Wyrok KIO KIO 186/26
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 186/26
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 24.02.2026
- Przewodniczący
- Katarzyna Paprocka
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Poznań
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 186/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 24 lutego 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu z siedzibą w Poznań w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie, wykonawca, umorzenie postępowania, SWZ. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 99 ust. 4, art. 517 ust. 1, art. 522 ust. 2, art. 557, art. 568 pkt 3.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz uiszczono wpis od odwołania, w wymaganej wysokości. Wobec powyższego, odwołanie podlega rozpoznaniu (art. 517 ust. 1 PZP). W związku z informacją przekazaną przez Zamawiającego przed otwarciem rozprawy, dotyczącą uwzględnienia odwołania oraz brakiem sprzeciwu ze strony Przystępującego, postępowanie w niniejszej sprawie podlega umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 3 w zw. z art. 522 ust. 2 PZP....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 186/26
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 24 lutego 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Katarzyna Paprocka
Protokolant:Karina Karpińska ..
po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym z udziałem stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 24 lutego 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 12 stycznia 2026 r. przez wykonawcę GALAXY Systemy Informatyczne sp. z o.o. w Zielonej Górze
w postępowaniu prowadzonym przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu
przy udziale uczestnika po stronie Zamawiającego, wykonawcy DKS sp. z o.o. w Kowalach
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.znieść koszty pomiędzy stronami i nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy GALAXY Systemy Informatyczne sp. z o.o. w Zielonej Górze, uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….…….
Sygn. akt: KIO 186/26
Uzasadnienie
Zamawiający, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie przetargu nieograniczonego, pn. „Dzierżawa urządzeń wielofunkcyjnych i przenośnych z funkcją drukowania, skanowania i kopiowania oraz oprogramowanie do zarządzania drukowaniem dla PGW WP – Wydział Obsługi Informatycznej Zachód”. Nr ref. P.ROZ.2710.70.2025. Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej w dniu 31 grudnia 2025 r., pod nr: 2025/S 252-869135. Wartość szacunkowa zamówienia przekracza progi unijne.
W dniu 12 stycznia 2026 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy GALAXY Systemy Informatyczne sp. z o.o. w Zielonej Górze wobec treści Specyfikacji Warunków Zamówienia (dalej: „SWZ”).
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1)art. 16 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2024 r., poz. 1320 ze zm., dalej jako „PZP”) poprzez naruszenie obowiązku przygotowania postępowania w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców oraz proporcjonalny;
2)art. 99 ust. 4 PZP poprzez sporządzenie SWZ w zakresie opisu przedmiotu zamówienia w sposób utrudniający uczciwą konkurencję.
Mając powyższe na uwadze, Odwołujący wniósł o merytoryczne rozpatrzenie i uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu modyfikacji opisu przedmiotu zamówienia poprzez:
1.usunięcie wymogu: „Wbudowany OCR (bez stosowania dodatkowego oprogramowania wymagającego instalacji na stacjach PC lub serwerach)” i dopuszczenie realizacji funkcjonalności OCR przez oprogramowanie do zarządzania drukowaniem,
2.usunięcie wymogu dostarczenia urządzeń przenośnych z Grupy V,
3.zmianę parametru dla urządzeń z Grupy I i IV na: „Prędkość skanowania co najmniej 104 str./min – dwustronnie (jednoprzebiegowo).”
