Wyrok KIO KIO 843/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 843/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 06.04.2023
- Przewodniczący
- Katarzyna Prowadzisz
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Poznań
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 843/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 6 kwietnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk Poznańskie Centrum Superkomputerowo – Sieciowe w Poznaniu z siedzibą w Poznań w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: oferta, odwołanie, zamówienie publiczne, zamawiający, Współczynnik Efektywności Energetycznej. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 513 pkt 1, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 223 ust. 1, art. 223 ust. 2 pkt 3, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 253, art. 574, art. 575, art. 576, art. 522 ust. 1, art. 522 ust. 3, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2.
Istota sprawy
Do postępowania odwoławczego przystąpił wykonawca FAST GROUP spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie zgłaszając przystąpienie do postępowania odwoławczego w sprawie po stronie Zamawiającego Za pismem z dnia 4 kwietnia 2023 roku wpłynęło pismo Zamawiającego „Uwzględnienie odwołania w części”, które w swej treści zawiera następujące oświadczenie: oświadczam, że: 1. na podstawie art. 522 ustawy z 11 września 2019 r....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 843/23
POSTANOWIENIE
z dnia 6 kwietnia 2023 roku
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca:Katarzyna Prowadzisz
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron, w dniu 6 kwietnia 2023 roku,
w Warszawie, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
27 marca 2023 roku przez wykonawcę AODC spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Warszawie
w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego – Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk Poznańskie Centrum Superkomputerowo – Sieciowe w Poznaniu
przy udziale wykonawcy FAST GROUP spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego w sprawie sygn. akt KIO 843/23 po stronie Zamawiającego
postanawia:
1. Umorzyć postępowanie odwoławcze,
2. Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz AODC spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej uiszczony wpis.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1710) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ………………………....……
Sygn. akt: KIO 843/23
U Z A S A D N I E N I E
Zamawiający Skarb Państwa – Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk Poznańskie Centrum Superkomputerowo – Sieciowe w Poznaniu prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego pn.: Dostawa, montaż i uruchomienie infrastruktury szaf teletechnicznych wyposażonych w system chłodzenia przy pomocy klimatyzatorów międzyrzędowych i system dystrybucji zasilania przy pomocy listew PDU dla potrzeb uruchomienia przez Zamawiającego nowych systemów sieciowych i IT”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
w dniu 8 listopada 2022 roku pod numerem 2022/S 215-616476.
W dniu 27 marca 2023 roku Odwołujący działając na podstawie art. 513 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 poz. 1710; dalej „ustawa”, „PZP”) wniósł odwołanie wobec treści czynności i zaniechań Zamawiającego.
Odwołujący zarzuciła Zamawiającemu naruszenie:
1)art. 239 ust. 1 i 2 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1-3 Pzp poprzez dokonanie nieprawidłowej oceny oferty AODC w zakresie kryterium P7 Parametr techniczny nr 7 - najwyższa wartość Współczynnika Efektywności Energetycznej i przyznanie ofercie Odwołującego w tym kryterium 0 pkt podczas, gdy powinna ona otrzymać
