Wyrok KIO KIO 2647/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 2647/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 19 września 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Zarząd Transportu Miejskiego z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie, zamawiający, SWZ, kara umowna. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 1, art. 433 ust. 2, art. 433 ust. 4, art. 16 ust. 2, art. 16 ust. 3, art. 99 ust. 1, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 575, art. 525 ust. 1.

Istota sprawy

Zarząd Transportu Miejskiego z siedzibą w Warszawie (dalej „zamawiający”), prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, o wartości wyższej niż progi unijne o których mowa art. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 2647/23

POSTANOWIENIE

z dnia 19 września 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Katarzyna Odrzywolska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postepowania
w dniu 19 września 2023 r. w Warszawie, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 8 września 2023 r. przez wykonawcę MEGA-WAT Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Zarząd Transportu Miejskiego
z siedzibą w Warszawie

postanawia:

1.umarza postępowanie odwoławcze;

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy MEGA-WAT Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawiekwoty 13 500,00 zł (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% kwoty uiszczonego wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie
14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: ……………………………………….

Sygn. akt: KIO 2647/23

U z a s a d n i e n i e

  

  Zarząd Transportu Miejskiego z siedzibą w Warszawie (dalej „zamawiający”), prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, o wartości wyższej niż progi unijne o których mowa art. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm.) - dalej „ustawa Pzp” na kompleksowe utrzymanie czystości obiektów zarządzanych przez ZTM w Warszawie - dalej „postępowanie” lub „zamówienie”.

  Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 4 sierpnia 2023 r. pod numerem 2023/S 149-477095.

  W dniu 8 września 2023 r. przez wykonawcę MEGA-WAT Sp. z o.o. z siedzibą
w Warszawie (dalej: „odwołujący”) zostało wniesione odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, wobec czynności polegającej na sformułowaniu przez zamawiającego zapisów specyfikacji warunków zamówienia (dalej „SWZ”) oraz treści wyjaśnień do SWZ
w sposób naruszający przepisy ustawy Pzp poprzez:

1.niewskazanie minimalnej wartości lub wielkości świadczenia stron w przypadku ograniczenia zakresu zamówienia przez zamawiającego; ze względu na naruszenie art. 433 ust 4 ustawy Pzp w związku z art. 99 ust. 1 ustawy Pzp, poprzez niewskazanie minimalnej wartości lub wielkości świadczenia stron w przypadku ograniczenia zakresu zamówienia przez zamawiającego;

2.sformułowanie zapisów SWZ w sposób nieprzejrzysty, uniemożliwiający prawidłowe wyliczenie oferty a następnie prawidłową realizację zamówienia za wynagrodzeniem, poprzez zobligowanie wykonawcy do wykonywania czynności za które nie będzie przysługiwać mu wynagrodzenie, lecz będzie on ponosić koszty wykonania tych czynności; ze względu na naruszenie przepisów art. 16 ust 2 i 3 ustawy Pzp w związku
z art. 99 ust. 1 ustawy Pzp;

3.naliczanie kar umownych za zachowanie wykonawcy niezwiązane bezpośrednio lub pośrednio z przedmiotem umowy lub prawidłowym wykonaniem, a także na zachowania jakie wykonawca nie ma wpływu; ze względu na naruszenie art. 433 ust. 2 w związku .
z art. 99 ust. 1 ustawy Pzp poprzez naliczanie kar umownych za zachowanie wykonawcy niezwiązane bezpośrednio lub pośrednio z przedmiotem umowy lub prawidłowym wykonaniem, a także na zachowania jakie wykonawca nie ma wpływu;

4.konsekwentnie, do wprowadzenia zapisów SWZ pozwalających na rozwiązanie umowy
z wykonawcą na podstawie przesłanek, za które wykonawca nie odpowiada i na które nie ma wpływu; ze względu na naruszenie art. 433 ust. 2 w związku z art. 99 ust. 1 ustawy Pzp oraz naruszenia zasady proporcjonalności wyrażonej w art. 16 ust. 3 ustawy Pzp poprzez naliczanie kar umownych za zachowanie wykonawcy niezwiązane bezpośrednio lub pośrednio z przedmiotem umowy lub prawidłowym wykonaniem,
a także na zachowania jakie wykonawca nie ma wpływu.

  Odwołujący, wskazując na powyższe, wniósł o nakazanie zamawiającemu dokonania zmiany treści SWZ w tym wzoru umowy, w sposób opisany w uzasadnieniu.

Izba ustaliła, że zamawiający poinformował wykonawców o możliwości zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego. W terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.

Odwołujący w piśmie procesowym z 18 września 2023 r., złożonym do akt sprawy, oświadczył, iż cofa wniesione odwołanie w całości. Przedmiotowe pismo zostało złożone
w formie pisemnej, podpisane przez osobę upoważnioną do reprezentowania odwołującego.

W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r.
(Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu
z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.

Przewodniczący: ……………………………………