Wyrok KIO KIO 731/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 731/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 17 marca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miasto Kalisz z siedzibą w Kalisz w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania, odwołanie, zamawiający, najkorzystniejsza oferta, rażąco niska cena. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 93 ust. 1 pkt 4, art. 93 ust. 3, art. 7 ust. 1, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 226 ust. 1 pkt 7, art. 224 ust. 3 pkt 4, art. 224 ust. 3 pkt 5, art. 224 ust. 3 pkt 6, art. 239 ust. 2, art. 17 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 568 pkt 3, art. 574, art. 576.

Istota sprawy

Miasto Kalisz, zwane dalej „zamawiającym”, działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj.: z dnia 14 lipca 2023 r., Dz. U. z 2023 r., poz. 1605), zwanej dalej „ustawą Pzp”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie nieograniczonego na „Utrzymanie czystości na terenie miasta Kalisza w 2025 r.”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 18 listopada 2024 r....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 731/25

POSTANOWIENIE

      Warszawa, dnia 17 marca 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Małgorzata Rakowska

na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 17 marca 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 28 lutego 2025 r. przez wykonawcę P.G. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Garden Products.pl – P.G. z siedzibą w Kaliszu, ul. Łódzka 165,
62-800 Kalisz w postępowaniu prowadzonym przez Miasto Kalisz, Główny Rynek 20,
62-800 Kalisz

postanawia:

1.Umarza postępowanie odwoławcze.

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy P.G. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Garden Products.pl – P.G. z siedzibą w Kaliszu, ul. Łódzka 165,
62-800 Kalisz kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej wniesiony wpis.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………..…….…….

Sygn. akt: KIO 731/25

Uzasadnienie

Miasto Kalisz, zwane dalej „zamawiającym”, działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj.: z dnia 14 lipca 2023 r., Dz. U. z 2023 r., poz. 1605), zwanej dalej „ustawą Pzp”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie nieograniczonego na „Utrzymanie czystości na terenie miasta Kalisza w 2025 r.”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 18 listopada 2024 r. pod numerem 702250-2024.

W dniu 28 lutego 2024 r. wykonawca P.G. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Garden Products.pl – P.G. z siedzibą w Kaliszu, zwany dalej „odwołującym”, wniósł odwołanie wobec czynności zamawiającego dokonanych z naruszeniem ustawy w zakresie I oraz III części zamówienia w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zarzucając zamawiającemu:

I.W zakresie części I zamówienia naruszenie:

1.Art. 93 ust. 1 pkt 4 i ust. 3 ustawy Pzp poprzez unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w zakresie części I, z uwagi na okoliczność, że cena najkorzystniejszej oferty – odwołującego przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, w sytuacji gdy zamawiający nie wykazał, że nie jest możliwe zwiększenie przez niego kwoty przeznaczonej na sfinansowanie realizacji zamówienia do ceny najkorzystniejszej oferty.

2.Art. 7 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 9 ust. 1 i ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, zwaną dalej „ustawą uokik”, w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawą uokik poprzez nadużycie przez zamawiającego pozycji dominującej, co doprowadziło do nieuczciwej konkurencji i nierównego traktowania wykonawców.

II.W zakresie części III zamówienia naruszenie:

1.Art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 226 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 224 ust. 3 pkt 4-6, ust. 5 i ust. 6 ustawy Pzp oraz art. 16 i art. 15 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, zwaną dalej „ustawą znk”, przez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy A.A., pomimo że zawiera rażąco niską ceną, złożone wyjaśnienia zawierają jedynie ogólnikowe twierdzenia, a brak dowodów potwierdzających twierdzenia Wykonawcy nie przemawia za uznaniem, że cena tej oferty nie jest rażąco niska.

2.Art. 239 ust. 2 w zw. z art. 17 ust. 2 ustawy Pzp przez wybór oferty wykonawcy A.A., podczas gdy powinna ona podlegać odrzuceniu, a w konsekwencji nie jest ofertą przedstawiającą najkorzystniejszy bilans ceny i innych kryteriów w przedmiotowym postępowaniu.

Odwołujący wniósł o:

III.W zakresie części I zamówienia - uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu unieważnienia czynności polegającej na unieważnieniu postępowania dla części I zamówienia.

IV.W zakresie części III zamówienia:

1.Unieważnienie wyboru najkorzystniejszej oferty.

2.Odrzucenie oferty wykonawcy A.A..

3.Ponowne badanie i ocenę ofert.

V.Zasądzenie od zamawiającego na rzecz odwołującego kosztów postępowania odwoławczego.

VI.Przeprowadzenie dowodu z dokumentów postępowania oraz dokumentów wskazanych w treści odwołania.

Zamawiający kopię odwołania przekazał pozostałym wykonawcom w dniu 3 marca 2025 r. przy użyciu środków komunikacji elektronicznej za pośrednictwem Platformy zakupowej dostępnej pod adresem https://miastokalisz.ezamawiajacy.pl jak również została wysłana drogą emailową na adresy wykonawców biorących udział w postępowaniu.

Termin na zgłoszenie przystąpienia upływał w 6 marca 2025 r. W tym terminie do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.

W dniu 11 marca 2025 r. zamawiający złożył „ODPOWIEDŹ ZAMAWIAJĄCEGO NA ODWOŁANIE (dot. KIO 731/25)”, w której oświadczył, że uwzględnia zarzut numer 1 w zakresie części III zamówienia (zarzut naruszenia art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp w zw. z art. 224 ust. 3 pkt 4-6 ust. 5 i 6 ustawy Pzp oraz art. 16 i art. 15 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Jednocześnie wskazał, że w związku z uwzględnieniem zarzutu nr 1 w zakresie części II zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w treści odwołania, unieważni czynność wyboru oferty najkorzystniejszej w zakresie części III zamówienia oraz dokona ponownego badania i oceny ofert z wyłączeniem oferty wykonawcy - A.A. jako oferty zawierającej tzw. „rażąco niską cenę".

W pozostałym zakresie zamawiający wniósł o oddalenie odwołania.

W dniu 14 marca 2025 r. do Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło „Pismo procesowe – cofnięcie odwołania”, w którym odwołujący oświadczył, że wobec uwzględnienia przez zamawiającego zarzutu dot. części III zamówienia cofa odwołanie w pozostałej części oraz wnosi o umorzenie postępowania odwoławczego i o orzeczenie o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Wobec ustalenia, że zamawiający uwzględnił w części zarzuty odwołania, a w pozostałym zakresie odwołujący cofnął odwołanie, zaistniały przesłanki do umorzenia postępowania, o których mowa w art. 568 pkt 1) i 3) ustawy Pzp a tym samym postępowanie podlega umorzeniu.

Biorąc powyższe pod uwagę, orzeczono jak w sentencji.

O kosztach postępowania orzeczono stosownie do wyniku postępowania na podstawie
art. 574 i art. 576 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj.: z dnia 14 lipca 2023 r., Dz. U. z 2023 r., poz. 1605) oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437).

      Przewodnicząca: ………..…….…….