2)ewentualnie art. 223 ust. 1 Pzp w zw. z art. 107 ust. 4 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1-3 Pzp poprzez zaniechanie wezwania AODC do wyjaśnień treści oferty w zakresie kryterium P7 Parametr techniczny nr 7 najwyższa wartość Współczynnika Efektywności Energetycznej;
3)ewentualnie art. 223 ust. 2 pkt 3 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1-3 PZP poprzez zaniechanie poprawienia w ofercie Odwołującego w zakresie Współczynnika Efektywności Energetycznej innej omyłki polegającej na niezgodności oferty z dokumentami zamówienia niepowodującej istotnych zmian w treści oferty;
4)art. 239 ust. 1 i 2 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1-3 PZP poprzez dokonanie nieprawidłowej oceny oferty Fast Group sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, dalej „Fast Group", w ramach kryterium:
a.P5 Parametr techniczny nr 5 sumaryczna moc chłodnicza jawna klimatyzatorów zaoferowanych w ramach jednego kiosku teletechnicznego w trybie pracy normalnej i przyznanie jej 10 pkt zamiast O pkt;
b.P6 Parametr techniczny nr 6 sumaryczna moc chłodnicza jawna klimatyzatorów zaoferowanych w ramach jednego kiosku teletechnicznego w trybie pracy awaryjnej i przyznanie jej 6 pkt zamiast O pkt;
5)art. 16 pkt 1-3 Pzp w zw. z art. 253 Pzp w zw..z art. 74 ust. 1 i 2 Pzp poprzez prowadzenie postępowania w sposób niezapewniający zachowania zasady uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców oraz przejrzystości w szczególności poprzez wystosowanie w dniu. 15 marca 2023 r. informacji o ponownym badaniu ofert oraz o uzyskaniu przez ofertę Fast Group najwyższej liczby punktów w postępowaniu, mimo iż brak jest podstawy prawnej do tego typu czynności, w szczególności informacja ta nie jest informacją o wyborze oferty najkorzystniejszej w rozumieniu art. 253 Pzp, Zamawiający nie powinien przed wyborem oferty informować wykonawców o tym, w jaki sposób ocenił oferty wykonawców, ponieważ dopiero od wyboru oferty najkorzystniejszej Zamawiający powinien udostępniać wykonawcom załączniki do protokołu postępowania, natomiast w niniejszym postępowaniu Zamawiający udostępnił Odwołującemu załącznik do protokołu w postaci karty oceny ofert, a w przypadku korespondencji z wykonawcą Fast Group uznał, że dokumentacja będzie mogła zostać udostępniona po dokonaniu wyboru oferty najkorzystniejszej.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:
- unieważnienia informacji i czynności oceny oferty AODC i Fast Group z dnia 15 marca 2023 r.,
- przeprowadzenia powtórnej czynności badania i oceny ofert AODC i Fast Group
z uwzględnieniem zarzutów postawionych w odwołaniu,
- ewentualnie, wezwania Odwołującego do udzielenia wyjaśnień oferty na podstawie art. 223 ust. 1 Pzp,
- ewentualnie poprawienia w ofercie AODC omyłki na podstawie art. 223 ust. 2 pkt 3 Pzp poprzez wskazanie, że wartość Współczynnika Efektowności Energetycznej wynosi 78,13
- przyznania ofercie Odwołującego 6 pkt w kryterium P7 Parametr techniczny nr 7 - najwyższa wartość Współczynnika Efektywności Energetycznej definiowanego jako EER Całkowita moc chłodnicza jawna / Pobór mocy silników wentylatorów dla pracy normalnej przy obciążeniu 200 kW,
- przyznania ofercie Fast Group O pkt w kryteriach P5 Parametr techniczny nr 5 sumaryczna moc chłodnicza jawna klimatyzatorów zaoferowanych w ramach jednego kiosku teletechnicznego w trybie pracy normalnej oraz P6 Parametr techniczny nr 6 sumaryczna moc chłodnicza jawna klimatyzatorów zaoferowanych w ramach jednego kiosku teletechnicznego w trybie pracy awaryjnej,
- dokonania wyboru oferty najkorzystniejszej.
