Wyrok KIO KIO 1364/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1364/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 25 kwietnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Polanica Zdrój z siedzibą w Polanica Zdrój w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: zamówienie, postępowanie odwoławcze, zamawiający, oferta, umowa. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 433 pkt 4, art. 99 ust. 1, art. 353(1) k.c., art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 436 pkt 3, art. 568 pkt 3, art. 522 ust. 3, art. 522 ust. 4, art. 574, art. 576.

Istota sprawy

Gmina Polanica Zdrój, zwana dalej „zamawiającym”, działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj.: z dnia 14 lipca 2023 r., Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm.), zwanej dalej „ustawą Pzp”, prowadzi postępowanie ‎ o udzielenie zamówienia prowadzonego w trybie podstawowym bez negocjacji na „Roboty budowlane w zakresie infrastruktury komunalnej w Polanicy - Zdroju ”....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1364/25

POSTANOWIENIE

      Warszawa, dnia 25 kwietnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Małgorzata Rakowska

na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 25 kwietnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 8 kwietnia 2025 r. przez wykonawcę K-TECH Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Szalejów Dolny 94,
57-314 Szalejów Dolny w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Polanicę Zdrój,
ul. J. Dąbrowskiego 3, 57-320 Polanica Zdrój

postanawia:

1.Umarza postępowanie odwoławcze.

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy K-TECH Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Szalejów Dolny 94,
57-314 Szalejów Dolny kwoty 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej wniesiony wpis.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………..…….…….

Sygn. akt: KIO 1364/25

Uzasadnienie

Gmina Polanica Zdrój, zwana dalej „zamawiającym”, działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj.: z dnia 14 lipca 2023 r., Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm.), zwanej dalej „ustawą Pzp”, prowadzi postępowanie
o udzielenie zamówienia prowadzonego w trybie podstawowym bez negocjacji na „Roboty budowlane w zakresie infrastruktury komunalnej w Polanicy - Zdroju ”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia 3 kwietnia 2025 r. pod numerem 2025/BZP 00175496/01.

W dniu 8 kwietnia 2025 r. wykonawca K-TECH Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Szalejów Dolny, zwany dalej „odwołującym”, wniósł odwołanie wobec ogłoszenia
o zamówieniu i dokumentów zamówienia ustalonych przez zamawiającego w postępowaniu, w szczególności w zakresie ukształtowania projektowanych postanowień umownych dla zadań 1-4, wskazanych w treści odwołania, które stanowią niezgodne z przepisami ustawy czynności zamawiającego, zarzucając zamawiającemu naruszenie:

1.art. 433 pkt 4 ustawy Pzp w zw. z art. 99 ust. 1 ustawy Pzp i art. 353(1) k.c. i art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Pzp, poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób niejednoznaczny i niewyczerpujący, za pomocą niedostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, nie uwzględniając wymagań i okoliczności mogących mieć wpływ na sporządzenie oferty, a to ze względu na wprowadzenie w postanowieniach PPU dla zadań od 1 do 4, tj. § 2 ust. 7 PPU, § 2 ust. 11 PPU i § 17 ust. 1 pkt 1 PPU treści umożliwiających zamawiającemu dowolne, wbrew zachowaniu równowagi kontraktowej stron umowy, kształtowanie zakresu przedmiotu zamówienia, które w sposób znaczny rozszerza albo zmniejsza zakres świadczeń i zobowiązań wynikający z umowy, co jednocześnie stanowi naruszenie zasad proporcjonalności i uczciwej konkurencji, o których mowa
w art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Pzp;

2.art. 436 pkt 3 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Pzp poprzez wprowadzenie w postanowieniach PPU (§ 14 ust. 1 pkt 3 PPU) dla zadań od 1 do 4 niekonkurencyjnego i nieproporcjonalnego limitu kar umownych, które mogą zostać naliczone Wykonawcy tytułem kar umownych, w wysokości 90% wynagrodzenia umownego, mimo że wysokość kary umownej za odstąpienie od umowy z winy wykonawcy wynosi 20% wynagrodzenia umownego, co uniemożliwia wykonawcom ocenę ryzyka i zniechęca ich do składania ofert w postępowaniu, ponieważ limit kar umownych jest niemal równy całkowitej wysokości wynagrodzenia wykonawcy, co czyni go jedynie iluzorycznym,

oraz analogicznie w odniesieniu do § 14 ust. 5 PPU, w zakresie w jakim zamawiający nakłada na wykonawcę karę umowną w wysokości 100% utraconego dofinansowania z przyczyn leżących po stronie wykonawcy, mimo że jednocześnie będzie naliczał karę umowną z tytułu odstąpienia od umowy z winy wykonawcy wynosi 20% wynagrodzenia umownego, co oznacza podwójne karanie wykonawcy za to samo naruszenie, co dodatkowo stanowi naruszenie art. 433 pkt 2 ustawy Pzp w zakresie w jakim ta kara może zostać nałożona na wykonawcę za zachowanie niezwiązane bezpośrednio lub pośrednio z przedmiotem umowy lub jej prawidłowym wykonaniem

Odwołujący wniósł o:

