Wyrok KIO KIO 2117/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 2117/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 16.06.2025
- Przewodniczący
- Joanna Gawdzik - Zawalska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 2117/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 16 czerwca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, oferta, postępowanie, zamówienie, zamawiający. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b), art. 112 ust. 1, art. 112 ust. 2 pkt 4), art. 116 ust. 1, art. 17 ust. 2, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 522 ust. 1, art. 505 ust. 1, art. 528, art. 568 pkt. 3, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2.
Istota sprawy
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Warszawa (ul. Mszczonowska 4, 02 – 337 Warszawa, KRS: 0000264771) (dalej zamawiający) prowadzi na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych (tj.: Dz. U. 2024r. poz. 1320 ) (dalej Ustawa lub Pzp) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygnatura akt: 2117/25
POSTANOWIENIE
z 16 czerwca 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Joanna Gawdzik - Zawalska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 16 czerwca 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie 26 maja 2025 r. przez wykonawców:
A.JT S.A. Warszawa (KRS: 0000576198)
B.ATREM S.A. Bydgoszcz (KRS: 0000295677)
Ubiegających się wspólnie o udzielenie zamówienia publicznego w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego:
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Warszawa (KRS: 0000264771)
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 20 000 000 zł 00 gr (dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Stosownie do art. 580 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo Zamówień Publicznych na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodnicząca:………………………………
U z a s a d n i e n i e
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Warszawa (ul. Mszczonowska 4, 02 – 337 Warszawa, KRS: 0000264771) (dalej zamawiający) prowadzi na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych (tj.: Dz. U. 2024r. poz. 1320) (dalej Ustawa lub Pzp) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Budowa SSRP Ciechanów wraz z gazociągiem łączącym KSP/SGT”, numer postępowania: ZP/2025/01/0004/REM, ogłoszenie o zamówieniu ukazało się w Dz. U. UE z dnia 3.02.2025 r., nr publikacji: 72165-2025, nr wydania Dz.U. S: 23/2025. (dalej Postępowanie).
26 maja 2025 r. odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie wniósł wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia wspólnie JT S.A. Warszawa (ul. Płochocińska 111, 03-044 Warszawa, KRS: 0000576198) i ATREM S.A. Bydgoszcz (ul. Plac Kościeleckich 3, 85-033 Bydgoszcz, KRS: 0000295677) (dalej odwołujący lub Konsorcjum).
Odwołujący podważał czynności zamawiającego polegające na:
1.wadliwym badaniu i ocenie ofert w Postępowaniu, a w konsekwencji:
- zaniechaniu odrzucenia oferty NDI Energy sp. z o.o. z siedzibą w Dopiewie (dalej: NDI Energy) w oparciu o przepis art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) Pzp, pomimo że wskazany - w składanym na wezwanie oparte o art. 128 ust. 1 Pzp - wykazie osób - Załącznika nr 6 do Specyfikacji Warunków Zamówienia (dalej: SWZ) „Potencjał kadrowy” z dnia 14.05.2025 r.(dalej: Wykaz osób) Pan M.I., nie dysponuje uprawnieniami do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych, o których mowa w Rozdziale X ust. 7 pkt 5 lit. a) SWZ, nie może zatem pełnić funkcji Kierownika robót elektrycznych, a zatem NDI Energy nie spełnia warunków udziału w Postępowaniu,
- w konsekwencji zaniechania z pkt 1.1.1 wyżej, błędnej ocenie oferty Konsorcjum, poprzez przyznanie jej 92,15 pkt, zamiast 100 pkt w ramach jedynego kryterium „Cena całkowita brutto oferty”,
2. nierównym traktowaniu wykonawców,
3. w konsekwencji - dokonaniu przez zamawiającego wadliwego wyboru najkorzystniejszej oferty NDI Energy, pomimo że oferta tego wykonawcy podlegała odrzuceniu.
Odwołujący zarzucał zamawiającemu naruszenie przepisu art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) Pzp w zw. z art. 112 ust. 1 i ust. 2 pkt 4) Pzp w zw. z art. 116 ust. 1 Pzp w zw. z art. 17 ust. 2 Pzp, a w konsekwencji art. 239 ust. 1-2 Pzp, poprzez:
1. uznanie przez Zamawiającego, że NDI Energy spełnia warunek udziału w Postępowaniu w zakresie dysponowania osobą zdolną do wykonania Zamówienia, która będzie uczestniczyć w realizacji Zamówienia w zakresie Kierownika robót elektrycznych, pomimo że wskazany w Wykazie osób z 14 maja 2025 r. Pan M.I. nie dysponuje uprawnieniami do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych, a w konsekwencji naruszenie przywołanych przepisów poprzez zaniechanie odrzucenia oferty NDI Energy, pomimo, że wykonawca ten nie spełnia warunków udziału w Postępowaniu, względnie z przedłożonego Wykazu osób nie wynika, że wykonawca ten spełnia warunki udziału w postępowaniu,
2. w konsekwencji powyższego, błędnego wyboru oferty NDI Energy, pomimo że wykonawca ten nie powinien zostać wybrany w toku Postępowania, lecz wybrana powinna zostać oferta Konsorcjum (art. 239 ust. 1-2 Pzp w zw. z art. 17 ust. 2 Pzp),
3. w konsekwencji powyższego, błędnej ocenie oferty Konsorcjum, poprzez przyznanie jej 92,15 pkt, zamiast 100 pkt w ramach jedynego kryterium „Cena całkowita brutto oferty”,
4. art. 16 pkt 1 i 2 P.z.p. poprzez prowadzenie Postępowania w sposób nieprzejrzysty oraz niezapewniający zachowanie uczciwej konkurencji, a także równego traktowania wykonawców.
Odwołujący wnosił o nakazanie zamawiającemu:
1. unieważnienie czynności oceny ofert, w tym unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty NDI Energy,
2. dokonanie ponownej oceny ofert i wyboru najkorzystniejszej oferty,
3. odrzucenie oferty NDI Energy, z uwagi na niespełnienie przez tego wykonawcę warunków udziału w Postępowaniu (art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) Pzp),
4. przyznania ofercie Konsorcjum 100 pkt w ramach jedynego kryterium „Cena całkowita brutto oferty”.
Do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia.
Pismem z 12 czerwca 2025 r. zamawiający uwzględnił zarzuty odwołania w całości.
Izba stwierdziła, iż w świetle oświadczeń zamawiającego zachodzi podstawa do umorzenia postępowania odwoławczego na podstawie z art. 522 ust. 1 Ustawy.
Na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron izba ustaliła wystąpienie przesłanek z art. 505 ust. 1 Ustawy, tj. istnienie po stronie odwołującego interesu w uzyskaniu zamówienia oraz możliwość poniesienia przez niego szkody z uwagi na kwestionowane czynności zamawiającego. Ponadto izba stwierdziła, że nie została wypełniona żadna z przesłanek ustawowych skutkujących odrzuceniem odwołania, wynikających z art. 528 Ustawy. Wobec stanowiska zamawiającego izba stwierdziła, że zachodzi podstawa do umorzenia postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt. 3) w zw. z art. 522 ust. 1 Ustawy wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, w którym to przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Orzekając o kosztach w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) 2437), izba nakazała zwrócić na rzecz odwołującego kwotę wpisu uiszczonego w pełnej wysokości.
Przewodnicząca: …………………………….........