Wyrok KIO KIO 466/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 466/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 06.03.2025
- Przewodniczący
- Irmina Pawlik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Radom
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 466/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 6 marca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Centrum Informatyki Resortu Finansów z siedzibą w Radom w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie, unieważnienie, wykonawca, zamawiający. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3, art. 16 pkt 2, art. 18 ust. 1, art. 18 ust. 3, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 253 ust. 1, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 557, art. 568 pkt 1, art. 568 pkt 2, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Izba na podstawie art. 568 pkt 1 w zw. z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze w zakresie zarzutu nr 3 odwołania, tj. zarzutu naruszenia art. 18 ust. 1 i ust. 3 ustawy Pzp poprzez zaniechanie udostępnienia Odwołującemu nieskutecznie zastrzeżonej części wyjaśnień rażąco niskiej ceny, złożonych przez wykonawcę Asseco Poland S.A. Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Zgodnie z ust....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 466/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 6 marca 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Irmina Pawlik
Emilia Garbala
Katarzyna Paprocka
Protokolant: Adam Skowroński
po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniach 27 lutego 2025 r. i 6 marca 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 7 lutego 2025 r. przez wykonawcę Comarch Polska S.A. z siedzibą w Krakowie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Centrum Informatyki Resortu Finansów z siedzibą w Radomiu
przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego:
wykonawcy Asseco Poland S.A. z siedzibą w Rzeszowie
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze;
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Comarch Polska S.A. z siedzibą w Krakowie kwoty 15 000 zł 00 gr (piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….………….................
………….………….................
………….………….................
Sygn. akt: KIO 466/25
U z a s a d n i e n i e
Centrum Informatyki Resortu Finansów z siedzibą w Radomiu (dalej jako „Zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Świadczenie usług rozwoju i utrzymania Systemu SZPROT” (wewnętrzny identyfikator: PN/22/24/IATS). Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 7 czerwca 2024 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej S: 110/2024 pod numerem 337557-2024. Do ww. postępowania o udzielenie zamówienia zastosowanie znajdują przepisyustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm., dalej „ustawa Pzp”). Wartość szacunkowa zamówienia przekracza progi unijne, o których mowa w art. 3 ustawy Pzp.
W dniu 7 lutego 2025 r. wykonawca Comarch Polska S.A. z siedzibą w Krakowie (dalej jako „Odwołujący”) wniósł odwołanie wobec czynności podjętych i zaniechanych przez Zamawiającego w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, zarzucając Zamawiającemu naruszenie:
1.art. 253 ust. 1 oraz art. 16 pkt 2) ustawy Pzp poprzez zaniechanie podania uzasadnienia faktycznego i prawnego dla dokonanej oceny oferty Odwołującego w zakresie kryteriów pozacenowych;
2.z ostrożności - art. 239 ust. 1 i 2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie przyznania Odwołującemu maksymalnej ilości punktów (tj. 7 punktów) w ramach kryterium „Dodatkowe doświadczenie Programisty Formularzy”, pomimo, iż na podstawie złożonych przez Odwołującego dokumentów Zamawiający powinien Odwołującemu przyznać w tym kryterium maksymalną ilość punktów;
3.art. 18 ust. 1 i ust. 3 ustawy Pzp poprzez zaniechanie udostępnienia Odwołującemu nieskutecznie zastrzeżonej części wyjaśnień rażąco niskiej ceny, złożonych przez wykonawcę Asseco Poland S.A.
Odwołujący Comarch wniósł o nakazanie Zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty oraz dokonania ponownego wyboru najkorzystniejszej oferty Odwołującego wraz z podaniem uzasadnienia faktycznego i prawnego dla dokonanej oceny oferty Odwołującego w zakresie kryteriów pozacenowych, co umożliwi Odwołującemu poznanie stanowiska Zamawiającego i ewentualną obronę (w ramach kolejnego odwołania) stanowiska uzasadniającego konieczność przyznania Odwołującemu maksymalnej ilości punktów w zakresie kryterium „Dodatkowe doświadczenie Programisty Formularzy”. Z ostrożności wniósł o wniósł o nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty, dokonania ponownej oceny ofert z uwzględnieniem maksymalnej ilości punktów, która winna być przyznana Odwołującemu w ramach kryterium „Dodatkowe doświadczenie Programisty Formularzy”, a następnie dokonania ponownego wyboru najkorzystniejszej oferty Odwołującego. Ponadto Odwołujący Comarch wniósł o nakazanie Zamawiającemu udostępnienia Odwołującemu nieskutecznie zastrzeżonej dokumentacji postępowania w zakresie wyjaśnień rażąco niskiej ceny wykonawcy Asseco Poland S.A.