1.uwzględnienie odwołania w całości,

2.nakazanie zamawiającemu zmianę dokumentów zamówienia, odnoszących się do projektowanych postanowień umownych w zakresie wszystkich zadań 1-4, zawartych w dokumentach zamówienia:

a. Załącznik nr 1a_umowa_crzp_3_2025_zad.1_Kaczmarskiego.pdf

b. Załącznik nr 1b_umowa_crzp_3_2025_zad.2_Parkowa.pdf

c. Załącznik nr 1c_umowa_crzp_3_2025_zad.3_Prusa.pdf

d. Załącznik nr 1d_umowa_crzp_3_2025_zad.4_parking Sportowa.pdf

(dalej łącznie zwanych: „PPU”)

poprzez zmianę następujących postanowień umownych (PPU dla poszczególnych zadań mają takie samo brzmienie, w związku z czym odwołujący wniósł
o wprowadzenie tych zmian do PPU dla każdego zadania):

a) § 2 ust. 7 PPU, w następujący sposób poprzez dopisanie na końcu

postanowienia zaznaczonej treści:

Inspektor nadzoru inwestorskiego, w związku z Robotami budowlanymi przy realizacji zadania, ma prawo wydawania wykonawcy na piśmie uzgodnionych z zamawiającym poleceń a wykonawca jest zobowiązany do wykonania tych poleceń, w szczególności poprzez zmniejszenie lub zwiększenie ilości Robót budowlanych na ilości dostosowane do potrzeb realizacji Przedmiotu Umowy lub pominięcie poszczególnych Robót budowlanych, opisanych w dokumentacji projektowej, jeżeli zmiana ta jest konieczna dla realizacji Umowy zgodnie z zasadami wiedzy technicznej i zmiana nie stanowi istotnego odstępstwa od dokumentacji projektowej i o ile została uzgodniona
z wykonawcą”.

b) § 2 ust. 11 PPU, poprzez jego wykreślenie,

c) § 17 ust. 1 pkt 1 PPU, w następujący sposób – poprzez wykreślenie i dopisanie

zaznaczonej treści:

w przypadku stwierdzenia przez zamawiającego z przyczyn technicznych
o obiektywnym charakterze braku konieczności wykonania części Robót budowlanych stanowiących Przedmiot Umowy lub też w przypadku konieczności sprostowania błędów w dokumentacji projektowej – w takim przypadku zmiana dotyczyć będzie zmniejszenia zakresu Przedmiotu Umowy oraz obniżenia wysokości należnego wykonawcy wynagrodzenia, o wartość tej części przedmiotu umowy ustaloną na podstawie kosztorysu robót o którym mowa w § 6 ust. 17; wykonawcy z tego tytułu nie przysługują żadne roszczenia; w tym prawo do odszkodowania – zmiana następuje poprzez jednostronne oświadczenie woli zamawiającego złożone wykonawcy w formie pisemnej. Wykonawcy z tego tytułu przysługuje odszkodowanie dochodzone na zasadach ogólnych;– zmiana następuje w formie uzgodnionego przez strony aneksu

w formie pisemnej pod rygorem nieważności.”

d) § 14 ust. 3 PPU, w następujący sposób poprzez obniżenie limitu wartości kar umownych:

Łączna wysokość naliczonych Wykonawcy kar umownych nie może przekroczyć
30 % wynagrodzenia określonego w § 10 ust. 1 Umowy”;

e) § 14 ust. 5 PPU, w następujący sposób – poprzez wykreślenie i dopisanie zaznaczonej treści:

W przypadku utraty przez zamawiającego dofinansowania na realizację powyższego zamówienia z przyczyn leżących po stronie winy wykonawcy (w tym zwłaszcza
z powodu niedotrzymania terminu wykonania zamówienia lub odstąpienia od Umowy z przyczyn leżących po stronie winy wykonawcy i niemożności rozliczenia dofinansowania), zamawiający może obciążyć wykonawcę karą umowną w wysokości utraconego dofinansowania (całego lub częściowego, w zależności od stopnia winy wykonawcy i stopnia przyczynienia się wykonawcy do utraty dofinansowania). W takim

przypadku zapisy ust. 3 powyżej nie mają zastosowania.”.

3.zwrot kosztów postępowania odwoławczego.

Zamawiający kopię odwołania oraz wezwanie do przystąpienia do postępowania odwoławczego zamieścił na stronie internetowej prowadzonego postępowania w dniu
9 kwietnia 2025 r.

Termin na zgłoszenie przystąpienia upływał w 14 kwietnia 2025 r. W tym terminie do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.

W dniu 23 kwietnia 2025 r. zamawiający złożył „Odpowiedź na odwołanie”, w której oświadczył, że uwzględnia wniesione odwołanie w części, uwzględniając wniosek a), c), d)
i e) oraz dokonując modyfikacji projektu umowy i na podstawie art. 568 pkt 3 w zw. z art. 522 ust. 3 i/lub 4 ustawy Pzp wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego w tej części.

W pozostałej części zamawiający wniósł o oddalenie odwołania oraz zasądzenie kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

W dniu 24 kwietnia 2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło „Cofnięcie odwołania”, w którym odwołujący oświadczył, że cofa odwołanie w części nieuwzględnionej przez zamawiającego.

Wobec ustalenia, że zamawiający uwzględnił w części zarzuty odwołania,
a w pozostałym zakresie odwołujący cofnął odwołanie, zaistniały przesłanki do umorzenia postępowania, o których mowa w art. 568 pkt 1) i 3) ustawy Pzp a tym samym postępowanie podlega umorzeniu.

Biorąc powyższe pod uwagę, orzeczono jak w sentencji.

O kosztach postępowania orzeczono stosownie do wyniku postępowania na podstawie
art. 574 i art. 576 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj.: z dnia 14 lipca 2023 r., Dz. U. z 2023 r., poz. 1605) oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437).

      Przewodnicząca: ………..…….…….