”, (dalej „LAS-FRONT”), tj. wykonawcy podlegającego wykluczeniu z postępowania z uwagi na to, iż wykonawca ten nie złożył dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu, co oznacza iż nie spełnia warunków udziału w Postępowaniu w zakresie zdolności technicznej i zawodowej
w zakresie posiadanego sprzętu (brak ciągnika specjalistycznego do zrywki drewna w lesie typu skidder - dot. części 4 i części 7, oraz brak ciągnika rolniczego przystosowanego do zrywki drewna o mocy min. 60KM - dot. części 4 Wilcza Wola),

3. art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy Pzp w zw. z art. 109 ust. 1 pkt 8 i 10 ustawy Pzp i w zw.
z art. 112 ust. 2 pkt 4 ustawy Pzp oraz w zw. z art. 16 pkt 1 ustawy Pzp oraz w zw. z art. 239 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty LAS-FRONT tj. wykonawcy podlegającego wykluczeniu z postępowania z uwagi na to, iż wykonawca ten w wyniku zamierzonego działania lub rażącego niedbalstwa ewentualnie niedbalstwa lub lekkomyślności wprowadził zamawiającego w błąd przy przedstawianiu informacji, że spełnia warunki udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej i zawodowej
w zakresie posiadanego sprzętu - dot. części 4 i części 7, (w zakresie ciągnika specjalistycznego do zrywki drewna w lesie typu skidder - dot. części 4 i części 7, oraz
w zakresie ciągnika rolniczego przystosowanego do zrywki drewna o mocy min. 60KM - dot. części 4 Wilcza Wola),

ewentualnie, w przypadku nieuwzględnienia przez Izbę zarzutu 2 lub zarzutu 3:

4.art. 224 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1-3 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania wykonawcy LAS-FRONT do wyjaśnienia ceny oferty, w tym do złożenia dowodów, pomimo iż zaoferowana przez ww. wykonawcę cena za istotne części składowe oferty wydaje się rażąco niska w stosunku do przedmiotu zamówienia i budzi wątpliwości co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi w dokumentach zamówienia lub wynikającymi
z odrębnych przepisów za zaoferowaną cenę, w szczególności zaniżone zostały istotne części składowe ceny, tj. następujące pozycje:

w części 4 (Pakiet 07 Leśnictwo Wilcza Wola)

i.Trzebieże wczesne i czyszczenie późne z pozyskaniem masy, cięcia przygodne
w trzebieżach wczesnych;

ii.Cięcia przygodne z użytkach rębnych i trzebieżach późnych, cięcia pozostałe.

w części 7 (Pakiet 13 Leśnictwo Podwolskie)

i.Trzebieże późne i cięcia sanitarno-selekcyjne;

ii.Trzebieże wczesne i czyszczenie późne z pozyskaniem masy, cięcia przygodne
w trzebieżach wczesnych;

iii.Cięcia przygodne z użytkach rębnych i trzebieżach późnych, cięcia pozostałe.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu w zakresie części nr 4 (Pakiet 07 Leśnictwo Wilcza Wola) oraz części nr 7 (Pakiet 13 Leśnictwo Podwolskie):

1. unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej w obu ww. częściach,

2. powtórzenia czynności badania i oceny ofert z uwzględnieniem zarzutów postawionych
w odwołaniu w obu ww. częściach,

3. odrzucenia oferty LAS-FRONT w obu ww. częściach,

4.ewentualnie, jedynie w przypadku nieuwzględnienia przez Izbę żądania odrzucenia oferty LAS-FRONT w obu częściach wezwanie LAS-FRONT do wyjaśnień rażąco niskiej ceny
w zakresie pozycji:

w części 4 (Pakiet 07 Leśnictwo Wilcza Wola)

i.Trzebieże wczesne i czyszczenie późne z pozyskaniem masy, cięcia przygodne
w trzebieżach wczesnych;

ii.Cięcia przygodne z użytkach rębnych i trzebieżach późnych, cięcia pozostałe.

w części 7 (Pakiet 13 Leśnictwo Podwolskie)

iii.Trzebieże późne i cięcia sanitarno-selekcyjne;

iv.Trzebieże wczesne i czyszczenie późne z pozyskaniem masy, cięcia przygodne
w trzebieżach wczesnych;

v.Cięcia przygodne z użytkach rębnych i trzebieżach późnych, cięcia pozostałe.

5.ponowienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej w postępowaniu w obu ww. częściach.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.

Ustalono także, że do Prezesa Izby w ustawowym terminie nie wpłynęły zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego.

W odpowiedzi na odwołanie - piśmie z 22 stycznia 2026 r. zamawiający oświadczył,
że uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu oraz że w konsekwencji,
w ramach uwzględnienia odwołania, dokona następujących czynności:

1. Unieważni czynność wyboru najkorzystniejszej oferty dla części nr 4 (Pakiet 07 Leśnictwo Wilcza Wola) oraz części nr 7 (Pakiet 13 Leśnictwo Podwolskie);

2. Powtórzy czynność badania i oceny ofert z uwzględnieniem zarzutów postawionych
w odwołaniu w obu ww. częściach;

3. Ponowi czynność wyboru oferty najkorzystniejszej w Postępowaniu w obu ww. częściach.

Mając na uwadze powyższe okoliczności, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z przywoływanym przepisem, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego
w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Stosownie do art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze,
w formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522.

W związku z powyższym Izba, działając na podstawie art. 522 ust. 1 i art. 568 pkt
3 ustawy Pzp, postanowiła jak w pkt 1 sentencji.

Izba orzekła o wzajemnym zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego oraz nakazała zwrot odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, stosownie do przepisu
§ 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r.
w sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości koszty, o których mowa
w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił
w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu,-
w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

 Uwzględniając powyższe, postanowiono jak w sentencji.

Przewodnicząca:…………………….