Zamawiający w dniu 25 lutego 2025 r. złożył pisemną odpowiedź na odwołanie, w której wniósł o oddalenie odwołania w zakresie zarzutu nr 1 i 2 oraz o odrzucenie odwołania w zakresie zarzutu nr 3.
Wykonawca Asseco Poland S.A.. z siedzibą w Rzeszowie, który przystąpił do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego w zakresie zarzutów nr 2 i 3 odwołania, w dniu 25 lutego 2025 r. złożył pismo procesowe, w którym wniósł o oddalenie zarzutu nr 2 odwołania oraz odrzucenie odwołania w zakresie zarzutu nr 3.
Odwołujący na posiedzeniu w dniu 27 lutego 2025 r. oświadczył, że cofa zarzut nr 3 odwołania.
Odwołujący w piśmie z 4 marca 2025 r. wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp z uwagi na unieważnienie przez Zamawiającego czynności wyboru oferty najkorzystniejszej.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:
Izba na podstawie art. 568 pkt 1 w zw. z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze w zakresie zarzutu nr 3 odwołania, tj. zarzutu naruszenia art. 18 ust. 1 i ust. 3 ustawy Pzp poprzez zaniechanie udostępnienia Odwołującemu nieskutecznie zastrzeżonej części wyjaśnień rażąco niskiej ceny, złożonych przez wykonawcę Asseco Poland S.A.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Zgodnie z ust. 2 tego przepisu cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesienie odwołania do Izby. Ww. regulacje znajdują zastosowanie również w przypadku wycofania zarzutów odwołania w części, skoro bowiem wykonawca może cofnąć odwołanie w całości, to na zasadzie wnioskowania a maiori ad minus, może także zrezygnować z popierania części zarzutów odwołania. Złożenie przez Odwołującego oświadczenia o wycofaniu odwołania w części dotyczącej zarzutu nr 3 wiąże Izbę i obliguje ją do umorzenia postępowania odwoławczego w tym zakresie.
W pozostałym zakresie Izba umorzyła postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
Zgodnie z tym przepisem Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.
Izba ustaliła, że Zamawiający w dniu 28 lutego 2025 r. unieważnił czynności wyboru oferty najkorzystniejszej z dnia 28 stycznia 2025 r. i powrócił do etapu badania i oceny ofert. Tym samym nie istnieje już czynność stanowiąca rezultat procesu badania i oceny ofert, wieńcząca postępowanie o udzielenie zamówienia. W konsekwencji odwołanie wniesione przez Odwołującego w dniu 7 lutego 2025 r. wobec czynności wyboru oferty najkorzystniejszej z dnia 28 stycznia 2025 r., która została unieważniona w dniu 28 lutego 2025 r., utraciło substrat zaskarżenia, będący podstawą do wniesienia środka ochrony prawnej, niezbędny do tego, aby Izba mogła rozpoznać odwołanie merytorycznie i stwierdzić, czy Zamawiający dopuścił się naruszenia przepisów ustawy Pzp. W ocenie składu orzekającego w takiej sytuacji dalsze prowadzenie postępowania odwoławczego uznać należy za zbędne, co stanowi podstawę do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 2 ustawy Pzp (tak m.in. postanowienie z dnia 17 grudnia 2021 r., sygn. akt KIO 3529/21, postanowienie z dnia 9 grudnia 2021 r., sygn. akt KIO 3456/21, postanowienie z dnia 12 maja 2022 r., sygn. akt KIO 1155/22, postanowienie z dnia 22 stycznia 2024 r., sygn. akt KIO 39/24, KIO 41/24).
W tym stanie rzeczy Izba umorzyła postępowanie odwoławcze w całości.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557, art. 574 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15 000 uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.
Przewodnicząca: …………………….………
…………………….………
…………………….………