Wyrok KIO KIO 3334/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 3334/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 12 września 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu z siedzibą w Poznań w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, umorzenie postępowania odwoławczego, zamawiający, postępowanie, zwrot odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 255 pkt 2, art. 520 ust. 1, art. 525 ust. 1, art. 528, art. 568 pkt 1.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Izba ustaliła, że przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosił wykonawca wykonawcy Konsorcjum Biuro Klub Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łomiankach Dolnych. Zgłoszenie spełniało warunki określone w art....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 3334/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 12 września 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Elżbieta Dobrenko

po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 12 września 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 8 sierpnia 2025 r. przez wykonawcę Miranex Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Sadach

w postępowaniu prowadzonym przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu

przy udziale uczestników po stronie zamawiającego wykonawcy Konsorcjum Biuro Klub Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łomiankach Dolnych

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wnoszącego odwołanie wykonawcy Miranex Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
siedzibą w Sadach kwoty 13 500 zł 00 gr (trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…………

Sygn. akt: KIO 3334/25

Uzasadnienie

Zamawiający Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu, dalej: „zamawiający prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest: „Dostawa artykułów biurowych, papier, etykiety”, dalej: „postępowanie”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
10 czerwca 2025 r. pod numerem 379315-2025.

8 sierpnia 2025 r. wykonawca Miranex Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Sadach, dalej: „odwołujący” wniósł odwołanie od niezgodnych z przepisami P.z.p. czynności i zaniechań zamawiającego.

Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:

1) art. 226 ust. 1 pkt 5) P.z.p. poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy Konsorcjum Biuro Klub sp. z o.o. (dalej: “KBK” lub “Konsorcjum Biuro Klub”) oraz wybranie podlegającej odrzuceniu oferty tego wykonawcy jako najkorzystniejszej,

2) art. 255 pkt 2) P.z.p. (zarzut wynikowy) poprzez zaniechanie unieważnienia postępowania, w sytuacji w której wszystkie złożone w Postępowaniu oferty podlegają odrzuceniu.

Odwołujący zażądał nakazanie Zamawiającemu:

1) unieważnienia podjętej dnia 4 sierpnia 2025 r. czynności wyboru oferty wykonawcy KBK jako oferty najkorzystniejszej,

2) ponowienia badania i oceny ofert, w tym odrzucenie oferty KBK,

3) unieważnienie Postępowania na podstawie art. 255 pkt 2 P.z.p.

Izba ustaliła i zważyła, co następuje:

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.

Izba ustaliła, że przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosił wykonawca wykonawcy Konsorcjum Biuro Klub Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łomiankach Dolnych.

Zgłoszenie spełniało warunki określone w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp.

Odwołujący w piśmie z 1 września 2025 r. oświadczył, że cofa odwołanie.

Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże
z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.

Stosownie do art. 568 pkt. 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

Cofnięcie odwołania jest nieograniczonym uprawnieniem odwołującego do czasu zamknięcia rozprawy.

Skuteczne cofnięcie odwołania znosi wszelkie skutki prawne związane z jego wniesieniem.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.

Odwołujący wycofał odwołanie przed dniem, na który zostało wyznaczone posiedzenie
w przedmiotowej sprawie. Odwołujący uiścił wpis w wysokości 15 000 zł, do zwrotu pozostała wobec powyższego kwota 13 500 zł, o czym orzeczono w pkt. 2 sentencji.

Uwzględniając powyższe postanowiono, jak w sentencji.

Przewodnicząca: …………………………