Wyrok KIO KIO 3273/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3273/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 13 listopada 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez 34 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Rzeszowie. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie publiczne, postępowanie, naruszenie, zamawiający. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3, art. 255 pkt 6, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 4, art. 99 ust. 5, art. 525 ust. 1, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

34 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Rzeszowie (dalej „zamawiający”), prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego o wartości poniżej progów unijnych, ‎ o których mowa art. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych ‎ (Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm.) - dalej „ustawa Pzp”, którego przedmiotem jest „Dostawa leków i wyrobów medycznych”, nr ref. postępowania: ZP/52/2023 - dalej „postępowanie” lub „zamówienie”....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 3273/23

POSTANOWIENIE

z dnia 13 listopada 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Katarzyna Odrzywolska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 13 listopada 2023 r.
w Warszawie, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
2 listopada 2023 r. przez wykonawcę Solispharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego 34 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Rzeszowie

postanawia:

1.umarza postępowanie odwoławcze;

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Solispharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwoty 6 750,00 zł. (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącej 90% kwoty uiszczonego wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie
14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący: ……………………………………….

Sygn. akt: KIO 3273/23

U z a s a d n i e n i e

  

  34 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Rzeszowie (dalej „zamawiający”), prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego o wartości poniżej progów unijnych,
o których mowa art. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych
(Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm.) - dalej „ustawa Pzp”, którego przedmiotem jest „Dostawa leków i wyrobów medycznych”, nr ref. postępowania: ZP/52/2023 - dalej „postępowanie” lub „zamówienie”.

  Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 6 lipca 2023 r. pod numerem 2023/BZP 00294056/01.

  W dniu 2 listopada 2023 r. przez wykonawcę Solispharm Sp. z o.o. z siedzibą
w Warszawie (dalej: „odwołujący”) zostało wniesione odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, wobec czynności zamawiającego, podjętej w postępowaniu o udzielenie zamówienia polegającej na bezpodstawnym unieważnieniu postępowania.

  Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie art. 255 pkt 6 ustawy Pzp poprzez jego bezpodstawne zastosowanie i unieważnienie postępowania pomimo, że nie występowała ku temu przesłanka, gdyż postępowanie nie było obarczone niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego, co spowodowane było błędnym uznaniem, że ma miejsce naruszenie art. 99 ust. 1 i 4 ustawy Pzp, bez uwzględnienia w ocenie okoliczności faktycznych sprawy treści art. 99 ust. 5 ustawy Pzp.

  Odwołujący, wskazując na powyższe, wniósł o nakazanie zamawiającemu unieważnienia czynności z dnia 27 października 2023 r. polegającej na unieważnieniu postępowania.

Izba ustaliła, że zamawiający poinformował wykonawców o możliwości zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego. W terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.

Odwołujący w piśmie procesowym z 10 listopada 2023 r., złożonym do akt sprawy oświadczył, iż cofa wniesione odwołanie w całości. Przedmiotowe pismo zostało złożone
w formie elektronicznej, podpisane przez osobę upoważnioną do reprezentowania odwołującego.

W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r.
(Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu
z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.

Przewodniczący: …………………………………