Wyrok KIO KIO 691/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 691/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 11 marca 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lubartowie z siedzibą w Lubartów w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie, zamawiający, wartość zamówienia, przetarg. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 240 ust. 1, art. 240 ust. 2, art. 242 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 359 pkt 1, art. 439 ust. 2 pkt 1, art. 439 ust. 2 pkt 3, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 575, art. 575 ust. 1, art. 575 ust. 3.

Istota sprawy

Zgodnie z art. 520 pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy (ust. 1). Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (ust. 2). Odwołujący skorzystał z przysługującego mu uprawnienia i skutecznie wycofał wniesione odwołanie, co nastąpiło przed otwarciem posiedzenia z udziałem Stron w tej sprawie odwoławczej. Z tych względów – działając na podstawie art....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 691/25

Warszawa, 11 marca 2025 r.

POSTANOWIENIE

Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie: Przewodniczący: Piotr Kozłowski

Protokolant: Rafał Komoń

po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron 11 marca 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego 24 lutego 2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej

przez wykonawcę: Kolumna Transportu Sanitarnego TRIOMED sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie

w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pn. Świadczenie usług w zakresie transportu sanitarnego podstawowego (Typ P) oraz specjalistycznego (Typ S) pacjenta na rzecz Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lubartowie (ZP/PN/5/2025)

prowadzonym przez zamawiającego: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lubartowie [„Zamawiający”]

orzeka:

1.Umarza postępowanie odwoławcze.

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 13500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

Na niniejsze orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.


U z a s a d n i e n i e

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lubartowie{dalej: „Zamawiający”} prowadzi na podstawie Ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1320) {dalej również: „ustawa pzp” lub „pzp”} w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia na usługi pn. Świadczenie usług w zakresie transportu sanitarnego podstawowego (Typ P) oraz specjalistycznego (Typ S) pacjenta na rzecz Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lubartowie (ZP/PN/5/2025).

Ogłoszenie o tym zamówieniu 12 lutego 2025 r. zostało zamieszczone w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii S nr 30 pod poz. 95878.

Wartość tego zamówienia przekracza progi unijne.

24 lutego 2025 r. Kolumna Transportu Sanitarnego TRIOMED sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie {dalej również: „Triomed” lub „Odwołujący”} wniosła do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie wobec treści ogłoszenia o zamówieniu oraz SWZ w zakresie objętym poniższymi zarzutami i zgłoszonymi w związku z nimi żądaniami.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu następujące naruszenia przepisów ustawy pzp {chyba że poniżej wskazano na przepisy Kodeksu cywilnego}:

1.Art. 240 ust. 1 i 2 w zw. z art. 242 ust. 1, art. 16 pkt 1 i art. 359 pkt 1 – przez określenie i opisanie pozacenowych kryteriów oceny ofert w rozdziale XX SWZ „Opis kryteriów oceny ofert wraz z podaniem wag tych kryteriów i sposobu oceny ofert” (60% cena, 20% skrócenie czasu przyjazdu do miejsca wskazanego przez Zamawiającego – tryb pilny „P” oraz 20% skrócenie czasu przyjazdu do miejsca wskazanego przez Zamawiającego – tryb zwykły „Z”) w sposób uniemożliwiający weryfikację i porównanie poziomu oferowanego wykonania przedmiotu zamówienia na podstawie informacji przedstawionych w ofertach oraz z naruszeniem zasad równego traktowania i uczciwej konkurencji.

2.Art. 439 ust. 2 pkt 1 i 3 w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 w zw. z art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny {dalej: „kc”} – przez określenie w projektowanych postanowieniach umownych minimalnego poziomu zmiany cen materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia uprawniającego do żądania zmiany wynagrodzenia w sposób iluzoryczny, naruszający zasadę równowagi stron, który sprawia, że nie będzie on miał praktycznego zastosowania, więc przekracza swobodę kontraktową.

3.Art. 436 pkt 3 i art. 16 pkt 1 oraz art. 3531 kc i art. 5 kc w zw. z art. 483 § 1 kc i art. 484 § 2 kc (w zw. z art. 8 ust. 1) – przez zawarcie w załączniku nr 5 do SWZ – „Wzór Umowy” postanowienia określającego łączną maksymalną wysokość kar umownych, których może dochodzić Zamawiający od wykonawcy, w wysokości 30%, co już w momencie zawarcia umowy będzie wartością rażąco wygórowaną, gdyż oznacza możliwość nieuzasadnionego pozbawienia wykonawcy znacznej części wynagrodzenia za realizację tego zamówienia, co narusza zasadę proporcjonalności, ograniczając w sposób nieuprawniony krąg potencjalnych wykonawców gotowych przystąpić do realizacji zamówienia.

Powyższe zarzuty zostały dodatkowo doprecyzowane w uzasadnieniu odwołania przez podniesienie okoliczności faktycznych i prawnych.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu wprowadzenia zmian dokumentów zamówienia w sposób, który został sprecyzowany w ramach żądań skorelowanych z poszczególnymi zarzutami.

Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie z 10 marca 2025 r. wniósł o jego oddalenie, odnosząc się merytorycznie do każdego z zarzutów i żądań.

10 marca 2025 r. Odwołujący wycofał powyższe odwołanie i wniósł o zwrot opłaty od odwołania w przepisanej wysokości.

W tych okolicznościach Izba zważyła, co następuje:

Zgodnie z art. 520 pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy (ust. 1). Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (ust. 2).

Odwołujący skorzystał z przysługującego mu uprawnienia i skutecznie wycofał wniesione odwołanie, co nastąpiło przed otwarciem posiedzenia z udziałem Stron w tej sprawie odwoławczej.

Z tych względów – działając na podstawie art. 568 pkt 1 pzp – Izba umorzyła postępowanie odwoławcze niniejszej sprawie.

O kosztach tego postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do art. 575 ustawy pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. poz. 2437) – nakazując zwrot Odwołującemu 90% procent uiszczonego wpisu.