Wyrok KIO KIO 4447/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 4447/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 24.11.2025
- Przewodniczący
- Elżbieta Dobrenko
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Olsztyn
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 4447/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 24 listopada 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Olsztynie z siedzibą w Olsztyn w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamawiający, koszt, oferta, postępowanie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 226 ust. 1 pkt 7, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 528, art. 557, art. 575, art. 525 ust. 1, art. 525 ust. 2, art. 568 pkt 1.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Izba ustaliła, że przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosił wykonawca P.M., prowadzący działalność gospodarczą pod firmą DSP – Safety P.M.. Zgłoszenie spełniało warunki określone w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 4447/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 24 listopada 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Elżbieta Dobrenko
Protokolant: Mikołaj Kraska
po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron oraz uczestnika postępowania odwoławczego w dniu 24 listopada 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 16 października 2025 r. przez wykonawcę „Greenpol” Instytut Kształtowania Środowiska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zielonej Górze
w postępowaniu prowadzonym przez Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Olsztynie
przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego wykonawcy P.M., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą DSP – Safety P.M.
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.
2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wnoszącego odwołanie wykonawcy „Greenpol” Instytut Kształtowania Środowiska Spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zielonej Górze kwoty 6 750 zł 00 gr (sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącej 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
3.Zasądza od wykonawcy „Greenpol” Instytut Kształtowania Środowiska Spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zielonej Górze na rzecz zamawiającego Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Olsztynie, kwotę w wysokości 3 600 zł 00 gr (trzy tysiące sześćset złotych zero groszy), stanowiącą koszt strony poniesiony z tytułu wynagrodzenia pełnomocnika.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….…………
Sygn. akt: KIO 4447/25
Uzasadnienie
Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Olsztynie, dalej: „zamawiający” prowadzi na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych, dalej: „ustawa Pzp” postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym, którego przedmiotem jest: „Dostawa zestawów służących do prania i suszenia oraz dezynfekcji i impregnacji odzieży ochronnej i środków ochrony osobistej dla Wojskowych Straży Pożarnych”, dalej: „postępowanie”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 10 września 2025 r. pod numerem 2025/BZP 00415154.
16 października 2025 r. wykonawca „Greenpol” Instytut Kształtowania Środowiska Spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zielonej Górze, dalej: „odwołujący” wniósł odwołanie od czynności zamawiającego oraz zaniechania czynności w postępowaniu, polegających na:
1. zaniechaniu odrzucenia oferty złożonej przez DSP-Safety P.M., pomimo iż jej treść nie odpowiadała treści Specyfikacji Warunków Zamówienia w zakresie obligatoryjnego wymogu posiadania przez pralkę i suszarkę firmowo zaprogramowanych programów dedykowanych do prania i suszenia sprzętu i odzieży specjalistycznych, co stanowi obrazę art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych;
2. zaniechaniu odrzucenia oferty złożonej przez DSP-Safety P.M., pomimo iż jej treść nie odpowiadała treści Specyfikacji Warunków Zamówienia w zakresie obligatoryjnego wymogu posiadania akcesoriów dedykowanych do prania i suszenia sprzętu i odzieży specjalistycznych, co stanowi obrazę art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych;
ewentualnie
3.zaniechaniu odrzucenia oferty złożonej przez DSP-Safety P.M., pomimo iż została złożona w warunkach stanowiących czyn nieuczciwej konkurencji polegający na celowym wprowadzeniu strony kontraktującej w błąd co do posiadanych przez oferowany towar cech, co stanowi obrazę art. 226 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych;
4.dokonaniu wyboru jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez DSP-Safety P.M., co stanowi obrazę art. 239 ust. 1 w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 5 i pkt 7 ustawy
z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, albowiem oferta nieważna nie może zostać wybrana jako oferta najkorzystniejsza w postępowaniu;
5. zaniechaniu dokonania wyboru jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez „Greenpol” Instytut Kształtowania Środowiska Sp. z o.o., co stanowi obrazę art. 239 ustawy z dnia
11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, albowiem zamawiający ma obowiązek wyboru oferty najkorzystniejszej spośród ofert nie podlegających odrzuceniu.
i wskazując na powyższe, wniósł o:
1. uwzględnienie odwołania w całości;
2. unieważnienie zaskarżonej czynności zamawiającego polegającej na dokonaniu wyboru jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez DSP-Safety P.M.;
3. nakazanie zamawiającemu - dokonania następujących czynności:
a. powtórnego badania i oceny ofert,
b. odrzucenia oferty złożonej przez DSP-Safety P.M. ze względu na to, iż jej treść nie odpowiada treści SWZ,
c. ewentualnie odrzucenia oferty złożonej przez DSP-Safety P.M. ze względu na to, iż jej złożenie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji,
d. dokonania wyboru jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez „Greenpol” Instytut Kształtowania Środowiska Sp. z o.o.,
4.zasądzenie od zamawiającego na rzecz odwołującego kosztów postępowania odwoławczego, w tym równowartości wpisu od odwołania w wysokości 7 500 zł oraz kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.
Izba ustaliła i zważyła, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.
Izba ustaliła, że przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosił wykonawca P.M., prowadzący działalność gospodarczą pod firmą DSP – Safety P.M..
Zgłoszenie spełniało warunki określone w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp.
Odwołujący na posiedzeniu w dniu 24 listopada 2025 r. oświadczył, że cofa odwołanie.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 i ust. 2 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Cofnięcie odwołania jest nieograniczonym uprawnieniem odwołującego do czasu zamknięcia rozprawy. Skuteczne cofnięcie odwołania znosi wszelkie skutki prawne związane z jego wniesieniem.
Stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego, Izba uwzględniła okoliczność, iż cofnięcie odwołania miało miejsce przed otwarciem rozprawy, ale nastąpiło w dniu, na który został wyznaczony termin posiedzenia z udziałem stron, zatem na rzecz odwołującego należało zwrócić 90% kwoty wpisu uiszczonego na rachunek Urzędu Zamówień Publicznych, czyli kwotę 6 750,00 zł oraz zasądzić od odwołującego na rzecz zamawiającego, wnioskowany przez zamawiającego koszt wynagrodzenia pełnomocnika, zgodnie ze złożonym
na posiedzeniu rachunkiem na kwotę 3 600,00 zł, stosownie do art. 557 i art. 575 Pzp oraz
§ 9 ust.1 pkt 3 lit. b rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku
w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437 ze zm.).
Uwzględniając powyższe postanowiono, jak w sentencji.
Przewodnicząca: …………………………