Izba ustaliła i zważyła:
Do postępowania odwoławczego przystąpił wykonawca FAST GROUP spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie zgłaszając przystąpienie
do postępowania odwoławczego w sprawie po stronie Zamawiającego
Za pismem z dnia 4 kwietnia 2023 roku wpłynęło pismo Zamawiającego „Uwzględnienie odwołania w części”, które w swej treści zawiera następujące oświadczenie:
oświadczam, że:
1. na podstawie art. 522 ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (dalej jako: „p.z.p.”), uwzględniam odwołanie wykonawcy AODC sp. z o.o. w części odnoszącej się do następujących zarzutów:
1.1. zarzutu 5., polegającego na naruszeniu art. 16 pkt 1-3 p.z.p. w zw. z art. 253 p.z.p. w zw. z art. 74 ust. 1 i 2 p.z.p., poprzez prowadzenie postępowania w sposób niezapewniający zachowania zasady uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców oraz przejrzystości, w szczególności poprzez wystosowanie w dniu 15 marca 2023 r. informacji o ponownym badaniu ofert oraz o uzyskaniu przez ofertę Fast Group najwyższej liczby punktów w postępowaniu, mimo iż brak jest podstawy prawnej do tego typu czynności, w szczególności informacja ta nie jest informacją o wyborze oferty najkorzystniejszej w rozumieniu art. 253 p.z.p., Zamawiający nie powinien przed wyborem oferty informować wykonawców o tym, w jaki sposób ocenił oferty wykonawców, ponieważ dopiero od wyboru oferty najkorzystniejszej Zamawiający powinien udostępniać wykonawcom załączniki do protokołu postępowania, natomiast w niniejszym postępowaniu Zamawiający udostępnił Odwołującemu załącznik do protokołu w postaci karty oceny ofert, a w przypadku korespondencji z wykonawcą Fast Group uznał, że dokumentacja będzie mogła zostać udostępniona po dokonaniu wyboru oferty najkorzystniejszej;
1.2. zarzutu 2. (ewentualnego), polegającego na naruszeniu art. 223 ust. 1 p.z.p. w zw. z art. 107 ust. 4 p.z.p. w zw. z art. 16 pkt 1-3 p.z.p., poprzez zaniechanie wezwania AODC do wyjaśnień treści oferty w zakresie kryterium P7 Parametr techniczny nr 7 – najwyższa wartość Współczynnika Efektywności Energetycznej;
2. w pozostałym zakresie wnoszę o odrzucenie odwołania, ponieważ podniesione zarzuty są przedwczesne.
3. ewentualnie, wnoszę o oddalenie odwołania w zakresie nieuwzględnionych zarzutów.
Pismem z dnia 4 kwietnia 2023 roku (15:14) Odwołujący złożył następujące oświadczenie:
(…) Odwołując cofa odwołanie w zakresie nieuwzględnionym przez Zamawiającego i wnosi na podstawie art. 568 pkt 3 PZP o umorzenie postepowania. Cofniecie dotyczy zatem zarzutów z pkt III ppkt 1,3 i 4 odwołania.
Na podstawie S9 ust. 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia w sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania Odwołujący wnosi o zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15.000 zł uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Za pismem z dnia 4 kwietnia 2023 roku (15:20) uczestnik postępowania odwoławczego złożył następujące oświadczenie:
(…) w związku z oświadczeniem Zamawiającego o częściowym uwzględnieniu odwołania, oświadczam, iż nie wnoszę sprzeciwu od decyzji Zamawiającego i wnoszę o umorzenie postepowania.
Krajowa Izba Odwoławcza zważyła:
Wobec ustalenia, że Zamawiający uwzględnił w części zarzuty przedstawione
w odwołaniu jak również uwzględniając oświadczenie Odwołującego o cofnięciu pozostałych nieuwzględnionych zarzutów oraz braku zgłoszenia sprzeciwu co do uwzględnionych zarzutów odwołania, Izba stwierdziła, że zaszły przesłanki do umorzenia postępowania odwoławczego zgodnie z art. 522 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 roku Prawo zamówień. Zgodnie z art. 522 ust. 3 ustawy w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze
na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem
że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo wykonawca, który przystąpił po stronie zamawiającego nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia części zarzutów. W takim przypadku Zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu w zakresie uwzględnionych zarzutów.
W rozpoznawanej sprawie odwoławczej uczestnik postępowania odwoławczego złożył oświadczenie o niewnoszeniu sprzeciwu w zakresie uwzględnionych przez Zamawiającego zarzutów odwołania, a zarzuty nieuwzględnione zostały przez Odwołującego wycofane, tym samym zaistniały podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego.
Zgodnie z art. 568 pkt 3 Izba umorzyła postępowanie w formie postanowienia.
O kosztach postępowania orzeczono stosownie do wyniku postępowania
na podstawie art. 574 oraz art. 575 i art. 576 z dnia 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych oraz w oparciu o przepisy § 5 pkt 2 i § 9 ust. 1 pkt 2 lit b rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu
od odwołania, w oparciu o który to przepis Izba orzeka o dokonaniu zwrotu Odwołującemu
z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodniczący: ……………………………………