Wyrok KIO KIO 549/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 549/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 27 lutego 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Michałowice z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie, zamawiający, postępowanie, oferta. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 134 ust. 1 pkt 19, art. 106 ust. 1, art. 107 ust 1, art. 107 ust 2, art. 223 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 549/26

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 27 lutego 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Irmina Pawlik

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 27 lutego 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 19 lutego 2026 r. przez wykonawcę Balzola Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Gminę Michałowice

przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego: ZAB-BUD sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

postanawia:

1.umarza postępowanie odwoławcze;

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Balzola Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwoty 18 000 zł 00 gr (osiemnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca: …………………….………


Sygn. akt: KIO 549/26

U z a s a d n i e n i e

Zamawiający Gmina Michałowice (dalej jako „Zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego na roboty budowlane pn. „Budowa Zespołu Przychodni Zdrowia w Regułach”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 26 września 2025 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej S: 185/2025 pod numerem 631585-2025. Do ww. postępowania o udzielenie zamówienia zastosowanie znajdują przepisyustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm., dalej „ustawa Pzp”). Wartość szacunkowa zamówienia przekracza progi unijne, o których mowa w art. 3 ustawy Pzp.

W dniu 19 lutego 2026 r. wykonawca Balzola Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej jako „Odwołujący”) wniósł odwołanie w ww. postępowaniu, zarzucając naruszenie przez Zamawiającego:

1.art. 134 ust. 1 pkt 19 ustawy Pzp poprzez wezwanie Odwołującego pismem z 12 lutego 2026r. do przedstawienia: a) wyjaśnień treści złożonych po wyborze najkorzystniejszej oferty kosztorysów oraz wyjaśnień z 28 stycznia 2025r., b) dalszych dokumentów, w tym kart technicznych, specyfikacji technicznych, certyfikatów dotyczących zaoferowanych przez Odwołującego materiałów czy rozwiązań podczas gdy w ramach dopuszczonych dyspozycją art. 134 ust. 1 pkt 19 ustawy Pzp formalności jakie muszą zostać dopełnione po wyborze oferty w celu zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego, opisanych w SWZ Zamawiający nie przewidział dla siebie uprawnienia do żądania takich środków a ponad to nie maja one charakteru formalnego;

2.art. 106 ust. 1, art. 107 ust 1 i ust 2, art. 223 ust. 1 ustawy Pzp poprzez wezwanie Odwołującego pismem z 12 lutego 2026r. do przedstawienia, po dokonaniu wyboru najkorzystniejszej oferty, w postępowaniu: a) dokumentów mających charakter przedmiotowych środków dowodowych oraz b) wyjaśnień treści złożonej oferty, w sytuacji gdy SWZ Zamawiający zapisał, że nie przewiduje składania przedmiotowych środków dowodowych, a gdyby nawet to z uprawnienia tego można nie korzystać na etapie po wyborze najkorzystniejszej oferty podobnie jak żądanie wyjaśnienia treści złożonej oferty jest graniczone w czasie do etapu badania ofert a zamawiający dokonał już wyboru najkorzystniejszej oferty w postepowaniu;

art. 16 pkt 1 ustawy Pzp, jako zarzut wynikowy dla zarzutów 1 i 2 poprzez naruszenie zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców wyrażające się w prowadzeniu w stosunku do oferty Odwołującego nie przewidzianej w SWZ oceny ofert której nie zostały poddane pozostałe oferty zbożne w postepowaniu.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wezwania do wyjaśnień z dnia 12 lutego 2025r. i podpisania umowy z Odwołującym.

Odwołujący 20 lutego 2026 r. złożył pismo zawierające oświadczenie o wycofaniu odwołania w całości.

Izba wskazuje, że zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Zgodnie z ust. 2 tego przepisu cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Izby.

Mając na uwadze powyższe Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu, tj. kwoty 18 000 zł.

Przewodnicząca: …………………….………