W uzasadnieniu, Odwołujący podniósł, że opis przedmiotu zamówienia został sporządzony w sposób prowadzący do nieuzasadnionego zawężenia kręgu wykonawców zdolnych wziąć udział w postępowaniu, zaś żądania Odwołującego mają na celu uzyskanie możliwości złożenia ważnej oferty, przywrócenie zasady równego traktowania wykonawców, a Zamawiającemu – uzyskanie w pełni funkcjonalnych konkurencyjnych urządzeń oraz systemu wydruku za konkurencyjne ceny. Odwołujący zakwestionował po pierwsze, zawarty w Załączniku nr 1a do SWZ – Formularz techniczny oferowanych urządzeń dla Grup I-IV), wymóg „„Wbudowany OCR (bez stosowania dodatkowego oprogramowania wymagającego instalacji na stacjach PC lub serwerach)”. Wniósł o jego usunięcie i dopuszczenie realizacji funkcjonalności OCR przez oprogramowanie do zarządzania drukowaniem, które Zamawiający i tak wymaga dostarczyć w ramach zamówienia. Wskazał, że wymaganie, aby funkcja OCR była wyłącznie wbudowana w urządzenia, pomimo możliwości jej realizacji przez wymagany system, jest nieproporcjonalne, sprzeczne z zasadą efektywności i racjonalności wydatkowania środków publicznych, i ogranicza konkurencję, naruszając art. 99 ust. 4 PZP. Ponadto, odnosząc się do wymogu dostawy urządzeń przenośnych (Grupa V – 6 szt.), wniósł o jego usunięcie, bowiem jego zdaniem, włączenie urządzeń przenośnych do zamówienia, przy jednoczesnym wymogu, aby wszystkie urządzenia w Grupach I–V pochodziły od jednego producenta, ogranicza konkurencję i faworyzuje jednego dostawcę. Podniósł również, że urządzenia przenośne nie są związane z głównym celem zamówienia, co narusza zasadę proporcjonalności. Mając na uwadze wymagania wskazane w SWZ dla urządzeń z Grupy I i IV, Odwołujący zakwestionował zastrzeżenie „Prędkość skanowania co najmniej 130 str./min – dwustronnie (jednoprzebiegowo).” i wniósł o zmniejszenie prędkości do 104 str./min, wskazując, że różnica pomiędzy urządzeniem skanującym z prędkością 130 stron A4/min a urządzeniem o prędkości 104 stron A4/min ma charakter wyłącznie teoretyczny i katalogowy, nieprzekładający się na faktyczną wydajność pracy użytkownika końcowego. Podkreślił, że różnica obejmuje 12 sekund, co oznacza, że w skali jednorazowego zadania skanowania 130 stron nie wpływa na ciągłość pracy ani poziom obsługi interesantów. W ocenie Odwołującego, Zamawiający przypisał powyższemu parametrowi nadmierne znaczenie, co prowadzi do nieuzasadnionego uprzywilejowania określonych rozwiązań technicznych.
Pismem z dnia 13 lutego 2026 r. Zamawiający, w odpowiedzi na odwołanie, oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, wobec czego wnosi o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie przepisu art. 522 ust. 2 PZP, w przypadku braku sprzeciwu Przystępującego, na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego. Wskazał, że dokona zmiany treści SWZ, zgodnie z żądaniami zawartymi w odwołaniu.
Do postępowania odwoławczego przystąpienie po stronie Zamawiającego, zgłosił wykonawca DKS sp. z o.o. w Kowalach. Pismem z dnia 16 lutego 2026 r. Prezes Krajowej Izby Odwoławczej wezwał Przystępującego do złożenia oświadczenia w przedmiocie wniesienia sprzeciwu co do uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, pod rygorem umorzenia postępowania odwoławczego. Przystępujący nie zgłosił sprzeciwu.
Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz uiszczono wpis od odwołania, w wymaganej wysokości. Wobec powyższego, odwołanie podlega rozpoznaniu (art. 517 ust. 1 PZP).
W związku z informacją przekazaną przez Zamawiającego przed otwarciem rozprawy, dotyczącą uwzględnienia odwołania oraz brakiem sprzeciwu ze strony Przystępującego, postępowanie w niniejszej sprawie podlega umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 3 w zw. z art. 522 ust. 2 PZP.
W takim przypadku bowiem, zgodnie z powyższą regulacją, Izba umarza postępowanie odwoławcze, jeżeliuczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego. Wówczas, zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
W konsekwencji mając na względzie okoliczności niniejszej sprawy, orzeczono jak w sentencji.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do jego wyniku na podstawie art. 557 PZP w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437), z którego wynika, że w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, wówczas Izba orzeka o zniesieniu wzajemnych kosztów oraz dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodnicząca:………………. ........